Czy jest szansa aby poprawić kontakty międzyludzkie?

Witam, mam pytanie odnośnie tego w jaki sposób mogłabym zmienić kolegę. Nie jesteśmy para tylko kolega. Poznałam go w pracy w archiwum. Nie pode mnie ta praca bo zero kontaktu z ludźmi tylko on i aż płakać mi się chciało po miesiącu. Koledze praca idealnie pasuje bo okazał sie typem i to CAŁKOWICIE samotnika aspolecznika. Jest on bardzo mało kontaktowy i małomówny milczek w zasadzie poza tym co musi odpowiedzieć to NIE ODZYWA SIĘ DOKUMENT IE ABSOLUTNIE WCALE. Szalenstwo. Mnie się gen a nie zamyka jak ide zagadywać na przerwie ludzi aż mnie muszą przepraszać bo tylko bym gadała. A w służbie zdrowia dużo ludzi się przewija... Ale kolega jak już musi mówić np odpowiedź szefowi itp to jest pełna kultura i wgl. To co trzeba zrobić odpowiedziec przekazać to wszystko ok ale oczywiście wersja mówi tyle ile musi bez dodatkowego zagadywana. Tak to siedziałam w pracy mimo że z nim to tj bym była sama była albo gorzej bo aż niezręcznie. Widać było wyraźnie że nielubi być w śród ludzi w żadnej ilości nie mówiąc już o większej ilości bo to to już w ogóle odpada no organiczne nie znosi być z ludzmi. Mimo że miły niby itd to jednak widać było że stara się też unikać kontaktów jak tylko może uciekając wzrokiem.np. Nie pokonac też było to że czasami poza pracą na przystanku zakładał zatyczki do uszu... Wiem że nasze miasto jest duże tramwaje auta itd... Ale... Dziwny jest aspołeczny aha i nienawidził dotyku. Poklepałam go po ramieniu chcąc zażartować bo myślałam że może go rozluźni to jak poparzony odskoczył. A widział mnie bo nie zaszłam go od tyłu ani nic.... On lubił sie godzinami całymi zaszyć samemu i tak najlepiej sie czuje. Jednak bardzo przystojny jest i chciałabym aby chociaż na fb odpisywał bo to pisanie sam tekst jiz nie na żywo jakby "bez człowieka" ale to już lepiej ale też kiepsko mu idzie. Co mam zrobić tak mi soe on podoba chciałabym aby otworzył się na ludzi (na mnie). Z pewnych środę udało mi się dowiedzieć choć nie powinnam ale udało mi się dowiedzieć że on ma Aspergera ale mimobto.... Jak pomoc otworzyć mu się na ludzi ja uwielbiam ludzi rozmowy aż zamęczam rozmowami innych nieraz... Jestem typem gadulki. Bardzo proszę o radę co zrobić chociażby aby lepiej mi się z nim przebywali w pracy chociaż tyle aby atmosfera była taka przyjazna choć nie jest zła bo to też nie to tylko jest taka dziwna....
KOBIETA, 29 LAT 8 miesięcy temu

Dzień dobry,

Nikomu, nawet psychologowi, nie uda się zmienić drugiej osoby, jeśli ona sama nie będzie tego chciała. Jeśli Pani kolega ma zdiagnozowany zespół Aspergera, to również pewnych zachowań nie da się "przeskoczyć". Osoby w spektrum autyzmu często są wycofane, nie lubią dotyku innych osób (hiperwrażliwość), nierzadko mają problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli bardzo zależy Pani na kontakcie z nim, można próbować dowiedzieć się, co lubi, jakie są jego zainteresowania. Osoby takie, posiadają specjalistyczną wiedzę w zakresie pewnych zagadnień i mocno interesują się wybranymi przez siebie tematami. Można również poczytać o specyfice tego zaburzenia w internecie i dowiedzieć się, jak funkcjonują osoby w spektrum autyzmu.

Proszę jednak pamiętać, że każdy z nas ma swoją, niepowtarzalną osobowość, której nikt nie zmieni. Warto również zastanowić się, czy zainteresowanie tą osobą wynika z realnej sympatii, czy może nudy spowodowanej bardzo małymi kontaktami z innymi ludźmi w pracy.

Pozdrawiam, Oliwia Mazurowska