Czy wykonać bardziej szczegółowe badania prenatalne?
Dzień dobry, jestem w 14 2 tygodnou ciąży.Wczoraj miałam wykonywane USG i dr mierzył przezierność. Przy CRL 81 wynosi ono 2.4 . Dodam, że pod koniec roku kończę 35 lat i lekarz mówi że jest duże ryzyko wad płodu. Czy powinnam zrobić badanie dna płodu? Czy raczej mój wynik to norma nawet przy moim wieku i nie ma się czym martwić ? Z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam

KOBIETA, 35 LAT 9 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
wykonanie dokładniejszych badań prenatalnych w dużej mierze zależy od Pani decyzji. Skoro lekarz wykonujący USG stwierdził, że parametry płodu odbiegają od normy, a nawet zasugerował wyższe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, to zapewne warto rozważyć wykonanie dokładniejszej diagnostyki.
Istnieje tak naprawdę kilka opcji, z których można skorzystać. Po pierwsze są to badania przesiewowe w teście PAPP-A, które obejmują badanie biochemiczne krwi oraz USG I trymestru. Można także wykonać testy genetyczne z krwi badające wolne DNA płodu krążące we krwi matki. Są to badania, które obecnie są szeroko dostępne pod wieloma nazwami. Dają one możliwość wykluczenia wielu wad genetycznych bez działań inwazyjnych. Niemniej jeśli dadzą wynik przemawiający za jakąś chorobą, to konieczne jest wykonanie amniopunkcji. Jest to badanie referencyjne, które daje 100% pewności co do obrazu genetycznego płodu. Z tego też względu warto zastanowić się nad dostępnymi możliwościami i przedyskutować je z lekarzem prowadzącym.
Niestety badania wolnego DNA płodu nie są w Polsce refundowane, ale pozostałe raczej tak. Lekarz na pewno pomoże w wyborze najlepszej ścieżki diagnostycznej. Ostateczna decyzja jednak będzie należała do Pani.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.