Czy mogło jednak dojść do zatrucia jadem kiełbasianym?

Witam serdecznie, niedawno tzn. 06.11 zakupiłam późnym wieczorem chipsy salami. Producent zalecał przechowywanie ich w temperaturze 0-21 stopni Celsjusza, a one leżały całą noc bez lodówki. W mieszkaniu były 23 stopnie. Rano zjadłam pół opakowania plastrów tych chipsów i boję się, że mógł wykształcić się w nich jad kiełbasiany. Czy to możliwe? Dodam, że pod nazwą chipsy salami kryje się salami jak na kanapki, ale grubsze i w mniejszych plastrach. Po spożyciu nie wymiotowałam, nie miałam biegunki. Jedynie po jakimś czasie nudności, ale za ten objaw obwiniam stres.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Badania krwi - granulocyty

Granulocyty to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek. Chronią nasz organizm przed drobnoustrojami. Dowiedz się więcej szczegółów o granulocytach i dowiedz się jak analizować wyniki badań.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Zatrucie jadem kiełbasianym należy do dość rzadkich, jednak niebezpiecznych schorzeń. Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez laseczki jadu kiełbasianego – Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi poprzez spożycie pokarmów zanieczyszczonych tą bakterią.

Głównymi źródłami zatrucia toksyną mogą być: konserwy mięsne, rybne i owocowe. Przy istnieniu odpowiednich warunków beztlenowych, przetrwalniki Clostridium namnażają się i wytwarzają neurotoksynę.

Toksyna botulinowa po wchłonięciu z przewodu pokarmowego do krwi powoduje porażenie mięśni. Początkowo towarzyszą dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a następnie mogą wystąpić takie objawy, jak: opadanie powiek, reakcja źrenic na światło, zaburzenia połykania i mowy, a w konsekwencji niewydolność oddechowa.

W Pani przypadku, istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że mogło dojść do zatrucia jadem kiełbasianym. Spożyty produkt nie powinien stanowić przyczyny zakażenia tą toksyną.

W razie wszelkich wątpliwości proponujemy konsultację z lekarzem, aby wskazał możliwości i źródła zatrucia jadem kiełbasianym.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-laseczka-jadu-kielbasianego

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-laseczka-jadu-kielbasianego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty