Czy mam objawy poronienia?

Witam, Chociaz lekarz nieco mnie dzis uspokoil to nadal mam obawy. Wczoraj zgłosiłam się do szpitala z lekkim bólem brzucha i brązowym plamieniem. Zrobiono mi badanie Beta hcg. W porównaniu do poprzedniego tygodnia spadla. Z 2596 na 2390. Dzisiaj rano mialam robione usg dopochwowe i lekarz stwierdził zarodek z ładnie bijącym sercem, powiedzial ze wszystko jest w porządku. Natomiast brzuch mnie nadal boli typowo jak na okres i mialam nieco więcej plamienie (było bardziej czerwone)... Czy mimo bijacego serca to może być poronienie?...
Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to ocenić – teoretycznie na etapie 5.-6. tygodnia ciąży poziom beta hCG powinien rosnąć i to dość dynamicznie, trudno więc wyobrazić sobie, by przez tydzień poziom ten się obniżył. Tutaj o normach gonadotropiny kosmówkowej na poszczególnych etapach ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/hcg-wolna-podjednostka-beta.

Bicie serca na pewno jest dobrym objawem – oznacza, że zarodek żyje, natomiast nie napisała Pani o zaleceniach lekarza – niekiedy brązowe plamienie na początku ciąży jest normą i nie oznacza niczego niepokojącego, w innych przypadkach profilaktyką jest stosowanie luteiny w celu zachowania właściwego do prawidłowego rozwoju ciąży poziomu progesteronu. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Natomiast zawsze bóle brzucha o charakterze skurczowym (menstruacyjnym), którym dodatkowo towarzyszą plamienia czy wręcz krwawienia są przesłanką do wzmożonej czujności, bo mogą zwiastować poronienie lub przedwczesny poród. Myślę, że w świetle tych okoliczności, to jest bólu i krwawienia, warto skonsultować się ponownie z lekarzem w celu wykonania badań.

Więcej o bólu brzucha w ciąży w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.