Czy spożywanie białka na poziomie 2g/kg masy ciała może zaszkodzić wątrobie lub nerkom?

Czy spożywanie białka na poziomie 2g/kg masy ciała może zaszkodzić wątrobie czy nerkom ? Chodzę na siłownie, z tego co wiem przeprowadzono szereg badań w których udowodniono że nawet bardzo wysoka podaż protein na poziomie 4,4g/kg nie uszkodziła tego narządu w żaden sposób, jedynie nadała nerkom trochę więcej pracy.

Przy wysokiej aktywności fizycznej taka ilość białka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Przy czym należy dbać o prawidłowe nawodnienie, tj.30-40 ml na każdy kilogram masy ciała. Pozdrawiam serdecznie.

Spożycie to nie wiąże się z ryzykiem. Proszę pamiętać, iż spożywanie białka powyżej zalecanego powoduje wzrost zapotrzebowania organizmu na witaminy z grupy B, które uczestniczą w kontroli procesów energetycznych i metabolizmie białek. Przy zwiększonym spożyciu białka, konieczne jest przyjmowanie większych ilości wapnia. Wapń jest pierwiastkiem niezwykle istotnym w diecie sportowców, np. reguluje skurcz.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/