Jak bronić się przed złym traktowaniem?

Witam. Niedawno po półtora roku znajomości zakonczylam relacje z mezczyzna który mnie obrazal, wysmiewal i moje argumenty obracal przeciwko mnie w ten sposób ze to ja czegos oczekuje a on nie i mnie osmieszal przed sama soba.Jak bronić się przed kimś kto tak postępuje i jak rozpoznac mam na przyszłość tego typu zachowanie?

Witam,
zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne, ze specjalistą łatwiej będzie zrozumieć problem.
Pozdrawiam serdecznie