Jak zmusić męża do leczenia uzależnienia od alkoholu?

Witam. Moj maz od kilku lat pije codziennie przynajmniej 2 piwa lub piwo i 100ml slodkiej cytrynowki, wisniowki itp. Prowadzi firme ale czesto jest w domu i mysle ze zapija . tzw nude. bedac w domu rzadko nic nie pije a jak pije to gotuje sprzata aby sie go nie czepiać. Mamy syna który zaczyna rozumiec dlaczego tata ma humory, rozne nastroje a czasem wybucha bex powodu. Klocimy sie przeważnie o jego picie ale on i tak uwaza ze nic zlego nie robi. Jak zmusic go do leczenia lub nie picia ? m
KOBIETA ponad rok temu

Zmusić go nie może Pani ani do jednego ani do drugiego. Może Pani mówić o swoim smutku, żalu, lęku. Może Pani razem z synem rysować: np: jak syn widzie tatę i mamę, co czuje gdy się kłócą, są razem i fajnie się bawią

Dzień Dobry Pani,

Niestety nie może Pani zmusić Męża do leczenia, bez Jego gotowości i zgody.
Ale też ma Pani prawo oczekiwać od Męża, żeby skutecznie poradził sobie z problemem.
Proponuję skonsultować się informacyjnie z Poradnią leczenia uzależnień, gdzie mogłaby Pani uzyskać potrzebne wskazówki.

Rozwiązaniem byłoby dla Pani podjęcie indywidualnej terapii, celem wzmocnienia swoich zasobów, celem skutecznego zadbania o swoje potrzeby.
Albo terapia wspólna małżeńska..., co byłoby najlepsze.

Życzę Pani żeby się udało,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

Podjęcie terapii powinno być dobrowolne. Oczywiście można sądownie je nakazać, ale w opisanym przypadku radziłabym znaleźć odpowiedni czas, miejsce, intymność dla rozmowy i ze szczególnym spokojem opowiedzieć mężowi jak Pani się czuje w tej sytuacji, jak to wpływa na Pani małżeństwo, co Pani obserwuje - rozmowa o własnych emocjach, o tym, że się Pani martwi, o sposobach spędzania czasu wspólnie po pracy tak by wyjść z nawyku sięgania z nudów po alkohol, nie zaś oskarżenia; pretensje.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl