Czy mogę zrobić RTG kręgosłupa lędźwiowego przy miesiączce?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie RTG kręgosłupa można wykonać w czasie miesiączki – nie jest ona żadnym przeciwwskazaniem, podobnie jak w przypadku badania TK czy MRI kręgosłupa.

Natomiast proszę pamiętać, że z uwagi na specyfikę badania, a także położenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, do tego badania warto się przygotować.

Z uwagi na to, że zawartość jelit może zaburzać wynik badania i czynić je mało czytelnym, wskazane jest, by przed badaniem oczyścić jelita z zalegających mas kałowych, a także unikać potraw wzdymających i bogatych w błonnik (wystarczy doba przed badaniem).

Więcej informacji na temat badania RTG kręgosłupa lędźwiowego w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/rtg-kregoslupa-wskazania-jak-sie-przygotowac-przebieg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.