Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35480 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35480)

Wyniki krwi po antybiotykoterapii

Witam, jestem 20-letnim mężczyzną. Po antybiotykoterapii lekarz zlecił mi badanie krwi, jednak wizytę mam dopiero 20 listopada. Proszę o odpowiedź, czy wszystko ok? WBC 7,4, RBC 4,08, HGB 11,8, HCT 35,2, MCV 75,1, MCHC 36,6, MCH 22,4, RDW 12,9, PLT 199, AFP 988, bHCG 0,1. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Redakcja abcZdrowie
Witam! Wyniki morfologii krwi sugerują niedokrwistość mikrocytarną, której najczęstszą przyczyna jest niedobór żelaza. Wymaga to potwierdzenia przez ocenę stężenia żelaza we krwi oraz innych parametrów tzw. gospodarki żelazowej. Nie podał Pan jednostek, w jakich mierzono AFP. Wynik prawidłowy to...

Witam!

Wyniki morfologii krwi sugerują niedokrwistość mikrocytarną, której najczęstszą przyczyna jest niedobór żelaza. Wymaga to potwierdzenia przez ocenę stężenia żelaza we krwi oraz innych parametrów tzw. gospodarki żelazowej.

Nie podał Pan jednostek, w jakich mierzono AFP. Wynik prawidłowy to <10mikrogramów/l.

Normy beta-hCG zależą od metody oznaczania i powinny być podane przez laboratorium wykonujące badanie.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Biała, czasem brązowa, wydzielina z pochwy - co to oznacza?

Od paru dni zauważyłam u mnie biały, a nieraz brązowy śluz wydobywający się z pochwy...;/ Nie mam miesiączki. Czy to oznacza, że mam ja dostać? Mam też bóle brzucha, jak na na miesiączke.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Białe serowate upławy i świąd mogą oznaczać grzybicę pochwy. Jeśli upławy mają brzydki zapach i towarzyszy im gorączka albo stan podgorączkowy i bolesność podbrzusza, to mogą to być objawy infekcji dróg rodnych. W takim wypadku należy udać się do ginekologa. Pozdrawiam!

Rodzaj znieczulenia przy cesarskim cięciu

Mam pytanie dotyczące cięcia cesarskiego. Jestem po przebytej przepuklinie oponowo-rdzeniowej. W 11-tej dobie życia miałam operację, po której została blizna na plecach.Teraz jestem w 32 tygodniu ciąży i mam pytanie. Czy do cesarskiego cięcia muszę być uśpiona? Wiem, że jest... Mam pytanie dotyczące cięcia cesarskiego. Jestem po przebytej przepuklinie oponowo-rdzeniowej. W 11-tej dobie życia miałam operację, po której została blizna na plecach.Teraz jestem w 32 tygodniu ciąży i mam pytanie. Czy do cesarskiego cięcia muszę być uśpiona? Wiem, że jest też możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego, ale czy mnie to może dotyczyć po takiej chorobie? Proszę o możliwie szybką odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Redakcja abcZdrowie
Cesarskie cięcie bardzo rzadko obecnie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, które polega na podaniu środka znieczulającego do kanału kręgowego (do przestrzeni nadoponowej lub podpajęczynówkowej) przez nakłucie okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Przeciwwskazaniem do tego...

Cesarskie cięcie bardzo rzadko obecnie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, które polega na podaniu środka znieczulającego do kanału kręgowego (do przestrzeni nadoponowej lub podpajęczynówkowej) przez nakłucie okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju zabiegów są m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, przebyte urazy i operacje kręgosłupa. Ważne jest umiejscowienie, rozległość blizny pooperacyjnej, gdyż może ona utrudniać wykonanie znieczulenia.

Operacja u Pani była dość dawno, myślę, że szanse na uniknięcie znieczulenia ogólnego są duże, ale wymaga to indywidualnego rozpatrzenia Pani przypadku przez anestezjologa, który wraz z Panią podejmie decyzję o rodzaju znieczulenia do porodu.

Pozdrawiam serdecznie.

Czy za wcześnie przyjęłam tabletkę?

Mam 23 lata i postanowiłam zacząć brać tabletki antykoncepcyjne. Mam wątpliwości, czy przypadkiem nie zażyłam ich zbyt wcześnie, ponieważ w dniu, którm wzięłam tabletkę, miałam delikatne krwawienie wieczorem ok. godziny 18, więc pomyślałam, że to pierwszy dzień miesiączki i...

Mam 23 lata i postanowiłam zacząć brać tabletki antykoncepcyjne. Mam wątpliwości, czy przypadkiem nie zażyłam ich zbyt wcześnie, ponieważ w dniu, którm wzięłam tabletkę, miałam delikatne krwawienie wieczorem ok. godziny 18, więc pomyślałam, że to pierwszy dzień miesiączki i zażyłam tabletke ok. 21. Ale póżniej nic i dopiero następnego dnia z rana pojawiło się normalne krwawienie miesiączkowe. Czy jestem zabezpieczona? Czy powinnam dodatkowo zabezpieczać się podczas współżycia?

Redakcja abcZdrowie
Witam! Działanie antykoncepcyjne tabletek powinno być skuteczne. Problem pojawiłby się, gdyby wzięła Pani tabletkę za późno, ale jeśli zażyła ją Pani wraz z początkiem plamienia - nie powinno być kłopotów. Pozdrawiam!

Jak obniżyć PDW, MPV, P-LCR

Oto komplet wyników RBC-5,43, HGB-16,5, HCT 49,4%,MCV-91,MCH-30,4, MCHC-33,4, RDW-CV-12,3%, RDW-SD-44,2, WBC- 7,7, LYM 3,3 , MXD-1,3, NEU-3,1, LYM- 42,6, MXD-16,9, NEU- 40,5, PLT-215, PDW-15, MPV-12,2, P-LCR 42,1. JAK OBNIŻYĆ TE 3 OSTATNIE WARTOŚCI. PROSZĘ O POMOC. Oto komplet wyników RBC-5,43, HGB-16,5, HCT 49,4%,MCV-91,MCH-30,4, MCHC-33,4, RDW-CV-12,3%, RDW-SD-44,2, WBC- 7,7, LYM 3,3 , MXD-1,3, NEU-3,1, LYM- 42,6, MXD-16,9, NEU- 40,5, PLT-215, PDW-15, MPV-12,2, P-LCR 42,1. JAK OBNIŻYĆ TE 3 OSTATNIE WARTOŚCI. PROSZĘ O POMOC.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Średnia objętość płytek krwi (MPV) rzeczywiście przekracza normę. Zdarza się niekiedy, że płytki agregują, zlepiają się w próbce i automat liczy taki agregat jako jedną płytkę krwi. Warto byłoby ocenić płytki pod mikroskopem - wykonać mikroskopowy rozmaz krwi z oceną płytek krwi. Pozdrawiam serdecznie
Dotyczy: Płytki krwi

Wyniki badań - alat i aspat

Robiłem badania aspat. Wynik wyszedł 98.2 i alat 220.4. Co znaczą te wyniki?
Redakcja abcZdrowie
Ma Pan podwyższone enzymy wątrobowe, co wskazuje na pewne uszkodzenie miąższu wątroby, które może wynikać z szeregu chorób, m.in. wirusowego zapalenia wątroby, uszkodzenia polekowego (salicylany, fibraty, leki p/cukrzycowe), toksycznego, marskości wątroby, żółtaczki, niewydolności serca i wielu innych. Proszę...

Ma Pan podwyższone enzymy wątrobowe, co wskazuje na pewne uszkodzenie miąższu wątroby, które może wynikać z szeregu chorób, m.in. wirusowego zapalenia wątroby, uszkodzenia polekowego (salicylany, fibraty, leki p/cukrzycowe), toksycznego, marskości wątroby, żółtaczki, niewydolności serca i wielu innych. Proszę zgłosić się do lekarza, który ustali najbardziej prawdopodobną etiologię i zaproponuje dalszą diagnostykę i leczenie.

Ryzyko ciąży podczas wzajemnej masturbacji

Bardzo się obawiam, czy nie jestem w ciąży .. ;( od jakiegoś czasu z moim chłopakiem masturbujemy się nawzajem. Ja praktycznie jestem naga, lecz on ma bokserki. On nie dotyka swojego penisa praktycznie i potem wkłada mi palec do pochwy.... Bardzo się obawiam, czy nie jestem w ciąży .. ;( od jakiegoś czasu z moim chłopakiem masturbujemy się nawzajem. Ja praktycznie jestem naga, lecz on ma bokserki. On nie dotyka swojego penisa praktycznie i potem wkłada mi palec do pochwy. Lecz czasem, ma trochę spremy na bieliźnie i jak siedzę na nim, dotykając się wzajemnie intymnymi miejscami, mam wrażenie, że jednak jakoś mogło dojść do zapłodnienia. Czy jest takie coś możliwe?
Redakcja abcZdrowie
Witam! Teoretycznie jest taka możliwość, aby doszło do zapłodnienia podczas pettingu (wzajemnej masturbacji), ale aby tak się stało, nasienie musiałoby być przeniesione do Pani dróg rodnych (np. na palcu). Bielizna Pani chłopaka (ubrudzona nasieniem) chyba nie ma kontaktu z Pani pochwą, prawda? Tak więc nie ma powodów do obaw. Pozdrawiam!

Ból jajników 13 dni przed spodziewaną miesiączka

Witam, przedstawię swoją sytuacje od początku. Dwa miesiące temu odstawiłam tabletki anty. z powodu bólu głowy i pękających naczynek na łydkach. Miesiączkę dostałam po 31dniach, była ona "normalna", 7-dniowa. Następnie, około 15-16 października, współżyliśmy z mężem bez zabezpieczenia/sex przerywany. We...

Witam, przedstawię swoją sytuacje od początku. Dwa miesiące temu odstawiłam tabletki anty. z powodu bólu głowy i pękających naczynek na łydkach. Miesiączkę dostałam po 31dniach, była ona "normalna", 7-dniowa. Następnie, około 15-16 października, współżyliśmy z mężem bez zabezpieczenia/sex przerywany. We wtorek, tj. 20.10., zaczęło boleć mnie podbrzusze, jajniki... ból jest dość intensywny... We wtorek po południu byłam u lekarza ginekologa sprawdzić, czy wszystko ok. Lekarz nie wykrył ciąży, stwierdził powiększony lewy jajnik - diagnozując "na jajeczkowanie". Ogólnie czuję się dobrze, nic mi nie dolega prócz bólu podbrzusza. Moje pytanie jest takie: czy lekarz mógł na przebytym badaniu zauważyć jakieś zmiany, żeby diagnozować ciążę? Czy jest ona możliwa? No, i czy jest możliwy ból jajników już dwa tygodnie przed terminem spodziewanej miesiączki? Wcześniej miałam bóle jajników, ale nie takie mocne. Jestem teraz w stresie, bo szczerze mówiąc, kolejnej ciąży na razie nie planujemy (urodziłam dziecko 13 miesięcy temu). Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Niestety nie potrafię Pani odpowiedzieć na pytanie, czy jest Pani w ciąży... Lekarz podczas badania potrafi "wybadać" ciążę na podstawie badania dwuręcznego, jednak tak naprawdę 100% pewności daje badanie USG (w 8-10 tygodniu ciąży). Dużą pewność daje test ciążowy...

Witam!

Niestety nie potrafię Pani odpowiedzieć na pytanie, czy jest Pani w ciąży... Lekarz podczas badania potrafi "wybadać" ciążę na podstawie badania dwuręcznego, jednak tak naprawdę 100% pewności daje badanie USG (w 8-10 tygodniu ciąży). Dużą pewność daje test ciążowy, ale może być on fałszywie ujemny, gdy ciąża jest bardzo wczesna (pierwsze 2 tygodnie). Ból podbrzusza może być spowodowany zapaleniem przydatów, ale podejrzewam, że lekarz wykluczył to podczas badania. Ból jajnika na około 2 tygodnie przed miesiączką jak najbardziej może wskazywać na owulację! Czasami ból towarzyszący owulacji jest tak silny, że jest on mylony np. z zapaleniem wyrostka - to się naprawdę zdarza, wcale nie tak rzadko! Pozdrawiam!

Wysoka hemoglobina

Mężczyzna, 23 lata. Moje wyniki: hematokryt - 60,2%, krwinki czerwone - 6,55T/l, hemoglobina - 20,5g/dl, krwinki białe - 8,0 g/l, MCV - 91,9 fl, MCH - 31,3pg, MCHC - 34,1 g/dl, RDW - 14,2 %, PLT - 194 G/l, MPV... Mężczyzna, 23 lata. Moje wyniki: hematokryt - 60,2%, krwinki czerwone - 6,55T/l, hemoglobina - 20,5g/dl, krwinki białe - 8,0 g/l, MCV - 91,9 fl, MCH - 31,3pg, MCHC - 34,1 g/dl, RDW - 14,2 %, PLT - 194 G/l, MPV - 9,7 fl, PDW - 12,9 fl, P-LCR - 23,5 %, LYMPH - 1,3 G/l, LYMPH% - 16,3%, NEUT - 5,3 G/l, NEUT% -66,6%, BASO - 0,04 10*3/ul, BASO% - 0,5%, EO - 0,20 10*3/ul, EO% - 2,5%, MONO - 1,12 10*3/ul, MONO% - 14,1%. Proszę o interpretację wyników, martwią mnie, dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Wynik wymaga wizyty u lekarza. Uwagę zwracają podwyższone parametry czerwonokrwinkowe - liczba erytrocytów, hemoglobina, hematokryt, zawartość hemoglobiny w erytrocycie oraz podwyższona liczba monocytów. Wysokie wartości liczby erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu bywają fałszywie zawyżone w wyniku...

Witam!

Wynik wymaga wizyty u lekarza. Uwagę zwracają podwyższone parametry czerwonokrwinkowe - liczba erytrocytów, hemoglobina, hematokryt, zawartość hemoglobiny w erytrocycie oraz podwyższona liczba monocytów.

Wysokie wartości liczby erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu bywają fałszywie zawyżone w wyniku odwodnienia, jednak mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach hematologicznych, zwłaszcza, że nie są jedynymi odchyleniami.

Prosze niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Być może badanie trzeba będzie powtórzyć. Konieczna może się okazać konsultacja hematologiczna.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Jak długo trzeba odczekać po odstawieniu tabletek, by starać się o dziecko?

Z moim mężem chcemy zacząć starać się o dziecko, biorę pigułki od ok. 4 lat. Nie wiem, jak długo najlepiej i najbezpieczniej odczekać i używać w tym czasie prezerwatywy, a po okresie "ochronnym" pozwolić plemnikom popłynąć dalej :)
Redakcja abcZdrowie
Witam! Płodność kobiety po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest taka sama, jak przed jej rozpoczęciem. Badania kliniczne na dużych grupach kobiet wykazały, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przebieg ciąży i stan noworodków jest prawidłowy. Częstość poronień, porodów przedwczesnych i wad wrodzonych...

Witam!

Płodność kobiety po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest taka sama, jak przed jej rozpoczęciem. Badania kliniczne na dużych grupach kobiet wykazały, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przebieg ciąży i stan noworodków jest prawidłowy. Częstość poronień, porodów przedwczesnych i wad wrodzonych dzieci jest taka sama (czyli mała), jak wśród kobiet, które nie stosowały przed ciążą antykoncepcji hormonalnej. Tak więc, śmiało mogą się Państwo starać o dzidziusia.

Powodzenia!

Patronaty