Co robić z tym plamieniem w ciąży?
Witam. Moja miesiączka to od 29 września do 2 października. Dzisiaj byłam u ginekologa i wzięła mnie na usg i okazało się że jest pęcherzyk ciążowy mały i że jest wcześnie i mówiła aby przyjść za dwa tygodnie na ponowne ugs i wtedy już będzie słychać serduszko i wgl. Jak wróciłam do domu od lekarza to za godzine tak jakby zaczęło mi się plamienie takie brązowe. Jak idę do ubikacji to nie widać na papierze a na wkładce jest coś. I tak mam narazie cały czas. Czy to oznacza że jestem w ciąży jak ten pęcherzyk było widać już? Proszę o poradę bo już nie wiem. Bardzo się boję że może to być inaczej

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
niewielkie plamienie we wczesnej ciąży nie musi oznaczać niczego niepokojącego – jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.
Natomiast obecność pęcherzyka ciążowego oczywiście oznacza, że jest Pani w ciąży – najwcześniej jest on widoczny po około 3 tygodniach od zapłodnienia (5. tydzień ciąży) i na tym etapie nie widać jeszcze pęcherzyka żółtkowego. Pojawia się on na ok. 5. tygodnia i 2. dnia – jest spiżarnią z pokarmem dla zarodka. Około 2 dni później pojawia się zarodek i najwcześniej jeszcze przed upływem 6. tygodnia ciąży u zarodka pojawia się tętno, które z całą pewnością pozwala stwierdzić, że zarodek się rozwija. Odsyłam do infografiki dostępnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-zarodkowy-czlowieka-prezentacja-edukacyjna.
Niekiedy kobieta zgłasza się do ginekologa zbyt wcześnie i to jest przyczyną konieczności powtórzenia USG za kilka tygodni – tak jak sugerował Pani ginekolog. Dlatego też na pierwszą wizytę warto zgłosić się nie wcześniej niż ok. 7. tygodnia ciąży.