Jak pomóc żonie o osobowości dyssocjalnej?

Przeczytałem artykuł na temat "osobowości dyssocjalnej" i muszę stwierdzić, że wiele punktów jest zbieżnych z postępowaniem mojej żony. Nie wiem jak jej pomóc i naszemu małżeństwu, gdzie się udać po pomoc i jak wytłumaczyć zonie, że ja nie robię z niej "wariatki" tylko chodzi mi o dobro naszych dzieci i naszego związku. Dodam tylko, że ojciec żony jest nałogowym alkoholikiem a w rodzinie od strony ojca jest stwierdzony fakt schizofrenii. Rodzice prawie się nią nie interesowali tylko dziadkowie.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Pana żona miała trudne dzieciństwo - to na pewno zostawiło ślad na jej psychice. Jednak nie oznacza to, że wykształciła się u niej osobowość typu dyssocjalnego.
Pyta Pan jak jej pomóc. Przede wszystkim proszę jej nie krytykować, ani nie oceniać - zamiast tego, niech Pan wskazuje jej konkretne przykłady jej zachowań, które są dla Pana niepokojące. Proszę nie zapomnieć przy tym, o okazywaniu miłości i troski.
Rozumiem, że Pana żona nie chce skorzystać z pomocy psychologa - może przekonałaby się jednak do terapii dla par?
Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Niestety, może Pan jedynie zachęcić Żonę do konsultacji i pracy terapeutycznej w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu lub prywatnie- myślę, że pomocnym byłoby, żeby Pan towarzyszył w tym Żonie?

Rozwiązaniem byłoby podjęcie terapii małżeńskiej razem z Panem.
Sugerowałabym w spokojnej i szczerej rozmowie zakomunikować Żonie, że z Nią jest wszystko w porządku, że jest dla Pana nadal ważna, kochana,a terapia byłaby rozwojową dla Waszego małżeństwa...

Życzę Panu, żeby się udało,
irena.mielnik.madej@gmail.com