Czy mleko poprzez zawartą w nim laktozę może przeszkadzać w odchudzaniu?

Witam, od jakiegoś czasu żyję w przekonaniu, że mleko jest produktem oczywiście bardzo zdrowym, ale zawarta w nim laktoza sprzyja odkładaniu tłuszczu w organizmie. Przekonanie to jest spowodowane informacjami o wątpliwej wiarygodności, dlatego chcę w końcu uzyskać weryfikacje na ten temat, a jak się okazało, nie jest to łatwe, bo w internecie znajduje sprzeczne opinie. Więc moje pytanie brzmi - czy mleko poprzez zawartą w nim laktozę faktycznie może przeszkadzać w odchudzaniu? A co z produktami mlecznymi? Przy okazji zadam podobne pytanie dotyczące serów żółtych, które bardzo lubię, ale staram się ograniczać, bo (znowu) żyję w przekonaniu, że są tuczące. Czy to prawda? Ostatnio natrafiłem na informację, że „może się tak wydawać, ale ze względu na występowanie kwasu linolowego, mogą pomagać w odchudzaniu”. Czy mógłbym uzyskać informację również na ten temat?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Spożywanie mleka budzi wiele kontrowersji. Jednak dietetycy są zgodni, że niskotłuszczowe produkty mleczne (0-0,5 proc. tłuszczu) są niezbędne w zdrowej diecie i sprzyjają odchudzaniu. Laktoza jest cukrem mlecznym, przykładowo 100 ml mleka 0,5 proc. tłuszczu zawiera 4,9 g laktozy. Niestety badania głównie rozpatrują zależność między zawartością tłuszczu w mleku, a wzrostem masy ciała.
Istnieje wiele badań na temat właściwości prozdrowotnych mleka. Większość z nich dowodzą, że spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych w okresie menopauzy zmniejsza podatność na rozwój raka piersi. Spożywanie mleka także zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego (sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, obniża stężenie LDL-cholesterolu i m.in. pomaga w odchudzaniu, gdyż otyłość jest jednym z powodów wystąpienia zespołu metabolicznego).
Odtłuszczone produkty mleczne (jogurty, sery twarogowe, kefiry, maślanki) są również polecane w zdrowej diecie. Natomiast nie polecane są sery żółte, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. 100 g sera żółtego to ok. 23 g tłuszczu. Minimalna jest zawartość kwas linolowego, należącego do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-6. Kwasu tego należy szukać w produktach roślinnych, a nie zwierzęcych, gdzie występuje w śladowych ilościach.
Polecam zapoznanie się z badaniami DASH diet oraz z raportem NHANES III.
Pozdrawiam