W jaki sposób skończyć z cięciem się?

Moze pomyslicie ze jestem glupia ale musze przyznac ze spodobalo mi sie ciecie..Moje problemy, przez ktore zaczynalam juz sie w sumie skonczy a ja nadal nie wiem jak przestac.. u mnie to "ciecie=nałóg" ... POMOCY ! Gabrysia..
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witaj Gabrysiu! Autoagresja może doprowadzić do niebezpiecznego utrwalenia się. Człowiek zaczyna powtarzać pewien schemat zachowań i wpada w błędne koło, gdyż samookaleczanie nie rozwiązuje żadnych problemów, jedynie je zagłusza. Dlaczego cięcie się może stać się nałogiem? Jeżeli mamy jakiś problem, przeżywamy stres, nieprzyjemne emocje, napięcie psychiczne, z którymi często nie potrafimy sobie poradzić. W tym momencie cięcie się dostarcza nam bólu fizycznego, który zastępuje ból emocjonalny. Autoagresja przynosi chwilowe ukojenie. By nie czuć bólu psychicznego, człowiek zaczyna ciąć się częściej i głębiej, co staje się potencjalnie ryzykowne dla zdrowia i życia. Gabrysiu, uważam, że powinnaś porozmawiać o swoim problemie z rodzicami, z kimś dorosłym, np. psychologiem/pedagogiem szkolnym. Wsparcia możesz także szukać w poradniach zdrowia psychicznego albo dzwoniąc pod telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (nr 116 111) - http://www.116111.pl/. Pozdrawiam i życzę powodzenia!