Rezonans magnetyczny kręgosłupa i przepuklina
Proszę o interpretacje wyniku. Badanie MR kręgosłupa wykazuje wielopoziomowe dotrzonowe przepukliny krążków międzykręgowych w ugięciem blaszek granicznych trzonów kręgów. na poziomie L5/S1 widoczne jest obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej z obecnością asymetrycznej centralno-prawobocznej wypukliny krążka, która uciska przednią powierzchnię worka oponowego i korzenie nerwowe. obniżony krążek międzykręgowy L5/S1 świadczy o jego dehrydacji

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu
Magdalena StusiĹska
73 poziom zaufania
Wynik tego badania wskazuje na poważne problemy z kręgosłupem- ucisk wypuklonego krążka na worek oponowy może powodować ból lub nawet problemy neurologiczne. Taki stan należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem ortopedą który zleci odpowiednie postępowanie.
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon