Jak walczyć z uzależnieniem męża od gier?

Mój mąż prócz pracy cały czas spędza na grach w tel,wydaje różne sumy na te gry,nasze małżeństwo po prawie 30 latach nie istnieje,gdzie szukać pomocy

Witaj. Mechanizm uzależnienia niezależnie czy mówimy o przyjmowaniu substancji czy o wykonywaniu pewnych czynności, opiera się dokładnie na tych samych zasadach. Jakaś "rzecz", której bliskość daje nam rodzaj przyjemności, satysfakcji, poczucia "oderwania od rzeczywistości" wykonywana jest początkowo w sposób kontrolowany i sporadycznie, następnie wraz z upływem czasu "rzeczy" jest coraz więcej, ale człowiek tego nie zauważa, bądź jest przekonany o tym, że nadal ma pełną kontrolę nad sytuacją i może "rzecz" porzucić kiedy tylko zechce (ale nie widzi takiej potrzeby). Czas płynie a obcowanie z "rzeczą" wytwarza w organizmie specyficzne substancje chemiczne oddziałujące na mózg, w danym momencie postrzegane jako doznania przyjemne, sprzyjające i pożądane. Po czasie by osiągnąć oczekiwany efekt, trzeba z "rzeczą" mieć coraz bardziej intensywny kontakt. Dana osoba albo obcuje z "rzeczą" albo zastanawia się jak to zrobić by móc z nią obcować. To często moment gdy bliscy zauważają, że problem jest już duży, że dana osoba traci kontrolę nad codziennym życiem, zaniedbuje pracę/ szkołę, obowiązki, zdrowie, relacje. Zamyka się coraz bardziej na rozmowy, szuka samotności lub reaguje agresją na sugestie innych, że dzieje się z nią coś niepokojącego.
Droga Pani, prawda jest taka, że osoba z problemem uzależnienia by z niego wyjść, to musi chcieć, a rzadko naprawdę chce. Jeśli coś obiecuje to często by zyskać trochę spokoju. Jedyne co może Pani zrobić to nawiązać kontakt z terapeutą uzależnień, stworzyć plan działania i konsekwentnie się go trzymać. Często bliscy chcąc pomóc osobie z uzależnieniem, niestety wspierają ją tylko w nałogu. Trzeba wiedzieć jak i kiedy się opiekować, wyznaczać i utrzymywać granice by pomóc a nie zaszkodzić. Powodzenia.