Czy możliwe jest badanie na obecność azbestu w płucach?

podejrzewam, że w zeszłym roku przy demontażu budynku mogłem być narażony na wdychanie azbestu. Generalnie nie pracuję w tym przemyśle, były to sporadyczne przypadki "dorobienia" paru groszy również nie były to długotrwałe ekspozycje, ale intensywne. (Dwa demontaże sufitu na którym zalegała izolacja termiczna która mogła być z azbestu) Czy badanie pulmonologiczne jest w stanie określić czy w moich płucach znajduje się już zagrażająca zdrowiu/życiu ilość azbestu? Wiem że nie można się go z nich pozbyć, ale chciałbym wiedzieć na ile są one zanieczyszczone.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Rozumiem, że jest Pan zaniepokojony swoją krótką historią zatrudnienia, w miejscu używającym azbestu - dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do Lekarza, po poradę.

Zalecałabym Panu osobistą konsultację u Pulmonologa, który podejmie optymalne, dla Pana postępowanie diagnostyczne, poprzez badania kliniczne, takie jak RTG klatki piersiowej, badanie czynnościowe płuc i inne, celem odpowiedzi na Pana wątpliwość.

Zdiagnozowanie jednostki chorobowej (azbestoza) w fazie początkowej, jest utrudnione, z powodu braku symptomów klinicznych, jak i subiektywnych.
Dopiero w fazie zaawansowanej choroby, można zdiagnozować, poprzez diagnostykę radiologiczną.

Nie napisał Pan, czy odczuwa Pan subiektywne objawy.
Choroba azbestowa potrafi rozwijać się latami (ma długi okres inkubacji - tzw. wylegania).
Jednak nie każdy zachoruje, jeśli miał kontakt z ekspozycją na azbest.

Serdeczności oraz zwyczajnego zadbania o Siebie Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605