Dlaczego mam dość spory problem związany z rozwodem rodziców?

Witam, Mam dość spory problem związany z rozwodem rodziców. Mam 22 lata, mieszkam i studiuję w innym mieście. Moi rodzice są małżeństwem od jakiś 22 lat. Niestety, zawsze były między nimi jakiś konflikty. A to tata nadużywał alkoholu i "znęcał" psychicznie (wydaje mi się że zbyt wyolbrzymione) się nad mamą, po prostu się jej czepiał. Mama, wydaję mi się, że już nie wytrzymala psychicznie i chce zlozyc pozew. Próbowałam załagodzić sytuację, moja siostra również, ale wszystkie rozmowy na nic. Rozwód i koniec. Wydaję mi się, że oboje nie mogą sobie z tym poradzić, ale mama nie chce być już w takim toksycznym dla niej związku. Wszyscy naokoło się przejmują a ja najbardziej. Nie mogę sobie z tym poradzić, a muszę bo w tym roku czeka mnie obrona.. Leki OTC uspokajające też słabo działają.. Jak mam sobie pomóc? Dziękuję za odpowiedź. Smutna, 22 lata

Nie jest to sytuacja łatwa dla rodziny, a na pewno przynosząca wiele zmian i rozwiązań, do których na nowo trzeba się będzie zaadaptować. To trudne szczególnie dla dziecka- niezależnie od wieku- gdy jego rodzice przestają być małżeństwem, czy parą. Warto jednak pamiętać, że to oni ponoszą odpowiedzialność za swój związek, jego utrzymanie, a także rozstanie. To także oni ponoszą konsekwencje potencjalnego trwania w nieprzynoszącym satysfakcji lub toksycznym związku. Dlatego właśnie do nich należy ta decyzja. Jeśli Pani jest wyjątkowo trudno pogodzić się rozpadem małżeństwa rodziców, warto samemu skorzystać z pomocy psychologa. Specjalista pomoże nie tylko odbudować poczucie bezpieczeństwa, ale także spokoju i umiejętności bycia w relacji z każdym z rodziców, niezależnie od ich pozostawania w związku. W relacji z psychologiem będzie Pani miała szansę ujawnić i zrozumieć wszelkie pojawiające się emocje, poradzić sobie z nimi, a także na nowo zaadaptować się do sytuacji rodzinnej. Warto działać, szczególnie przed wyzwaniami, które także czekają Panią w tym roku (obrona).