Dlaczego 18-latka ma bóle kręgosłupa?

Witam. Moja dziewczyna (ma 18lat) ma problem z bólem kręgosłupa, a od niedawna także i biodra. Pojawiają się one głównie gdy długo stoi, albo coś jej „strzeli” w biodrze czy kręgosłupie. Nie umie wtedy chodzić, wyprostować się Wszystko zaczęło się jakieś 4 lata temu, gdy zaczął się ból. Poszła do lekarza, który skierował ją do ortopedy. Diagnoza: choroba Scheuermana. Kilku prywatnych ortopedów powiedziało jej to, jeden proponował operację kręgosłupa na którą się nie zgodziła. W marcu tego roku ustaliła wizytę do ortopedy. Gdy powiedziała mu, że ma tę chorobę odparł, że jej nie ma. Kazał jej zrobić kilka ćwiczeń, a gdy je wykonała powiedział, że gdyby miała tę chorobę nie dałaby rady tego zrobić, ani stać tyle ile stała w gabinecie. Gdy powiedziała, że boli ją kręgosłup, on odpowiedział że to biodro ją boli i ścisnął ją w jakimś miejscu na biodrze co ją strasznie zabolało. Na „oko” stwierdził, że ma torbiele, które rzeczywiście od 3 lat miała. Dostała skierowanie do dermatologa, laryngologa, ginekologa i reumatologa. Dermatolog nie chciał zrobić badania czy ma jakieś zakażenie twierdząc, że jest zdrowa i nic jej nie jest. Laryngolog stwierdził, że aparat, który nosi od 3 lat nie sprawił żadnych zwyrodnień ani nic. U ginekologa okazało się, że torbiele poznikały (pod koniec zeszłego roku miała straszny „atak” jeden torbiel bardzo urusł, ale nic z nim nie robiono bo był jeszcze za mały). Pani ginekolog powiedziała też, że nie znajduje nic co by wywoływało ból kręgosłupa. Została jeszcze wizyta i reumatologa, którą ma za miesiąc. Możliwe, że tam coś wyjdzie? Jeśli nie to co robić dalej?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym powtórzyć badania obrazowe i ponownie skonsultować się z ortopedą.