Jak to zmienić, by móc decydować o sobie?

Mam 18 lat i odnoszę wrażenie, że moja rodzina mną manipuluje. Kiedy chcę gdzieś wyjść za dnia, po kilku godzinach dąsania się jest zgoda, ale tym samym jawne obrażanie się. Kiedy informuję o swoich planach często słyszę, że jeśli zrobię to bez zgody, będę mieć wrogów w rodzinie. Boję się mówić o swoich potrzebach, czuję, że nie robię tego co bym chciała. Nagminnie pojawia się też wpędzanie mnie w poczucie winy. Wakacje zaplanowano bez zapytania mnie. Jak to zmienić, by móc decydować o sobie?

Witam,
tego rodzaju sytuacje są częste w rodzinach z dorastającymi dziećmi,które jednocześnie nadal pozostają zależne materialnie.Tak więc stosoną metodą jest rozsądne uzgodnienie wzajemnych oczekiwań,obowiązków i dopuszczalnych granic swobody każdego członka rodzinnego systemu.Nic nie można tutaj egzekwować siłowo,tym bardziej,jeżeli taka wzajemnośc może być potrzebna również w przyszłości.Jeżeli jednak zawodzi system komunikacji a sytuacja jest uwikłaniem a nie odczuwalną bliskością,najlepiej skorzystać ze wspólnej psychoterapii rodzinnej,lu na wypadek braku zgody innych osób,zapewnić sobie samej tę pomoc.Będzie ona skierowana głównie na problemy osobistej odwagi,samodzielności,samooceny itp,które przygotują Cię do funkcjonowania w roli osoby niezależnej.
Pozdrawiam serdecznie.

Jest pani osobą pełnoletnią, więc ma pani pełne prawo decydować o swoim życiu. O tym gdzie i z kim pani spędza wakacje, gdzie pani mieszka, co pani robi w wolnym czasie. Od pani zależy, czy pani z tego prawa (i łączących się z nim obowiązków, bo wolność oznacza również odpowiedzialność za siebie) skorzysta.

Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/