Wpływ pornografii na sferę odczuwania i emocji

Czy pornografia może mieć wpływ na sfere odczuwania i emocji? Dosc mlodo natknalem sie w necie na materialy tego typu , potrząsneły one moją psychika ( jeszcze wtedy dziecka) Oglądałem materialy dosc czesto. Jednak konczac 17 lat postanowilem z tym skonczyć. Udaje mi sie jak na razie. Jednak rozmyślając teraz odnoszę wrażenie że niekorzystnie wplynelo to na moją sferę emocji. Nie czuję uczuć w sposób... Pełny. Nie mam w sobie tej radosci jak kiedys , nie podziwiam swiata, tylko akceptuje..
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!
Osobiście nie znam badań, które udowadniałby, że oglądanie pornografii zmienia sposób patrzenia na świat i percepcję rzeczywistości, a także wpływa na sposób przeżywania emocji. Niemniej jednak na pewno filmy pornograficzne oglądane nagminnie, w sposób kompulsywny mogą zaburzać relacje damsko-męskie i wypaczają postrzeganie seksu. Zazwyczaj aktorzy w filmach dla dorosłych są zawsze chętni i gotowi na seks. Seks zawsze dostarcza im przyjemności, daje satysfakcję. W rzeczywistości bywa inaczej. Więcej na ten temat pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/czy-pornografia-moze-byc-szkodliwa. Być może zmiany nastroju, jakie u siebie zauważasz , nie wynikają z oglądania pornografii, ale przyczyna tkwi zupełnie gdzieś indziej? Napisałeś o tym, że nie odczuwasz uczuć w pełni, że nie czujesz radości jak wcześniej. Jak długo trwają u Ciebie te zmiany? Kiedy je zauważyłeś? Może wiążą się z jakąś trudną sytuacją w Twoim życiu, którą niedawno przeżyłeś? Zastanawiałeś się nad konsultacją u psychologa?
Pozdrawiam!

Dzień Dobry Panu,

Jak najbardziej tak, gdyż relacja seksualna jest przedstawiana w sposób przedmiotowy, zautomatyzowany i bezuczuciowy...

Życzę Panu dotarcia do swoich zmysłów, co jest możliwe...
irena.mielnik.madej@gmail.com