Jak walczyć z uzależnieniem męża od gier?

Mój mąż prócz pracy cały czas spędza na grach w tel,wydaje różne sumy na te gry,nasze małżeństwo po prawie 30 latach nie istnieje,gdzie szukać pomocy
KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu

Depresyjne maski

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Ekspert wyjaśnia, czym są depresyjne maski. Okazuje się, że niektóre objawy wcale nie muszą świadczyć o depresji.

Witaj. Mechanizm uzależnienia niezależnie czy mówimy o przyjmowaniu substancji czy o wykonywaniu pewnych czynności, opiera się dokładnie na tych samych zasadach. Jakaś "rzecz", której bliskość daje nam rodzaj przyjemności, satysfakcji, poczucia "oderwania od rzeczywistości" wykonywana jest początkowo w sposób kontrolowany i sporadycznie, następnie wraz z upływem czasu "rzeczy" jest coraz więcej, ale człowiek tego nie zauważa, bądź jest przekonany o tym, że nadal ma pełną kontrolę nad sytuacją i może "rzecz" porzucić kiedy tylko zechce (ale nie widzi takiej potrzeby). Czas płynie a obcowanie z "rzeczą" wytwarza w organizmie specyficzne substancje chemiczne oddziałujące na mózg, w danym momencie postrzegane jako doznania przyjemne, sprzyjające i pożądane. Po czasie by osiągnąć oczekiwany efekt, trzeba z "rzeczą" mieć coraz bardziej intensywny kontakt. Dana osoba albo obcuje z "rzeczą" albo zastanawia się jak to zrobić by móc z nią obcować. To często moment gdy bliscy zauważają, że problem jest już duży, że dana osoba traci kontrolę nad codziennym życiem, zaniedbuje pracę/ szkołę, obowiązki, zdrowie, relacje. Zamyka się coraz bardziej na rozmowy, szuka samotności lub reaguje agresją na sugestie innych, że dzieje się z nią coś niepokojącego.
Droga Pani, prawda jest taka, że osoba z problemem uzależnienia by z niego wyjść, to musi chcieć, a rzadko naprawdę chce. Jeśli coś obiecuje to często by zyskać trochę spokoju. Jedyne co może Pani zrobić to nawiązać kontakt z terapeutą uzależnień, stworzyć plan działania i konsekwentnie się go trzymać. Często bliscy chcąc pomóc osobie z uzależnieniem, niestety wspierają ją tylko w nałogu. Trzeba wiedzieć jak i kiedy się opiekować, wyznaczać i utrzymywać granice by pomóc a nie zaszkodzić. Powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty