Kłótnia w związku o wizytę u stomatologa

Jesli mam partnera 41letniego ktory odmawia mi pojscia do dentysty, dodam ze 30lat nie byl u dentysty to czy jak zadam kiedys pytanie albo idziesz do dentysty albo z nami koniec.a on odp ze i tak nie pojdzie to czy mu zalerzy na zw

Dzień dobry!

Nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie.

Choć rozumiem, że sprawa zdrowia i atrakcyjności partnera jest dla Pani ważna, to szantaż nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w tak ważnych sprawach. Być może Państwa związek jest dla partnera bardzo ważny, a jego uczucia szczere, ale równie silny jest jego lęk przed dentystą czy dziecięce traumy z tym związane.

Zachęcam do rozmów, tłumaczenia, wyjaśniania, przykładów, dodawania otuchy, wsparcia znajomych itp. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to także rozmów o tym, że jego zaniedbanie zdrowia swoich zębów jest dla Pani tak trudne, że rozważa Pani nawet rozstanie.

Pozdrawiam!

Mgr Justyna PiÄtkowska

Szanowna Pani!
Lęk przed dentystom może być, zwłaszcza u mężczyzn, poważnym problemem, którego nie można bagatelizować. Czasem ktoś się boi panicznie pająków inni zaś dentysty.
Szantaż w tym przypadku nie jest najtrafniejszą formą motywacji męża do odbycia mało przyjemnego, wg niego, zabiegu. Sytuacja w której Pani domaga się, aby mąż udał się do lekarza, a on nie odczuwa takiej potrzeby, może wywołać w nim frustrację i jest duże prawdopodobieństwo, żeby zakończyć temat odpowie, że woli rozstanie. Oczywiście to nie musi oznaczać jego prawdziwych uczuć. Ludzie kiedy chcą bronić swojej autonomii i wolnej woli czasem mówią przykre rzeczy, a nie to co czują.
Zachęcałbym do innych metod. Poważnej i merytorycznej rozmowy. Przytoczeniu argumentów zdrowotnych za wizytą. Wypunktowanie komplikacji zdrowotnych związanych z zaniedbaniem stanu uzębienia oraz negatywnych skutków tego zaniedbania, które przekładają się na relacje towarzyskie oraz pożycie w związku. Starałbym się go zachęcić, uspokoić, przekonać, że dzisiejsza stomatologia jest bezbolesna, że czasy gabinetów w podstawówkach przeminęły.

Mam nadzieję, że wykaże się Pani spokojem i swoim urokiem uda się Pani namówić męża na spotkanie ze stomatologiem. Czasem trzeba dużo czasu i anielskiej cierpliwości.

Pozdrawiam serdecznie!