Lęki przed rozmową

Mam 15 lat. Wydaje mi się że jestem nielubiana i wszyscy wciąż się ze mnie śmieją. Zazwyczaj nie odzywam się w towarzystwie. Boję się wtedy ruszyć bo nie chcę by ktoś na mnie spojrzał. Długo musiałabym się zbierać by przesiąść się na inne krzesło. Boję się gier zespołowy oraz spotkań z przyjaciółką. Nieustannie czuję się obserwowana. Boję się rozebrać, a nawet myśleć, bo wydaje mi się, że ktoś słyszy moje myśli. Czy jest to spowodowane okresem dojrzewania czy to coś poważniejszego? Magda.
15 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witaj Magda!
Niestety, przez Internet nie jestem w stanie stwierdzić, czy to, czego doświadczasz, mieści się w normie, czy wskazuje już na jakieś nieprawidłowości i zaburzenia. Konieczna jest wizyta u specjalisty. Bez wątpienia przejawiasz problemy natury emocjonalnej, np. nieśmiałość i lęk społeczny, o czym świadczy milczenie w towarzystwie, niepokój w sytuacjach ekspozycji społecznej, niechęć do gier zespołowych i do rozmowy. Być może masz zaniżoną samoocenę, stąd poczucie bycia wyśmiewaną przez innych i nielubianą. Niepokojące jest jednak to, że boisz się nawet spotkań z przyjaciółką, czujesz się ciągle obserwowana i jesteś przekonana, że ktoś może słyszeć Twoje myśli. Tego typu sposób myślenia może wskazywać na objawy psychotyczne. Zachęcam Cię, byś porozmawiała o swoich problemach, lękach, uczuciach, emocjach z kimś bliskim, np. z rodzicami. Wspólnie z mamą i/lub tatą rozważcie, czy nie skorzystać z konsultacji psychologicznej albo psychiatrycznej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Potrzebna byłaby dla Ciebie rozwojowa praca z psychologiem.

Poproś swoja Mamę, żeby udała się z Tobą w tym celu, do Poradni Zdrowia Psychicznego lub do Poradni Szkolno-Wychowawczej.

Życzę Ci tylko dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com