Jak namówić męża na terapię psychologiczną?

Mam męża który się wyprowadził z domu do sąsiedniego miasta(początkowo zachowanie jego sugerowało że jest inna kobieta) a podejrzewana jest u niego choroba psychiczna. Ja go skłonić do powrotu do domu i podjęcia leczenia? Jest wrogo do mnie nastawiony (do żony). Pozdrawiam Dorota.

Dzień dobry,
przede wszystkim warto skoncentrować się na tym by mąż czuł się w kontakcie z Panią bezpiecznie i pewnie, by czuł, że Pani go wspiera. Wspomina Pani, że jest wrogo nastawiony, zatem może to być trudne, jednak warto cały czas być na niego otwartym i gotowym do pomocy i towarzyszenia w trudnych chwilach. Warto też przedstawiać wizytę u specjalisty jako coś, dzięki czemu mąż poczuje się lepiej, co będzie dla niego pomocne. Ważne by nie naciskać, nie zmuszać i nie stawiać męża przed koniecznością "zbadania się". Kiedy wizyta u specjalisty wynika z wewnętrznych przekonań pacjenta, pomoc i ewentualna terapia przynoszą dużo lepsze efekty.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

Niestety, bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe jest namówienie do podjęcia leczenia kogoś, kto nie odczuwa, nie zauważa własnych trudności czy błędów - nie czuje potrzeby zmiany. Dla podjęcia skutecznego leczenia, konieczna jest własna motywacja. Dodatkowo, niektóre osoby odczuwają nieufność, a nawet niechęć do psychiatrów czy psychologów.

Być może jest ktoś, do kogo mąż ma zaufanie, z kim rozmawia, komu ufa i z czyjej sugestii mógłby skorzystać - np. kolega, rodzice, rodzeństwo?

Pozdrawiam!