Czy można leczyć szumy uszne w komorze hiperbarycznej?

Witam Czy szumy uszne obustronne (od 5 m-cy) można wyleczyć biorąc terapię w komorze hiperbarycznej ? Czy są przeciwwskazania do takiej terapii ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

terapia w komorze hiperbarycznej to jedna z metod leczenia szumów usznych. Najlepsze wyniki uzyskuje się we wczesnej fazie choroby. W związku z tym bardzo ważne, aby poddać się terapii jak najszybciej.

Badania wykazują, że u większości pacjentów szumy zmniejszają się o połowę, jeśli leczenie jest wdrożone nie później niż 3 miesiące od pojawienia się dolegliwości. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do całkowitego wyleczenia.

Według badań - szumy przewlekłe (trwające ponad 3 miesiące) oraz szumy obustronne zmniejszyły się o połowę u ok. 30% pacjentów. Terapia nie pomogła jednak na szumy trwające ponad rok.

Wśród przeciwwskazań do leczenia w komorze hiperbarycznej wyróżnić można: nieleczoną odmę opłucnową, chemioterapię, rozedmę płuc, infekcje wirusowe, padaczkę czy klaustrofobię. Z terapii nie mogą skorzystać również kobiety w ciąży, osoby z gorączką oraz z rozrusznikiem serca.

Więcej informacji o tej metodzie leczenia znaleźć można pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/komora-hiperbaryczna.

Informacje na temat szumów usznych znajdują się natomiast w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szumy-uszne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.