RTG kręgosłupa a zakaz rehabilitacji

Witam:)Proszę o wytłumaczenie rtg kręgosłupa:miernie nasilona krawęziowa osteofitoza trzonów vL3-vL5,umiarkowane zwęzenie przestrzeni międzykręgowej vL3/vL4 i mierne vL4/vL5,,zniesienie fizjologicznej lordozy.Co to oznacza?Czy to się leczy i jak?Napewno nie mogę miec rehabilitacji,poniewaz jestem pacjentką onkologiczną(po radioterapii) i onkolog wręcz zabronił mi jakiejkolwiek rehabilitacji.Dziękuję i pozdrawiam Beata
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Osteofitoza trzonów kręgowych to schorzenie, a w zasadzie zmiana zwyrodnieniowa spowodowana zmianami mechanicznymi, a także biologicznymi komórek. Prowadzi to do rozmiękania, włókienkowatości, stwardnienia masy kostnej, utraty masy chrząstki stawowej, w skrócie-do stałych stanów zapalnych w obrębie tkanki łącznej. Zniesienie lordozy to nic innego jak wyplaszczenie kręgosłupa w części lędźwiowej. Leczenie osteofitozy trzonów kręgowych odbywa się w sposób farmakologiczny.