Problemy ze snem, napady paniki, płaczliwość i myśli samobójcze u 14-latki

Witam,od jakiegoś czasu mam pewien problem,a właściwie dolegliwości,aczkolwiek nie wiem jak je zinterpretować.Otóż jestem osobą młodą,zwięźlej-czternastoletnią dziewczyną.Miewam problemy ze snem,non stop towarzyszy mi dziwaczne samopoczucie,rzekłabym wręcz melancholijne,pomijając już notoryczne napady paniki, płaczu,gniewu, zrezygnowania,myśli samobójcze.Zdarzają mi się duszności,bóle w klatce piersiowej(uciski),dyskomfort przy dotyku tegoż miejsca,kołatanie serca(przed snem).Co to może być?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dolegliwości somatyczne jakie zgłaszasz mogą być wynikiem objawów psychicznych. Nie nalezy bagatelizować twojego obecnego stanu. Udaj się do lekarza - psychiatry. Ostatecznie w pierwszej kolejności można skorzystać z pomocy psychologa.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Najwyraźniej w Twoich emocjach sporo problemów musiało się nawarstwić. Wiele nastolatków przeżywa okresy melancholii, ale to, co piszesz, wskazuje na znacznie poważniejszą sprawę. Mogę się domyślać, że nosisz w sobie znacznie więcej lęku i żalu, niż jesteś w stanie unieść.
Potrzebna jest Ci pomoc specjalisty - na pewno psychologa, możliwe, że również konsultacja z psychiatrą, który oceni, na ile jest to dla Ciebie zagrażające. Jeżeli chodzi o psychologa, to na jednym spotkaniu nie powinno się to zakończyć, tego typu problemy mogą ustąpić po psychoterapii, która trwa jakiś czas.
Powiedz o tym, co się z Tobą dzieje rodzicom, lub innej dorosłej zaufanej osobie. Powodzenia.

Pytanie czy wydarzyło się coś w Pani życiu, co mogłoby mieć wpływ na obniżenie samopoczucia i funkcjonowania? Jakieś zmiany, ważne wydarzenia itp? Objawy mogą być niepokojące dlatego polecałabym nie ignorować ich, ale zwrócić się gdzieś o pomoc. Może na początek porozmawiać z kimś bliskim, poszukać rady czy wsparcia, a dalej (gdyby objawy nie ustępowały) poszukać pomocy u specjalistów.

Z pani opisu wynika, ze mogą to być zaburzenia lękowo-depresyjne (nerwica). Powinna się pani udać do lekarza na początek rodzinnego by wykluczyć podłoże somatyczne np. problemy kardiologiczne czy zaburzenia hormonalne. Jest pani młodą osobą więc zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ na pani zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza.Pozdrawiam.