Czy wysiłek i stres może zwiększyć ryzyko zawału serca?

Często przyczyną zawałów serca jest NIEDOKRWIENIE mięśnia sercowego w czasie STRESU lub WYSIŁKU (wzmożone "pompowanie krwi") przy "SŁABOŚCI" naczyń (np. miażdżyca). Jeśli jednak ktoś ma bardzo dobre, zdrowe naczynia to tak wysiłek jak i stres nie powinien zwiększać ryzyka zawału, a wręcz przeciwnie - wzrost ciśnienia i to "przekrwienie" powinno "TRENOWAĆ" układ krwionośny. Dlaczego więc jest tyle przypadków zawałów i innych "uszkodzeń" serca u osób zestresowanych, żyjących w napięciu i szybko?

Do innych przyczyn mogących spowodować zawał serca należą:

kurcz tętnicy wieńcowej;
wrodzona wada naczyń wieńcowych;
zmiany zatorowo-zakrzepowe w tętnicach wieńcowych;
kardiomiopatia przerostowa;
wady zastawek serca;
zatrucie czadem, przedawkowanie narkotyków (np.amfetaminy) i inne.