Z czego mogą wynikać takie problemy z przełykaniem?

Dzień dobry, Wracam po L4 ale nie do końca czuje się zdrowa, choć już to inne przyczyny. Ogólnie byłam kilka dni za granicą i chyba za dużo słońca i być może zatrucie. Czułam się nieswojo pod koniec, miałam mdłości, raz zwymiotowałam. W Polsce już poszłam do lekarza, miałam podwyższoną temperaturę i mdłości, lekarz przepisał coś osłonowego na jelita. Po przyjmowaniu leków, zaczęłam mieć problem z przełykaniem, suchość w gardle i je odstawiłam. Ogólnie zwolnienie się skończyło, a ja czuję się ok, natomiast mam czasem problemy z tym przełykaniem. Czuje taką gulę w gardle, ostatnia noc była ciężka. Nie mogłam zasnąć bo czułam jakbym się dusiła, czy to może być przyczyną psychiczna, stres?
KOBIETA, 29 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

oczywiście, przyczyną duszności i guli w gardle może być stres. Często są to objawy nerwicowe. W pierwszej kolejności trzeba jednak wykluczyć inne przyczyny, które również mogłyby objawiać się problemami z przełykaniem, suchością w gardle czy uczuciem ucisku i dusznościami.

W związku z tym zachęcamy do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu. Po wykluczeniu przyczyn fizycznych warto przyjrzeć się kwestiom psychicznym. W tym celu konieczny będzie kontakt z psychologiem bądź psychoterapeutą.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-przelykaniem-sliny-w-stresujacych-sytuacjach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-przelykaniem-a-nerwica,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-przelykaniem-a-objawy-fobii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.