Czy należy zmienić przedszkole?

Witam.Dziecko ma 3 latka,od pierwszego roku uczeszcza do tego samego zlobka 2xtydz.Od poczatku nie bylo problemow z zaklimatyzowaniem,wrecz przeciwnie.Synek jest indywidualista z silna wola.Nie lubi robic nic na zawolanie.Opiekunka przedszkola zasugerowala zachowania autystyczne,wykluczone pozniej przez specjalistow.Specjalisci stwierdzili jednak,ze jego zachowanie w zlobku jest tak jakby "nieobecne".Czy powinnam rozwazyc zmiane?Czy moze nie do konca jest tam szczesliwe?Dziekuje

Witam Panią, zbyt krótki opis, żeby mozna było zorientować się, na czym polegają trudności w funkcjonowaniu dziecka w żłobku. Może należałoby zastanowić się, czy dziecko faktycznie jest już dojrzałe do przebywania w tego rodzaju placówkach? Może oźle się tam czuje, stąd broni się przed trudnymi emocjami, uciekając w "wycofanie". Zastanowiłabym się nad tym, czy Pani przypadkiem nie odseparowała zbyt wcześnie od siebie synka? Może zamiast w pierwszym roku życia oddawać go do żłobka, należało mu nieco więcej czasu poświęcić?

Witam, ma Pani wątpliwości co do zachowania syna, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem dziecięcym. Aby zastanowić się nad tą sytuacją potrzebna jest dłuższa rozmowa i obserwacja dziecka. Ze swoje strony, proszę obserwować jak dziecko się zachowuje w domu, na podwórku, w przedszkolu, czy są jakieś różnice. Czy wycofanie wiąże się z lękiem, nieśmiałością, sytuacyjnie. Rozmawiać z synkiem na ten temat, poświęcać mu swoją uwagę. Przesyłam link do artykułu: http://www.edupress.pl/warto-przeczytac/art,456,dziecko-bierne-spolecznie.html
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jeśli specjaliści wykluczyli autyzm i inne zaburzenia to może warto przyjrzeć się temu co dzieje się w przedszkolu. Porozmawiać z nauczycielami, dopytać jak wygląd dzień, czym dziecko się zajmuje, co oznacza ta nieobecność, czy ma kolegów, czy chcą się z nim bawić. Czasem dziecko jest wykluczone z grupy przez rówieśników i nauczyciel nawet o tym nie wie. Trzeba zaobserwować i zastosować jakieś strategie by dziecko odnalazło się w przedszkolu. To jest rola nauczycieli. Państwo jako rodzice jednak decydują czy dziecko będzie chodziło tu czy gdzieś indziej. Jeśli w innym mieści poprawi się funkcjonowanie dziecka to może warto rozważyć zmianę.
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Dzień dobry.Pisze Pani, że synek to indywidualista z silną wolą, ale nie rozwinęła Pani co to znaczy.Podaje Pani mało informacji, na pewno cenne są uwagi wychowawców przedszkola, bo widzą dziecko na tle grupy.Polecam pełną diagnozę dziecka w poradni, ponieważ wskazuje Pani, że dziecko uczęszcza do placówki tylko 2x tydzień.Powodzenia.