Niemowlę zasypia i uspokaja się tylko u mamy

Witam, mam półroczną córeczkę. Od poczatku siedzę z małą w domu, mąż w pierwszych 4 miesiąca jej życia często wyjeżdżał (3-4 dni w tygodniu) - taka praca. Babcie obie pracują i też nie mogły mi przy małej za bardzo pomagać. Problem jest taki, że mała nie chce być czy zostawać z nikim innym, tylko u mnie potrafi się uspokoić i zasnąć. W dzień potrafi się bawić z tatą do momentu aż mnie nie zobaczy, na spacerze jak zacznie płakać to tylko u mnie się potrafi uspokoić. Nie wiem już co mam robić.

Witam,

Tego typu objaw jest zupelnie naturalny zważywszy na okoliczności. Jedyny sposób, by to zmienić, to przyzwyczajać dziecko powoli do przebywania z innymi osobami, zwłaszcza, że jest w wieku, kiedy zaczyna ono bać się obcych. Jeśli nie ma możliwości przebywania z bliskimi, może warto pomyśleć o niani, choć kilka razy w tygodniu, stopniowo zwiększając ilość godzin spędzanych tylko z nią. Ponadto warto zabierać dziecko na zajęcia czy spotkania dla mam z dziećmi, które są organizowane (przez same mamy lub instytucje) niemal w każdym mieście. Sporo zalezy tu od natury dziecka, ale warto zachęcać dziecko do kontaktów, by mogło uniknąć kłopotów z relacjami w przyszłości.

Pozdrawiam

Jest to wiek, w którym lęki separacyjne zaczynają się u dzieci pojawiać. Reakcja córeczki- szczególnie, że wcześniej cały czas była z Panią- jest do pewnego stopnia naturalna. Uczenie córci powinno się odbywać stopniowo, wydłużając czas i wprowadzając kolejno (nie naraz) kilka osób bliskich (np tatę, babcie, kiedy oczywiście mogą), które będą się mogły nią czasem zająć. Warto to zrobić, szczególnie jeśli planuje Pani w przyszłości żłobek. Ważne jest jednak by wykazać się cierpliwością i konsekwencją i by początkowo nie były to długie nieobecności.