Czy warto wykonać badanie usg jelit i żołądka?

Dzień dobry, mam problem natury psychicznej ;) jest nim mianowicie kolonoskopia :) z tego względu poszukuje jakiegoś zamiennika tego badania i w związku z tym natknąłem się nad tego typu opinią: "Badanie USG jelit i żołądka jest niezbędne w rozpoznawaniu schorzeń przewodu pokarmowego. Dzięki rozwojowi aparatury USG oraz opracowaniu właściwej techniki badania możliwa jest coraz dokładniejsza diagnostyka schorzeń. Podczas badania USG, możliwa jest ocena żołądka, jelita cienkiego oraz grubego. Niewątpliwą zaletą badania USG żołądka, jak i jelit w porównaniu do badań endoskopowych oraz klasycznych badań rentgenowskich z kontrastem jest możliwość uwidocznienia pełnej grubości ściany jelit oraz tkanek przylegających do nich. Lekarz obserwując poszczególne odcinki przewodu pokarmowego analizuje grubość ściany, jej warstwowość, średnicę jelita, perystaltykę, obecność guzów i polipów. Ważnym elementem badania jest także ocena unaczynienia ściany jelit w opcjach dopplerowskich. Wzmożone ukrwienie jelit może wskazywać na proces zapalny. Następnie lekarz bada węzły chłonne, krezki jelita i tłuszcz trzewnowy. W ich obrębie mogą lokalizować się zmiany zarówno zapalne oraz nowotworowe towarzyszące patologii jelit lub żołądka. Następnie, na podstawie uzyskanych obrazów lekarz może stwierdzić, z jakiego powodu występują dolegliwości pacjenta. Do badania pacjent musi się odpowiednio przygotować" źródło: http://lifemedica.pl/zabiegi/usg-jelit-zoladka/ i w związku z tym chciałbym zapytać czy jest to prawda co tam piszą , nie jestem z Gdańska mam trochę kilometrów ale bym z chęcią tam pojechał jakby nie mijali się z prawdą :) pozdrawiam

szanowny Panie na dzień dzisiejszy nie ma badania które zastąpiłoby badanie endoskopowe, tym bardziej że jeśli chirurg znajdzie nieprawidłowość to od razu może pobrać wycinki