Jak radzić sobie z nadwrażliwością i wyładowywaniem gniewu na bliskich?

Mam bardzo emocjonalne podejście do wielu spraw , nawet takich zwykłych , często przelewam swoje złości ze szkoły na bliskich , wybucham płaczem nawet przy najdrobniejszych uwagach ... Jak mam sobie z tym poradzić ?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nie wiem, ile masz lat, ale skoro napisałaś, że chodzisz do szkoły, to podejrzewam, że jesteś w wieku szkolnym ;) Znajdujesz się zapewne w okresie dorastania, wiec Twoja impulsywność, wysoka reaktywność emocjonalna i pobudliwość mogą wynikać z burzy hormonalnej, jaka przypada na okres adolescencji. Niewykluczone też jednak, że trudno Ci zapanować nad ekspresją negatywnych emocji i wyżywasz się na bliskich, rodzinie, przyjaciołach. Być może powielasz schematy zachowań wyniesione z domu – mama i tata krzyczą, denerwują się, reagują gniewem i Ty reagujesz podobnie. Jak radzić sobie z atakami gniewu? Możesz poszukać wsparcia u psychologa szkolnego albo w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie specjaliści podpowiedzą Ci, jak radzić sobie z emocjami, jak je komunikować. Będziesz mogła np. skorzystać z różnych treningów interpersonalnych, treningu asertywności. W rozładowywaniu negatywnego napięcia i stresów pomagają też ćwiczenia relaksacyjne, muzyka relaksacyjna, aktywność fizyczna, sport. Czasem pomaga rozmowa z kimś bliskim, mamą, przyjaciółką. Odsyłam też do artykułu: Jak radzić sobie ze złością?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

W takim przypadku najlepiej jest udać się do specjalisty. Trudno jest samemu poradzić sobie z emocjami, zwłaszcza wtedy kiedy nie wiemy z jakiego powodu one się pojawiają i dlaczego są właśnie takie oraz kiedy mamy trudności z ich rozpoznaniem. To wszystko może potęgować złość, a co za tym idzie zachowania agresywne czyli takie o jakich piszesz. Dlatego proponuje udanie się do specjalisty, w celu rozszyfrowania emocji i powodów ich nawarstwiania się oraz znalezienia konstruktywnych sposobów rozładowania emocji. Pozdrawiam i życzę powodzenia