Trzeszczące kolana - co robić?

Od jakichś 2 miesięcy skrzypi mi w obydwu kolanach, a od 3 tyg. nasiliło się to bardzo. Gdy idę, kolana mnie bolą, w nocy śpię z reguły na brzuchu, nie mogę się przesunąć, bo ból bardzo dokucza, a najgorsze jest wchodzenie po schodach - boli bardzo, a skrzypanie czy też strzykanie jest bardzo głośne, słyszy je nawet osoba idąca obok. W piątek idę do lekarza, ale chciałabym dowiedzieć się i w ten sposób, co to może być. Mam 34 lata, praca stojąca, mam nadwagę, dużo spaceruję. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie.

Osteoporoza raczej nie jest przyczyną Pani dolegliwości, ale warto już teraz pamiętać o jej profilaktyce (np. poprzez stosowanie diety bogatej w wapń i witaminę D3 oraz odpowiednio dobranego wysiłku fizycznego). Przyczyną Pani dolegliwości może być między innymi zmniejszona ilość mazi stawowej. Wskazana jest wizyta u ortopedy.

Niestety nadwaga jest bardzo niekorzystna dla naszych stawów, zwłaszcza kolanowych. Proszę spróbować zmniejszyć masę ciała.

Pozdrawiam.