Nie potrafię sobie radzić z moimi nerwami. Czy jestem chora psychicznie?

Od kilku dni wszystko mnie denerwuje. Nie odpowiada mi to co mówią w telewizji, co mówią rodzice. Najbardziej na tym wszystkim cierpi mój chłopak, bo całą złość wyładowuję na nim. Czepiam się go o byle jaki powód, np. gdy otworzę mu drzwi od domu i zrobi nie taka minę jak trzeba to od razy rzucam się na niego. Chciałabym dodać, że mam częstoskurcze i lekarz powiedział, że jest to prawdopodobnie na tle nerwowym. Skierował mnie do psychiatry, który powiedział, że nie nadaję się do leczenia. Tylko, że ja chyba nie potrafię radzić sobie z moimi nerwami. Bardzo często czuję, że mam zimne i mokre ręce. Proszę o pomoc.

Witam!

Jeśli lekarz psychiatra zadecydował, że nie wymaga Pani leczenia psychiatrycznego, to warto w tej sytuacji zgłosić się do psychologa.

Nie radzi sobie Pani ze swoimi emocjami i reaguje agresją. Może to być sygnał, że napięcie emocjonalne jest bardzo silne, co powoduje dodatkowy stres.  Praca z psychologiem powinna pozwolić Pani rozładować napięcie, rozwiązać problemy i nauczyć Panią, jak radzić sobie  w stresujących sytuacjach.

Nie należy "odkaładać" emocji na później. Każda emocja jest dla nas informacją o tym, co się z nami aktualnie dzieje. Dlatego zamiast je tłumić, należy je wyrażać. Jednak nie za pomocą krzyku czy agresji. Może Pani sama spóbować sposobu mówienia o tym, co Pani czuje, np." ja czuję się dobrze, kiedy Ty mówisz...", "jest mi źle, kiedy zachowujesz się...", "jestem zła, ponieważ...", "denerwuje mnie, kiedy Ty... ".

Jest to bardzo konstruktywna forma wyrażania tego, co czujemy. Nie rani innych osób, ale pokazuje im, co się dzieje z nami. Mogłaby Pani postarać się ją zastosować i na bieżąco mówić o swoich przeżyciach wewnętrznych. Odkładanie takich spraw na później może prowadzić do napadów agresji oraz przeżywania silnego stresu.

Pozdrawiam