Wypuklina odcinka lędźwiowego jako następstwo upadku pod wpływem ciężaru

Czy wypuklina odcinka lędźwiowego ze stenozą i sekwestracją mogła być następstwem, pośrednim lub bezpośrednim, upadku pod wpływem niesionego ciężaru (około 50 kg)?

Witam,

Wszystko zależy od mechanizmu upadku, ale owszem jak najbardziej mógł się on przyczynić do powstania wypukliny. Często pytam pacjentów co robili dzień wcześniej, zanim pojawił się ostry ból i słyszę odpowiedzi "zmywałam podłogę", "plewiłam w ogródku", "niosła zakupy", itp. Dość często pojawi się tzw. mechanizm dziadka do orzechów.