Rezonans magnetyczny kręgosłupa u 52-latki
Rezonans magnet.Proszę jaśniej mi wytłumaczyć:na poziomieL4-L5uwypuk.krążka międzykręgo.typ bulging disc oraz zwiększenie tk.tłuszczowej nadtwaródwkowej w tylnej części kanału kręgowego,powodują bezwzględną stenozę kanału kręg.(kanał o pom.strzałk.8mm) i kompresję nici ogona końskiego.Nieznacznie zwężone sąotwory międzykręgowe.Zaznaczone cechy osteochondrosis erosivia.Zmiany zwyrodnieniowe krążka w postaci obniżenia jego wysokości i sygn. w obrazach T2 zależnych.Naczyniak trzonu kręgu L2 śr.1cm. na poziomie L5-S1 znaczne obniżenie wysok.krążka międzykręg. i jego sygnału w obrazach T2 zależnych(zmiany degeneracyjne).Ponadto uwypuklenietego krążka typu bulging i zmiany przerostowe w stawach międzykręgowych powodują ciasnotę w otworach międzykręg.(z uciskiem korzeni L5)i ucisk worka oponowego.Zaznaczone cechy osteochondrosis erosiva.Ogniska zwyrod.tłuszcz. trzonów(typu Modic II ).Innych zmian w zakresie bad.nie wykazano.Stożek rdzeniowy prawidł.

KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają charakter zwyrodnieniowy oraz przeciążeniowy. Zabieg operacyjny w tej sytuacji najprawdopodobniej może okazać się koniecznością. Proponuję kontakt z neurochirurgiem.