Jak pomóc partnerowi z nerwicą?

Witam. Jestem w związku od 2 lat. Nie chcę go zakańczyć, ale co raz gorzej jest nam dogadać sie. Czasami, kłócimy o drobnostki. Widzę u niego zachowania mogące świadczyć o nerwicy, rodzina go nie wspiera,często myje ręce, bardzo dużo mówi przekszykuje innych, zajada się, nie pogama mi, przesypia dzień ,ale normalnie też pracuje. Prosiłam tylko żeby zgłosił się na konsultacje do psychologa ale nie chce. Co mogę zrobić. Wiem że jak sam nie zechce nic to nie pomoże.

Dzień Dobry Pani :)

Nie pozostaje Pani nic innego jak zachęcić Pani Partnera do bezpośredniej konsultacji diagnostycznej oraz leczenia terapeutycznego.

Pewną alternatywą byłaby konsultacja online - via Skype (płatna),
do której rozważenia serdecznie zapraszam.

Z życzeniami dla Państwa powodzenia i radości :)
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam,
niezależnie od przyczyny zachowań Pani partnera, z listu wynika, ze ma Pani uwagi do jego funkcjonowania. 2 lata w związku, to czas, po którym partnerzy wychodzą z etapu oczarowania sobą i bezrefleksyjnego zachwytu i zaczynają dostrzegać cudze wady. Warto zastanowić się wówczas, które z nich jesteśmy w stanie przyjąć jako możliwe do zaakceptowania (po prostu cechy partnera), a które są na tyle trudne (lub wręcz niemożliwe) do przyjęcia, że nie jesteśmy w stanie ich zaakceptować. Dopiero po takim "rachunku sumienia" warto porozmawiać z partnerem. Mężczyźni postrzegają świat bardziej przez pryzmat konkretnych problemów i perspektywy ich rozwiązania, niż analizy uczuć i rozważań, pt."a może by tak...". Z tego, co Pani napisała, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy Pani Partner ma zaburzenia nerwicowe, czy funkcjonuje w sposób inny niż Pani (bez zaburzeń). Nie pisze Pani także, czy jego funkcjonowanie utrudnia mu wypełnianie ról społecznych. Natomiast, jeżeli porozmawia Pani z nim konkretnie, o tym, czego nie jest Pani w stanie zaakceptować, na pewno dużo łatwiej będzie Wam znaleźć porozumienie. Ostatecznie, możecie także razem zgłosić się na terapię par i skonsultować się ze specjalistą. Życzę pomyślnego porozumienia.