Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35041 odpowiedzi

58892 podziękowania

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35041)

Grube łydki, które często puchną - co może być przyczyną?

Witam serdecznie, jak wyżej wspomniałam, mój problem związany jest grubymi łydkami, na których coraz częściej pojawia się opuchlizną. W związku z tym wykonałam USG naczyń żylnych kończyn dolnych. Badanie nie wykazało zmian chorobowych. Lekarz prowadzący badanie zalecił mi wykonanie badania...

Witam serdecznie, jak wyżej wspomniałam, mój problem związany jest grubymi łydkami, na których coraz częściej pojawia się opuchlizną. W związku z tym wykonałam USG naczyń żylnych kończyn dolnych. Badanie nie wykazało zmian chorobowych. Lekarz prowadzący badanie zalecił mi wykonanie badania mającego na celu wykazanie czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Endokrynolog stwierdził, że wyniki są w normie, ale zalecił wykonanie jeszcze jednego badania, które pozwoli postawić ostateczna diagnozę. Bardzo proszę o podpowiedź, jakie badania mogę jeszcze wykonać i co zrobić, aby dowiedzieć się z czym związany jest mój problem? Z poważaniem, Paulina, 22 lata.

Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Przyczyn opuchlizny w okolicy łydek może być wiele. Od niewydolności naczyń kończyn dolnych (czego nie potwierdziło wykonane u Pani badanie Dopplera), niewydolności serca, wątroby, nerek, czy właśnie tarczycy. Isnieje szereg jednostek chorobowych, dla których objawem osiowym...

Szanowna Pani!

Przyczyn opuchlizny w okolicy łydek może być wiele. Od niewydolności naczyń kończyn dolnych (czego nie potwierdziło wykonane u Pani badanie Dopplera), niewydolności serca, wątroby, nerek, czy właśnie tarczycy. Isnieje szereg jednostek chorobowych, dla których objawem osiowym może być opuchlizna w obrębie podudzi. Należałoby w Pani przypadku skierować się do dobrego lekarza internisty. Proszę przedstawić mu pełną historię Pani choroby oraz dokładny wywiad rodzinny, a na pewno zleci on szereg badań, które pozwolą postawić ostateczną diagnozę.

Ciąża po pigułkach

Witam, kilka lat brałam pigułki. W trakcie tych lat robiłam przerwy w braniu pigułek. Teraz staram się o dziecko, nie biorę już 4 miesiące. Dotychczas miałam bardzo regularne miesiączki, zawsze co 28 dni. Od dwóch ostatnich miesięcy mam co 25...

Witam, kilka lat brałam pigułki. W trakcie tych lat robiłam przerwy w braniu pigułek. Teraz staram się o dziecko, nie biorę już 4 miesiące. Dotychczas miałam bardzo regularne miesiączki, zawsze co 28 dni. Od dwóch ostatnich miesięcy mam co 25 dni. A ciąży nadal nie widać. Słyszałam też, że zajść w ciążę po pigułkach jest ciężej. Czy to prawda? Czy normalne są zaburzenia regularnych miesiączek? I czy starając się o dziecko, należy łykać wcześniej kwas foliowy?

Redakcja abcZdrowie
Witam! Płodność kobiety po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest taka sama, jak przed jej rozpoczęciem. Badania kliniczne na dużych grupach kobiet wykazały, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przebieg ciąży i stan noworodków jest prawidłowy. Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę powinna...

Witam!

Płodność kobiety po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest taka sama, jak przed jej rozpoczęciem. Badania kliniczne na dużych grupach kobiet wykazały, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przebieg ciąży i stan noworodków jest prawidłowy.
Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę powinna zacząć zażywać kwas foliowy - najlepiej na rok przed planowaną ciążą. Nie zawsze jest to możliwe. Uznaje się, że dopuszczalne jest zażywanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg (a według nowych wytycznych nawet 0,8 mg) na dobę na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Proszę zapytać w aptece o kwas foliowy w dawce 0,4 mg (czyli 400 mikrogram). Trzeba zażywać jedną lub dwie tabletki dziennie. Jeśli nie chorowała Pani w dzieciństwie na różyczkę, to warto zbadać poziom przeciwciał z klasy Ig G przeciwko różyczce (rubella). Zarażenie się różyczką przez ciężarną jest groźne dla dziecka.  Być może była Pani szczepiona w dzieciństwie, ale jeśli nie (a poziom przeciwciał wyjdzie za niski), to może się Pani zaszczepić teraz. Po szczepieniu na różyczkę trzeba odłożyć starania o dziecko na 3 miesiące. 

Proszę nie stresować się tym, że jeszcze nie jest Pani w ciąży. Ciągle to powtarzam, dziecko to dar i czasami trzeba na nie troszkę poczekać. Jeśli się Pani denerwuje, to może warto, by wybrała się Pani do lekarza i przebadała się. Będzie mogła Pani porozmawiać o przygotowaniu do ciąży, np. o szczepionce na różyczkę.

Pozdrawiam!

Zapomniana tabletka antykoncepcyjna w 3 tygodniu

Witam! Zapomniałam 17 tabletki w 3 tygodniu. Przypomniałam sobie podczas brania kolejnej tabletk,i czyli po ponad 12 godzinach, a w dniu kiedy zapomniałam tabletki odbyłam stostunek. Czy mogę kontynuować branie tabletek do końca opakowania i normalnie zrobić 7 dni przerwy? W czasie tym nie doszłoby do współżycia.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Proszę zażywać tabletki aż do skończenia opakowania i jednocześnie stosować dodatkową antykoncepcję (np. prezerwatywa). Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania musi Pani wykluczyć ciążę - przez wykonanie testu ciążowego lub podczas wizyty u ginekologa. Pozdrawiam!

Plamienie pod koniec brania tabletek - co może być przyczyną?

Witam. Kończę dziś branie czwartego opakowania tabletek. Wczoraj pojawiło się plamienie, takie coś jakby końcówka okresu. Nie mam pojęcia skąd mogło się wziąć. Tabletki biorę z obsesyjną wręcz dokładnością, codziennie, co do minuty. Żadnych biegunek ani wymiotów. Dodatkowo zabezpieczamy się...

Witam. Kończę dziś branie czwartego opakowania tabletek. Wczoraj pojawiło się plamienie, takie coś jakby końcówka okresu. Nie mam pojęcia skąd mogło się wziąć. Tabletki biorę z obsesyjną wręcz dokładnością, codziennie, co do minuty. Żadnych biegunek ani wymiotów. Dodatkowo zabezpieczamy się prezerwatywą, choć partner zakłada ją dopiero jak zaczyna mu być dobrze. Nigdy nie doszło do wytrysku wewnątrz, choć mam świadomość, że i taka zabawa bez dodatkowego zabezpieczenia byłaby groźna. Czy istnieje choćby minimalna szansa ciąży (tak, wiem, po prostu wariuję)? Jeśli nie, to jakie mogą być przyczyny, bo na forach internetowych w podobnych sytuacjach jedni mówią, że zdarza się, inni, że to źle dobrane tabletki (choć te jak dotąd znosiłam fantastycznie), inni, że to ciąża...

Redakcja abcZdrowie
Witam! Tabletki antykoncepcyjne prawidłowo stosowane mają prawie 99% skuteczność. Dobrze stosowana prezerwatywa o wysokiej jakości może osiągać skuteczność bliską 95-97%. Szansa na to, że jest Pani w ciąży jest bardzo bliska zeru. Właściwie to dziwię się Pani, że stosuje Pani...

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne prawidłowo stosowane mają prawie 99% skuteczność. Dobrze stosowana prezerwatywa o wysokiej jakości może osiągać skuteczność bliską 95-97%. Szansa na to, że jest Pani w ciąży jest bardzo bliska zeru. Właściwie to dziwię się Pani, że stosuje Pani jednocześnie tabletki i prezerwatywę... Jeśli niepokoi Panią krwawienie, warto udać się do ginekologa na badanie i pobranie cytologii (powodem plamień może być np. infekcja lub nadżerka).

Pozdrawiam!

Biegunka a tabletki antykoncepcyjne

Mam pytanie: jeżeli zwymiotuję tabletkę antykoncepcyjną lub będę miała biegunkę do 4 godzin po zażyciu tabletki, to będę musiała przyjąć drugą tabletkę tego samego dnia? Czy w takim razie blister bierze się przez 20 dni i 7 dni przerwy? Czy jestem odpowiednio zabezpieczona? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Jeśli zwymiotuje Pani tabletkę lub będzie Pani miała biegunkę, należy zażyć tego samego dnia nastepną tabletkę. Należy zażywać tabletki aż do skończenia opakowania (siłą rzeczy ten cykl będzie trwał 20, a nie jak zwykle 21 dni), potem zrobić...

Witam!

Jeśli zwymiotuje Pani tabletkę lub będzie Pani miała biegunkę, należy zażyć tego samego dnia nastepną tabletkę. Należy zażywać tabletki aż do skończenia opakowania (siłą rzeczy ten cykl będzie trwał 20, a nie jak zwykle 21 dni), potem zrobić 7-dniową przerwę i rozpocząć nowe opakowanie.  W przypadku opisanego przeze mnie postępowania, skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana.

Pozdrawiam!

Podwyższone MPV w badaniu krwi

Głównie chodzi mi o MORFOLOGIĘ KRWI, bo mam niektóre podwyższone parametry i nie wiem, co o tym myśleć. Przedstawiam wszystkie wyniki: OB 4/8, WBC 5.23, RBC 4.96, HGB 16.1, HTC 47.2, MCV 95.2, MCH 32.5, MCHC 34.1, RDW-SD 40.6 ,RDW-CV... Głównie chodzi mi o MORFOLOGIĘ KRWI, bo mam niektóre podwyższone parametry i nie wiem, co o tym myśleć. Przedstawiam wszystkie wyniki: OB 4/8, WBC 5.23, RBC 4.96, HGB 16.1, HTC 47.2, MCV 95.2, MCH 32.5, MCHC 34.1, RDW-SD 40.6 ,RDW-CV 11.9, PLT 159. Te wyniki wszystkie mieszczą się w normie, natomiast PDW 17.4 fI [9-17], MPV 12.9 um^3 [8-12], P-LCR 49.9 % [13-43], jeśli dobrze rozumiem mam podwyższone PCT 0.21 % [0.2-0.4]. Jestem mężczyzną, 27 lat, waga ok. 70 kg przy wzroście 186cm i nie choruję. Proszę o interpretację wyników. Będę bardzo wdzięczny.
Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie! Przedstawione wyniki nie budzą niepokoju. Zwrócę tylko uwagę na MPV, czyli średnią objętość płytek krwi. Warto za jakiś czas powtórzyć morfologię wraz z oznaczeniem liczby płytek krwi i rozmazem mikroskopowym (nie automatycznym), gdzie oceny dokonuje laborant nie...

Szanowny Panie!

Przedstawione wyniki nie budzą niepokoju. Zwrócę tylko uwagę na MPV, czyli średnią objętość płytek krwi. Warto za jakiś czas powtórzyć morfologię wraz z oznaczeniem liczby płytek krwi i rozmazem mikroskopowym (nie automatycznym), gdzie oceny dokonuje laborant nie maszyna. Otóż MPV bywa fałszywie zawyżony z powodu zlepiania się płytek krwi w pobranej próbce w agregaty liczone przez automat jako jedna duża płytka. Człowiek, wykonując rozmaz, odróżni agregat od pojedynczej płytki krwi.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Stosunek przerywany w trakcie okresu

Odbyłam stosunek przerywany w trakcie okresu, tzn. dokładniej 3 i 4 dnia. Cykle wcześniej miałam regularne co 28 dni. Czy możliwe jest, abym była w ciąży? Okres znacznie mi się opóżnia, już 5 dzień mija i czuję nawet pobolewań... Odbyłam stosunek przerywany w trakcie okresu, tzn. dokładniej 3 i 4 dnia. Cykle wcześniej miałam regularne co 28 dni. Czy możliwe jest, abym była w ciąży? Okres znacznie mi się opóżnia, już 5 dzień mija i czuję nawet pobolewań brzucha. Proszę o wyjaśnienie, czy jest to prawdopodobne, abym była w ciąży, biorąc pod uwagę to że wg mojego lekarza można zaraz po okresie kochać się bez większego ryzyka?
Redakcja abcZdrowie
Witam! Najprostszym i najszybszym sposobem na przekonanie się, czy jest się w ciąży, jest zrobienie testu ciążowego - do nabycia w aptece bez recepty, koszt: od 5-20 zł. To, co mówił Pani lekarz jest w wielu przypadkach prawdziwe,...

Witam!

Najprostszym i najszybszym sposobem na przekonanie się, czy jest się w ciąży, jest zrobienie testu ciążowego - do nabycia w aptece bez recepty, koszt: od 5-20 zł. To, co mówił Pani lekarz jest w wielu przypadkach prawdziwe, ale jeśli nie może sobie Pani aktualnie pozwolić na ciążę, to radzę stosować jakąś metodę antykoncepcyjną, a nie opierać się na takich założeniach. Uważa się, że plemniki żyją około 3 dni, ale niektóre źródła podają, że może to być czasami nawet 5 dni. Jeśli więc kobieta współżyłaby tuż po miesiączce, czyli np. 6 dnia cyklu, a owulacja nastąpiłaby u niej np. 9 dnia, to możliwe byłoby poczęcie...

Pozdrawiam!

Analiza wyników badań krwi

Witam, jestem kobietą, mam 30 lat i ostatnimi czasy ogólnie bardzo złe samopoczucie, zawroty głowy, itp. Wyniki cholesterolu i tarczycy - w normie. Bardzo proszę o analizę wyników badań krwi: WBC 7,3; RBC 5,41; HGB 10,4; HCT 50; MCV 92,4;... Witam, jestem kobietą, mam 30 lat i ostatnimi czasy ogólnie bardzo złe samopoczucie, zawroty głowy, itp. Wyniki cholesterolu i tarczycy - w normie. Bardzo proszę o analizę wyników badań krwi: WBC 7,3; RBC 5,41; HGB 10,4; HCT 50; MCV 92,4; MCH 1,92; MCHC 20,8; PLT 248; PDW 12,4; MPV 10,4; P-LCR 28,3; ŻELAZO 28,1; SÓD 141; POTAS 5,19; CHLORKI 102; FERRYTYNA 43,2.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Szkoda, że nie podała Pani jednostek, w jakich mierzone były konkretne parametry, ponieważ od tego zależy poprawność interpretacji. Wyniki morfologii sugerują niedokrwistość z tendencja do dużego erytrocytu. Można zatem podejrzewać niedobór witaminy B12 bądź kwasu foliowego. Warto...

Witam!

Szkoda, że nie podała Pani jednostek, w jakich mierzone były konkretne parametry, ponieważ od tego zależy poprawność interpretacji.

Wyniki morfologii sugerują niedokrwistość z tendencja do dużego erytrocytu. Można zatem podejrzewać niedobór witaminy B12 bądź kwasu foliowego. Warto zrobić badania w tym kierunku. Zwraca uwagę wysoki hematokryt. Wartość żelaza 28,1 - jeśli podana w jednostkach mikromol/l - jest prawidłowa, jeśli w mg/dl - znacznie obnizona. Ferrytyna - magazyn żelaza - prawidłowa. Sód, potas, chlorki-prawidłowe.

Doradzam wizytę u lekarza  z powyższymi wynikami, ponieważ, jak już wspomniałam, dla właściwej interpretacji konieczna jest informacja, w jakich jednostkach dokonano pomiaru określonych parametrów.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Wzięłam pigułkę ok. 4-5 dni za wcześnie

Wzięłam pigułkę około 4-5 dni za wcześnie (było to 1. opakowanie, które powinnam rozpocząć w 1. dniu krwawienia). Ostatnie krwawienia były dość nieregularne, więc nie czekając na krwawienie, rozpoczęłam zażywanie wcześniej. Współżyć bez zabezpieczenia mechanicznego zaczęłam po ok. 15 tabletkach...

Wzięłam pigułkę około 4-5 dni za wcześnie (było to 1. opakowanie, które powinnam rozpocząć w 1. dniu krwawienia). Ostatnie krwawienia były dość nieregularne, więc nie czekając na krwawienie, rozpoczęłam zażywanie wcześniej. Współżyć bez zabezpieczenia mechanicznego zaczęłam po ok. 15 tabletkach (w między czasie zażywałam antybiotyk przez okres 4 dni, lecz po antybiotykoterapii odczekałam tydzień, żeby nie zmniejszać działania antykoncepcyjnego). Czy fakt, że rozpoczęłam zażywanie pigułek nie mając krwawienia może przyczynić się do braku antykoncepcyjnego działania? Nie mam zamiaru robić przerwy 7-dniowej po zakończeniu tego opakowania, lecz wziąć następne od razu z powodów służbowych.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Organizm ludzki to nie jest zegarek - nie można go rozkrecić i sprawdzić, co jest w środku. Po to opracowano schemat zażywania tabletek, aby kobiety z niego korzystały. Taki schemat ma udowodnioną klinicznie skuteczność w zapobieganiu ciąży (przebadano go...

Witam!

Organizm ludzki to nie jest zegarek - nie można go rozkrecić i sprawdzić, co jest w środku. Po to opracowano schemat zażywania tabletek, aby kobiety z niego korzystały. Taki schemat ma udowodnioną klinicznie skuteczność w zapobieganiu ciąży (przebadano go i firmy farmaceutyczne odpowiadają za jego skuteczność). Natomiast to, co Pani robi jest odstępstwem od tego schematu i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie bedą tego skutki. Prawdopodobnie skuteczność antykoncepcji jest zachowana - ale głowy za to nie dam! Najlepiej bedzie, jeśli zacznie Pani stosować tabletki według schematu.

Pozdrawiam!

Brak okresu i bóle jajnika

Mam 27 lat. Mój problem polega na tym, że od 2 września nie mam okresu i mam bóle w prawym boku (wydaje mi się, że to jajnik). Robiłam test ciążowy i wyszło negatywnie oraz badanie krwi (beta-gonadotropina kosmówkowa) i...

Mam 27 lat. Mój problem polega na tym, że od 2 września nie mam okresu i mam bóle w prawym boku (wydaje mi się, że to jajnik). Robiłam test ciążowy i wyszło negatywnie oraz badanie krwi (beta-gonadotropina kosmówkowa) i wyszło, że to nie ciąża, bo wynik był 0.86 mIU/ml. Byłam u ginekologa, ale powiedział mi, że wszystko jest w porządku. Zaznaczę, że w sierpniu miałam podobne bóle, ale okres był i wykryto, że miałam zapalenie jajnika. A teraz nic? Dodatkowo przez 2 lata brałam tabletki antykoncepcyjne, od marca odstawiłam i zabezpieczamy się prezerwatywami'. Dwa lata temu miałam nadżerkę i często od tamtej pory mam infekcje (grzyby), mimo że dbam o higienę. Proszę, pomóżcie, bo nie wiem, co mam robić.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Bóle w prawym boku mogą być spowodowane różnymi schorzeniami, nie tylko tymi ginekologicznymi... Przyczyną może być np. kamica pęcherzyka żółciowego... Zazwyczaj spotyka się ją osoby po 40. roku życia, ale czasami może wystąpić także u młodej kobiety (zażywanie...

Witam!

Bóle w prawym boku mogą być spowodowane różnymi schorzeniami, nie tylko tymi ginekologicznymi... Przyczyną może być np. kamica pęcherzyka żółciowego... Zazwyczaj spotyka się ją osoby po 40. roku życia, ale czasami może wystąpić także u młodej kobiety (zażywanie tabletek antykoncepcyjnych sprzyja tej chorobie). Może warto udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który zbierze wywiad i dokona badania fizykalnego.

Pozdrawiam!

Patronaty