Jak zostawić partnera i zacząć życie od nowa?

Chciałabym zacząć wszystko od nowa ale nie wiem jak... Trwam w związku od 5 lat mojego partnera traktuję jak przyjaciela ale przestał mnie pociągać. Prowadzimy razem firmę co utrudnia decyzję o odejściu bo włożyłam w tą firmę całe serce i żal mi ją zostawiać. Mojego partnera też nie chce zranić i tak odwlekam to odwlekam i nadal nie jestem szczęśliwa. Zabiegam o uwagę innych mężczyzn i później wyobrażam sobie romans itd. chciałbym zacząć odnowa ale strach przed tym mnie dobija...
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Rozumiem Pani obawy i dylematy. Przed zmianami w życiu zazwyczaj pojawia się lęk, niepewność, strach. Zainwestowała Pani dość sporo w związek z partnerem (czasu, emocji), a także pracy, wysiłku, pieniędzy, gdyż razem prowadzicie wspólny biznes. Wspólna firma wyhamowuje Panią w podjęciu decyzji o rozstaniu, gdyż zdaje sobie Pani sprawę, że nawet gdybyście się rozstali prywatnie, zapewne spotykalibyście się na gruncie zawodowym, chyba że któreś z Was (Pani albo partner) zdecydowałoby się na rezygnację z pracy w firmie. Przede wszystkim powinna się Pani zastanowić, dlaczego Pani partner przestał Panią pociągać i czy nie dałoby się tego naprawić. Z czasem w każdym związku pojawia się rutyna, seks nie smakuje już tak samo jak na początku znajomości, ale nie oznacza to, że nie da się nic z tym zrobić. Może warto byłoby popracować nad Państwa związkiem, skonsultować się z psychologiem, seksuologiem albo pójść na terapię dla par, by zażegnać kryzys w związku? Czasem małe poprawki, trochę zaangażowania i dobrej woli z obu stron mogą sprawić, że dawne uczucia, miłość, pożądanie odżyją. Czego brakuje Pani w związku? Dlaczego zabiega Pani o uwagę innych mężczyzn i fantazjuje o romansach? Czy chodzi tylko o niezadowolenie ze sfery seksualnej, czy o coś więcej? Czy Pani partner zaniedbuje Panią, nie poświęca Pani uwagi? Czego szukałaby Pani w nowym związku, a czego Pani brakuje w aktualnym związku z partnerem? Wiem, że nie zmusi się Pani do miłości i uczucia, jeśli nie kocha Pani partnera, dlatego nie warto unieszczęśliwiać siebie i partnera, tkwiąc w pseudo-związku. Zanim jednak podejmiecie Państwo decyzję o rozstaniu, może najpierw warto podjąć próbę uratowania tego związku? Może się okazać, że odrobina pracy nad Państwa relacją, np. pod okiem psychoterapeuty, sprawi, że znowu poczuje się Pani szczęśliwa, a związek okaże się satysfakcjonujący? Zachęcam do konsultacji u psychologa, a przede wszystkim do szczerej rozmowy z partnerem na temat Pani uczuć, potrzeb, oczekiwań, na temat tego, czego Pani brakuje, co chciałaby Pani ewentualnie zmienić w Waszej relacji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Warto skorzystać z pomocy psychologa i przepracować emocjonalne i osobowościowe przyczyny, dla których "utkwiła" Pani w związku, który nie daje satysfakcji. Specjalista nie tylko pomoże Pani zrozumieć głębsze powody tego kryzysu, ale także wesprze w procesie radzenia sobie z nimi.