Czy badania laboratoryjne są wskazane przy zaburzeniach nerwicowych?

Czy uporczywe, przedłużające się zaburzenia nerwicowe wymagają przeprowadzenia badań, np. laboratoryjnych?

Dzień dobry. Przede wszystkim wymagają właściwej diagnostyki, określenia przyczyn występowania i podjęcia terapii jako leczenia właściwego. Zajmuje się tym psychologia i psychiatria. W niektórych przypadkach proces leczenia wspomaga się farmakoterapią i poprzedza diagnostyką medyczną celem wyeliminowania powodów natury medycznej. Pozdrawiam.

Mgr Anna Demarczyk

Szanowny Panie,

bywa, że objawy psychologiczne mogą być potęgowane lub powodowane przez problemy somatyczne, czasem łatwe do zdiagnozowania w trakcie badań laboratoryjnych, takich jak np. oznaczenie poziomu hormonów.

Niektóre badania laboratoryjne zaleca się profilaktycznie przeprowadzać okresowo.

Zawsze warto pomyśleć o konsultacji lekarskiej i skierowaniu na badania.