Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59091 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Wynik testu ciążowego a zapalenie pochwy

Czy wynik testu ciążowego może być pozytywny przez zapalenie pochwy, stwierdzone przez lekarza?
Redakcja abcZdrowie
Witam! Test ciążowy może być fałszywie dodatni (test jest pozytywny, choć tak naprawdę nie ma ciaży) w przypadku: przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, okresu okołomenopauzalnego, wystąpienia chorób nerek, nadczynności tarczycy, usunięcia operacyjnego jajnika. Zapalenie pochwy nie ma wpływu na wynik testu ciążowego. Pozdrawiam!  

Interpretacja wyników badań morfologii krwi

Mam 29 lat, jestem w 9 tygodniu ciąży. Chciałabym się dowiedzieć, czy moje wyniki badań są prawidłowe. Wizytę u lekarza ginekologa mam dopiero za dwa tygodnie. Serdecznie dziękuje. WBC 8.2x10do3, RBC4.73x10do6, HGB13.4, HCT 40.4, MCV 85.4, MCH 28.3, MCHC 33.2,...

Mam 29 lat, jestem w 9 tygodniu ciąży. Chciałabym się dowiedzieć, czy moje wyniki badań są prawidłowe. Wizytę u lekarza ginekologa mam dopiero za dwa tygodnie. Serdecznie dziękuje. WBC 8.2x10do3, RBC4.73x10do6, HGB13.4, HCT 40.4, MCV 85.4, MCH 28.3, MCHC 33.2, PLT 166x10do3. Badanie moczu wykazało bardzo liczne fosforany. Co one oznaczają? Krwinki białe 0-2 (tutuaj nie mogę odczytać symbolu).

Redakcja abcZdrowie
Witam! Wyniki morfologii krwi są prawidłowe. Liczne fosforany w moczu mogą świadczyć o obecności złogów (kamieni) w drogach moczowych bądź ryzyku ich powstania. Symbol obok wyniku leukocytów w moczu to najprawdopodobniej wpw, czyli w polu widzenia. Wynik ten jest prawidłowy.
Dotyczy: Badanie krwi

Kłopoty ze zdrowiem u 11-latka

U mojego wnuka w wieku 2 lat stwierdzo powiększoną wątrobę. Obecnie po badaniach fizykalnych nie wyczuwana.Obecnie ma 11 lat. Od ponad roku stał się apatyczny. Coraz mniej je, chudnie, ma bladą i suchą skórę. Mało pije. Jedzenie rośnie mu w...

U mojego wnuka w wieku 2 lat stwierdzo powiększoną wątrobę. Obecnie po badaniach fizykalnych nie wyczuwana.Obecnie ma 11 lat. Od ponad roku stał się apatyczny. Coraz mniej je, chudnie, ma bladą i suchą skórę. Mało pije. Jedzenie rośnie mu w buzi. Ma wykupione obiady w szkole, lecz konsumuje je wybiórczo. Kiedyś stwierdzono u niego brak żelaza i przyjmował preparat żelaza. Miał powiększone węzły chłonne przyuszne, utrudniające spożywanie pokarmow. Aktualnie zostały one wchłonięte i mało widoczne. Chłopiec znacznie odbiega od rówieśników pod względem wagi i wzrostu. Widać jak słabnie. W 2008 r. miał robioną morfologię. PDW - 20.9, MON - 11.4. NIE zrobiono wyników w kierunku żelaza.Lekarz pierwszego kontaktu w 2008 r. stwierdził, że nic się nie dzieje. Ja, dziadek, widzę, że coś jest nie tak. Myśle, czy nie powinien go zbadać endokrynolg, czy też gastrolog. Jestem bardzo zaniepokojony. Obecnie nie przyjmuje on żadnych lekow.

Redakcja abcZdrowie
Proponuję zgłosić się do lekarza i przede wszystkim wykonać podstawowe badania. Opisane objawy rzeczywiście są niepokojące, ale to pediatra musi ocenić na postawie całości obrazu klinicznego, czy potrzebna jest dalsza diagnostyka. Jeśli tak, pokieruje na pewno Państwa do specjalisty.

Szczepienie na wirusa HPV

Mam pytanie: chciałabym się zaszczepić przeciw wirusowi HPV. Co powinnam zrobić? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania, czy badanie, czy jestem nosicielem któregoś z typów wirusa (np 16, 18 ...31, 33 itd.) jest potrzebne przed wykonaniem szczepienia? Wiem, że...

Mam pytanie: chciałabym się zaszczepić przeciw wirusowi HPV. Co powinnam zrobić? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania, czy badanie, czy jestem nosicielem któregoś z typów wirusa (np 16, 18 ...31, 33 itd.) jest potrzebne przed wykonaniem szczepienia? Wiem, że jeszcze niedawno mówiono, że szczepienie ma sens u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze konaktów seksualnych, ale dzisiaj zmienił się ten pogląd. Ja jestem 30-letnia kobietą, mam stałego partnera, który jest również moim pierwszym partnerem (niestety, nie jestem pierwszą jego partnerką). Bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje pytanie.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Przed szczepieniem przeciwko wirusowi HPV nie są konieczne żadne badania. Proszę zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są różne szczepionki - przeciwko różnej liczbie szczepów wirusa (4-walentna przeciwko 4-szczepom i 2-walentna przeciwko 2 szczepom). Szczepionki przeciwko większej liczbie szczepów...

Witam!

Przed szczepieniem przeciwko wirusowi HPV nie są konieczne żadne badania. Proszę zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są różne szczepionki - przeciwko różnej liczbie szczepów wirusa (4-walentna przeciwko 4-szczepom i 2-walentna przeciwko 2 szczepom). Szczepionki przeciwko większej liczbie szczepów są droższe, ale też dają wiekszą ochronę. Co do zasadności szczepienia kobiet, które już rozpoczęły życie seksualne, to zdania są podzielone... Myślę, że jeśli może sobie Pani pozwolić na ten spory wydatek, to może rzeczywiście warto się zaszczepić. Jest kilka onkogennych szczepów wirusa. Być może jest Pani zainfekowana jednym z nich, a szczepionka zmniejszy ryzyko infekcji pozostałymi szczepami. Tylko proszę pamietać, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV absolutnie nie zwalnia z konieczności regularnych badań ginekologicznych i cytologii!!!

Pozdrawiam!

Dlaczego nie wystąpiło kolejne krawienie po odstwieniu tabletek?

Witam, przez ok. 10 lat stosowałam antykoncepcję. Najpierw tabletki, później plastry, a na sam koniec przez ok. 6 miesięcy znów tabletki. Ostatnią tabletkę wzięłam 7 października. Miesiączka wystąpiła w terminie od 10 października.  Ok. 14 dnia po wystąpieniu krwawienia miałam...

Witam, przez ok. 10 lat stosowałam antykoncepcję. Najpierw tabletki, później plastry, a na sam koniec przez ok. 6 miesięcy znów tabletki. Ostatnią tabletkę wzięłam 7 października. Miesiączka wystąpiła w terminie od 10 października.  Ok. 14 dnia po wystąpieniu krwawienia miałam bóle w podbrzuszu (przez ponad tydzień), bolące, i napęczniałe piersi, rozpulchnioną macicę. Czy to były objawy owulacji? Do dziś, tj. 11 listopada, nie dostałam kolejnej (tydzień po terminie). Robiłam testy ciążowe i wyszły negatywne. Co może być tego przyczyną? Dodam, że staram się o dziecko i ważne jest dla mnie, jak najwcześniejsze zaczęcie ewentualnego leczenia, by zajść w ciążę. Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Druga miesiączka  po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych ma prawo się trochę spóźniać - około 8-10 dni, czasem więcej. Opisane przez Panią objawy mogły być spowodowane owulacją, ale teraz trudno by było to ustalić z całą pewnością. Jeśli okres nie wystąpi w ciągu tygodnia, proszę powtórzyć testy ciążowe. Pozdrawiam!  

Bóle kości od 4 miesięcy, a lekarz mówi, że wszystko jest OK

Mam 37 lat, jestem kobietą. Bolą mnie kości, źle się czuję, jest mi na okrągło zimno. Moje wyniki krwi: leukocyty 14.5 (norma 3.8-9.8), hemoglobina 16.3 (norma 12-16), limfocyty 14.5 (norma od 18-50), neutrocyty 80 (norma 45-75). Reszta jest w... Mam 37 lat, jestem kobietą. Bolą mnie kości, źle się czuję, jest mi na okrągło zimno. Moje wyniki krwi: leukocyty 14.5 (norma 3.8-9.8), hemoglobina 16.3 (norma 12-16), limfocyty 14.5 (norma od 18-50), neutrocyty 80 (norma 45-75). Reszta jest w normie. Wyniki moczu: erytrocyty 50 (norma do 5). Reszta wyników w normie. Bardzo proszę o interpretację moich wyników.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Przedstawione wyniki wymagają wdrożenia diagnostyki. Konieczne jest zebranie wywiadu, w celu uzyskania większej ilości informacji na temat stanu Pani zdrowia oraz badanie lekarskie, na podstawie których lekarz będzie mógł ukierunkować dalszą diagnostykę.
Dotyczy: Badanie krwi

Bóle w okolicy serca, gula w przełyku i badania

Witam! Jestem mężczyzną w wieku 31 lat. Od miesiąca moje objawy są takie same: bóle w okolicy serca, bóle w klatce piersiowej, czuję tzw. gulę w przełyku, robi mi się gorąco - czasami taka chwila omdlenia, trwająca ok.... Witam! Jestem mężczyzną w wieku 31 lat. Od miesiąca moje objawy są takie same: bóle w okolicy serca, bóle w klatce piersiowej, czuję tzw. gulę w przełyku, robi mi się gorąco - czasami taka chwila omdlenia, trwająca ok. paru sekund i przechodzi, natomiast jak rano wstaję, to czuję się taki "pijany ", a potem przechodzi. Wykonałem następujące badania: MORFOLOGIA KRWI: LEUKOCYTY 9,27, ERYTROCYTY 5, HEMOGLOBINA 14,9, HEMATOKRYT 44,9, MCV 89,8, MCHC 29,8, RDW 13,6, PŁYTKI KRWI 313, MPV 9,9, NEUTROCYTY 4,93, LIMFOCYTY 3,16, MONOCYTY 0,85, EOZYNOCYTY 0,31, BAZOCYTY 0,02%, NEUTROCYTOW 53,2%, LIMFOCYTOW 34,1%, MONOCYTOW 9,2%, EOZYNCYTOW 3,3%, BAZOCYTOW 0,2, OB 2, GLUKOZA W OSOCZU 95, TSH ( S) 1,37. BADANIE MOCZU: KOLOR ŻÓŁTY, PRZEJRZYSTOŚĆ: PRZEJRZYSTY, GLUKOZA UJEMNY, BILIRUBINA UJEMNY, CIAłA KETONOWE UJEMNY, CIĘŻAR WŁAŚCIWY 1.025, ERYTROCYTY UJEMNY, PH 5, BIAŁKO UJEMNY, UROBILINOGEN W NORMIE, AZOTONY UJEMNY, LEUKOCYTY UJEMNY. PROFIL LIPIDOWY: CHOLESTEROL CAŁK. 173, TRIGLICERYDY 64, HDL CHOLESTEROL 45, LDL CHOLESTEROL 115, KREATYNINA 0,96, GPR WG MDRD >60 ML/MIN, KWAS MOCZOWY 5.3, POTAS 4.4. BADANIE ECHO SERCA: Pierścień aorty 2,2, / 3,8 cm. Lewy przedsionek 3,9 cm. Lewa komora skurczu 2,9 cm. Lewa komora rozkurcz 4,9 cm. Grubość przegrody M-K 1,1 cm. Grubość tylnej ściany 1,0 cm. Prawa komora 2,3 cm. Wymiary jam serca prawidłowe. Nie stwierdza się przerostu ani odcinkowych zaburzeń kurczliwości mięśnia LK. Kurczliwość globalna dobra. EF ok. 70%. Aparat zastawkowy bez zmian strukturalnych i nieprawidłowości w przepływach. Niezmieniony profil napływu mitralnego. Zastawka aortalna trójpłatkowa, VmaxAo 150cm/s. Ciągłość przegród zachowana. Prawa komora bez nadciśnienia. Osierdzie wolne.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Jedynym odchyleniem wśród przedstawionych badań jest nieco obniżona wartość MCHC, czyli średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej. Odchylenie jest nieznaczne i nie stanowi powodu do niepokoju w zestawieniu z innymi parametrami. Pozostałe wyniki są prawidłowe. Ze względu na...

Witam!

Jedynym odchyleniem wśród przedstawionych badań jest nieco obniżona wartość MCHC, czyli średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej. Odchylenie jest nieznaczne i nie stanowi powodu do niepokoju w zestawieniu z innymi parametrami.

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Ze względu na opisane objawy doradzam wizytę u lekarza rodzinnego/internisty, ponieważ wywiad i badanie lekarskie mogą wnieść dodatkowe informacje i przybliżyć diagnozę.

Dotyczy: Badanie krwi

Nieco podwyższony odsetek monocytów we krwi

BARDZO PROSZĘ O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW BADAŃ KRWI, JESTEM W 13 TYGODNIU CIĄŻY, ZAŻYWAM WITAMINĘ B6. RBC - 4.81, WBC - 6,54, HGB - 12,9, HCT - 38,5, MCV - 80.0, MCH - ŚR. MASA HGB W ERYTR. -... BARDZO PROSZĘ O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW BADAŃ KRWI, JESTEM W 13 TYGODNIU CIĄŻY, ZAŻYWAM WITAMINĘ B6. RBC - 4.81, WBC - 6,54, HGB - 12,9, HCT - 38,5, MCV - 80.0, MCH - ŚR. MASA HGB W ERYTR. - 26.8, MCHC - ŚR. STĘŻ. HGB W ERYTR. - 33.5. RDW-CV - 13,2, RDW-SD - 38,4, PLT - 284. PCT - 0,31, MPV - 10,8, PDW - 12,5, P-LCR - 31,6, NEU% - 56,5, EOS% - 1,2, BAS% - 0.3, LYM% - 31,3, MON% - 10.4.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Jedynym odchyleniem jest nieco podwyższony odsetek monocytów. Nie ma powodów do niepokoju. Wykonując kolejna morfologię, warto uzupełnić ją o rozmaz mikroskopowy.
Dotyczy: Badanie krwi

Przyczyny podwyższonego PLT

Dlaczego parametry są podwyższone? PLT 468, MPV 12.8, PCT 0.60, PDW 19.8.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Odpowiedź na zadane pytanie nie jest możliwa bez zebrania szczegółowego wywiadu lekarskiego, a niewykluczone, że dalszej diagnostyki. Doradzam wizytę u lekarza rodzinnego.
Dotyczy: Płytki krwi

Przerwanie doustej antykoncepcji a przesunięcie okresu

Wyjeżdzam niedługo na urlop i w celu przesunięcia miesiączki zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Niestety, pojawiło się silne uczucie ciężkości w klatce piersiowej, więc przerwałam stosowanie tabletek (zazyłam 10 tabletek). Pierwszą zażyłam 30 października w pierwszym dniu miesiączki. Mam cykl...

Wyjeżdzam niedługo na urlop i w celu przesunięcia miesiączki zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Niestety, pojawiło się silne uczucie ciężkości w klatce piersiowej, więc przerwałam stosowanie tabletek (zazyłam 10 tabletek). Pierwszą zażyłam 30 października w pierwszym dniu miesiączki. Mam cykl 28 dni. Kiedy mogę się spodziewać krwawienia. Na urlop wyjeżdżam 22 listopada. Czy mogę liczyć, że miesiączka będzie później niż zwykle?

Redakcja abcZdrowie
Witam! Przede wszystkim to bardzo dobrze, że przestała Pani zażywać tabletki antykoncepcyjne - ból w kłatce piersiowej mógł być objawem poważnych działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej (zawał serca, zatorowość płucna). Mogą być one groźne dla życia. Jeśli Pani pali...

Witam!

Przede wszystkim to bardzo dobrze, że przestała Pani zażywać tabletki antykoncepcyjne - ból w kłatce piersiowej mógł być objawem poważnych działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej (zawał serca, zatorowość płucna). Mogą być one groźne dla życia. Jeśli Pani pali tytoń, to ryzyko tych groźnych powikłań jest duże. Bardziej narażone są także kobiety powyżej 35. roku życia (zalicza się Pani do nich lub będzie niedługo zaliczać...). Myślę, że warto, aby udała się Pani jak najszybciej do lekarza i wykonała podstawowe badania (np. EKG), a także np. badanie krwi na poziom D-dimerów. Prawdopodobnie nie powinna Pani już w przyszłości stosować hormonalnych środków antykoncepcyjnych. 

Po odstawieniu tabletek cykl może się wydłużyć o jakieś 8-10 dni.

Pozdrawiam!

Patronaty