Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35480 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35480)

Co jest przyczyną zgrzytania zębami?

Witam. Od pewnego czasu zgrzytam zębami. Zastanawiam się, co może być przyczyną. Nie jestem osobą zestresowaną, a słyszałam, że często od stresu pojawia się zgrzytanie we śnie... Czy powinnam wykonać jakieś badania? Czy to może mieć powiązanie z... Witam. Od pewnego czasu zgrzytam zębami. Zastanawiam się, co może być przyczyną. Nie jestem osobą zestresowaną, a słyszałam, że często od stresu pojawia się zgrzytanie we śnie... Czy powinnam wykonać jakieś badania? Czy to może mieć powiązanie z moją anemią? Jeśli powinnam wykonać jakieś badania, proszę mi powiedzieć, czy są bolesne i jak przebiegają. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Zgrzytanie zębami, czyli tzw. bruksizm, jest wynikiem przeżywania nadmiernego stresu, nadwrażliwości na stres, bądź wad zgryzu. Powinno się go leczyć, ponieważ prowadzi do rozchwiania zębów w szczęce, starcia koron zębowych, zmian zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych stawów...

Zgrzytanie zębami, czyli tzw. bruksizm, jest wynikiem przeżywania nadmiernego stresu, nadwrażliwości na stres, bądź wad zgryzu. Powinno się go leczyć, ponieważ prowadzi do rozchwiania zębów w szczęce, starcia koron zębowych, zmian zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych, może też przyczyniać się do wystąpienia przewlekłych bólów głowy. Nie ma natomiast związku z anemią czy innymi poważnymi chorobami. Proszę zgłosić się do stomatologa, który zaleci szynę odciążającą szczęki i udzieli szczegółowych informacji.

Nuva Ring a ciąża

Witam. Razem z mężem doszliśmy do wniosku, że jednak będziemy się starać o naszą pociechę. Używałam przez 2 miesiące Nuva Ring. Dziś, po 5 dniach od nowego cyklu, już go nie używam. Kiedy możemy się starać o dziecko, a także...

Witam. Razem z mężem doszliśmy do wniosku, że jednak będziemy się starać o naszą pociechę. Używałam przez 2 miesiące Nuva Ring. Dziś, po 5 dniach od nowego cyklu, już go nie używam. Kiedy możemy się starać o dziecko, a także czy owa antykoncepcja nie będzie miała jakiegoś negatywnego wpływu na ciążę? Wiem, że do 3 h po wyjęciu jeszcze jestem chroniona, ale jak to ma się dalej? Czy mamy odczekać do następnego cyklu, czy możemy już teraz zacząć się starać?

Redakcja abcZdrowie
Witam! Po odstawieniu antykoncepcyjnego krążka dopochwowego, poziom egzogennych hormonów we krwi będzie się utrzymywał jeszcze przez kilka dni. Po tym, jak sztuczne hormony zostaną wyeliminowane przez organizm (wątroba), jajniki wznowią swoją pracę i dojdzie do jajeczkowania. Może ono nastąpić...

Witam!

Po odstawieniu antykoncepcyjnego krążka dopochwowego, poziom egzogennych hormonów we krwi będzie się utrzymywał jeszcze przez kilka dni. Po tym, jak sztuczne hormony zostaną wyeliminowane przez organizm (wątroba), jajniki wznowią swoją pracę i dojdzie do jajeczkowania. Może ono nastąpić trochę później niż zwykle (15-30 dni po odstawieniu krążka), więc cały cykl może się wydłużyć. Wcześniejsze stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie wpływa negatywnie na ciążę – zanim do niej dojdzie, hormony są już unieszkodliwione przez organizm kobiety. Myślę więc, że mogą już Państwo zacząć starać się o dziecko.

Powodzenia!

Zapomniana tabletka - jak realne jest zagrożenie?

Witam! Nurtuje mnie pewna wątpliwość. Otóż, zapomniałam przyjąć czwartej tabletki (jednofazowe) z cyklu. Przyjęłam ją z opóźnieniem 12/13 godzin. Pierwszego dnia cyklu współżyłam z partnerem. Wiem, że teoretycznie istnieje ryzyko zajścia w ciążę - plemniki mogą przeżyć do siedmiu dni.... Witam! Nurtuje mnie pewna wątpliwość. Otóż, zapomniałam przyjąć czwartej tabletki (jednofazowe) z cyklu. Przyjęłam ją z opóźnieniem 12/13 godzin. Pierwszego dnia cyklu współżyłam z partnerem. Wiem, że teoretycznie istnieje ryzyko zajścia w ciążę - plemniki mogą przeżyć do siedmiu dni. Jednak działanie tabletki obejmuje m.in. zagęszczenie śluzu i spowolnienie ruchu komórki jajowej - tego dowiedziałam się z materiałów edukacyjnych. Chcę wiedzieć, jak poważne jest zagrożenie ciążą w takim przypadku, a także uzyskac informację, co dzieje się w moim organizmie, gdy tabletka zostaje pominięta. Czy rozpoczyna się wtedy dojrzewanie komórki jajowej - a więc do owulacji daleko, czy też od razu następuje uwolnienie komórki jajowej? Co właściwie się wtedy dzieje. Moja lekarka na to pytanie odparła: "nie wiadomo". Zapewne "nie wiadomo" w konkretnym (moim) wypadku, mnie natomiast zależy na odpowiedzi ogólniejszej - co teoretycznie ma wtedy miejsce? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Jeśli przyjęła Pani tabletkę antykoncepcyjną z opóźnieniem większym niż 12 godzin, to nie może Pani liczyć w danym cyklu na skuteczną ochronę przed ciążą, zwłaszcza, że był to początek cyklu. Należy do końca cyklu stosować dodatkową metodę antykoncepcji....

Witam!

Jeśli przyjęła Pani tabletkę antykoncepcyjną z opóźnieniem większym niż 12 godzin, to nie może Pani liczyć w danym cyklu na skuteczną ochronę przed ciążą, zwłaszcza, że był to początek cyklu. Należy do końca cyklu stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Natomiast stosunek odbyty przed czwartym dniem cyklu, kiedy zapomniała Pani tabletki, nie powinien skutkować ciążą.

Ludzki organizm to nie zegarek – nie można go niestety rozkręcić i sprawdzić, co tam się w środku dzieje. Można sądzić, że po tym jak kobieta nie zażyje tabletki, nie od razu dochodzi do owulacji. Trochę czasu minie, zanim komórka jajowa, dotąd hamowana przez hormony zacznie dojrzewać i zostanie uwolniona z jajnika. Ale ile to będzie czasu – trudno przewidzieć…To jest zmienne osobniczo. Poza tym, prawdopodobnie nie w każdym przypadku zapomnianej tabletki dojdzie u kobiety do owulacji, jednak nie wiadomo, jaki to będzie procent przypadków… To są tylko takie teoretyczne dywagacje. Prawdziwa medycyna opiera się natomiast na doświadczeniach, badaniach klinicznych. Żeby się dowiedzieć, jak to naprawdę z tymi zapomnianymi tabletkami jest, trzeba by zaplanować badanie z użyciem USG (codziennie przez kilka dni). No i oczywiście, aby takie badanie było miarodajne, musiałoby być przeprowadzone na dużej liczbie kobiet (np. tysiąc) i z podwójną ślepą próbą, itp… Wie Pani, ile by to kosztowało? Bardzo dużo… Trzeba by się jeszcze zastanowić, jaki jest stosunek kosztów takiego badania do jego użyteczności społecznej i kto za to zapłaci… Chyba już Pani rozumie, dlaczego na niektóre pytania pacjentów lekarz może odpowiedzieć tylko tak: „nie wiadomo”. Ciało ludzkie nadal jest dla nas zagadką… Pozdrawiam!

Zaczęłam brać tabletki podczas plamienia. Dobrze zrobiłam?

Zaczęłam brać tabletki w pierwszym dniu plamienia, tzn. myślałam, że to pierwszy dzień miesiączki, ponieważ zwykle tak mam, a obfite krwawienie nastepuje dopiero 2 i 3 dnia. Tym razem było inaczej, plamienie ustało i nie wiem, czy muszę odstawić tabletki,...

Zaczęłam brać tabletki w pierwszym dniu plamienia, tzn. myślałam, że to pierwszy dzień miesiączki, ponieważ zwykle tak mam, a obfite krwawienie nastepuje dopiero 2 i 3 dnia. Tym razem było inaczej, plamienie ustało i nie wiem, czy muszę odstawić tabletki, czy brać je dalej :/ Czy jest różnica, czy robi się test ciążowy rano czy popołudniu?

Redakcja abcZdrowie
Witam! Jeśli zaczęła Pani zażywać tabletki w pierwszy dzień miesiączki, to hormony w nich zawarte mogły zahamować krwawienie miesiączkowe. Nie musi się Pani przejmować. Proszę dalej przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Nie ma różnicy, czy robi się test ciążowy rano czy wieczorem. Pozdrawiam!

Jak przyjmować tabletki?

Dzień dobry! Mam takie pytanie. Mam zamiar zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, bierze je się o stałej porze, ja chciałabym przyjmować je rano, bo jest to dla mnie bardziej komfortowe. Jeżeli dostanę okres np. po południu i tabletkę będę musiała wziąć...

Dzień dobry! Mam takie pytanie. Mam zamiar zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, bierze je się o stałej porze, ja chciałabym przyjmować je rano, bo jest to dla mnie bardziej komfortowe. Jeżeli dostanę okres np. po południu i tabletkę będę musiała wziąć tego samego dnia, czyli po południu lub wieczorem, to czy następnego dnia i dalej każdego dnia, będę mogła brać już tebletki rano? Czy będę musiała brać o tej porze, o której wzięłam pierwszą tabletkę? Proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących tej kwestii, ale postaram się Pani pomóc… Jeśli dostałaby Pani okres np. o godzinie 16., to nie jestem pewna, czy przyjęcie pierwszej tabletki następnego dnia rano, np. o 9.00 dawałoby Pani skuteczną ochronę przed...

Witam!

Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących tej kwestii, ale postaram się Pani pomóc… Jeśli dostałaby Pani okres np. o godzinie 16., to nie jestem pewna, czy przyjęcie pierwszej tabletki następnego dnia rano, np. o 9.00 dawałoby Pani skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą… Myślę, że lepiej nie ryzykować i zażyć w takim przypadku pierwszą tabletkę o godz. 16, a drugą następnego dnia rano, np. o 10.00, a trzeciego dnia rano – o tej rannej godzinie, którą Pani preferuje. Od tego czasu proszę brać tabletki o stałej porze. Trzeba tylko pamiętać, aby pomiędzy zażyciem tabletek nie upłynęło więcej niż 36 godzin. Jeśli natomiast dostanie Pani okres późnym wieczorem, np. o 22., myślę, że można poczekać z zażyciem pierwszej tabletki do następnego ranka (np. godz. 8.). Pozdrawiam!

Były plamienia, a później nic...

Miałam przerwę od brania tabletek antykoncepcyjnych (2 cykle). Gdy teraz zaczęły mi się plamienia, tak jak zwykle byłam pewna, że to pierwszy dzień miesiączki, więc zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Jednak co się okazało, na plamieniach się skończyło i nie...

Miałam przerwę od brania tabletek antykoncepcyjnych (2 cykle). Gdy teraz zaczęły mi się plamienia, tak jak zwykle byłam pewna, że to pierwszy dzień miesiączki, więc zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Jednak co się okazało, na plamieniach się skończyło i nie wiem, czy brać dalej tabletki regularnie czy zaprzestac :( test ciążowy wyszedł mi negatywny i nie wiem, co mam robic :/

Redakcja abcZdrowie
Witam! Nie wydaje mi się, aby miała Pani powody do obaw. Może Pani dalej zażywać tabletki antykoncepcyjne. Pozdrawiam!

Poziom fT4 i anty TPO

Mam 27 lat, jestem kobietą. Leczę się w Poradni Chorób Tarczycy od 6 miesięcy. Przyjmuję Euthyrox N25. Robiłam USG i badanie wykazało, że tarczycę mam bardzo małą, za małą dla dorosłej osoby. TSH wynosiło 6,68, ale po zaaplikowaniu tabletek poprawiło... Mam 27 lat, jestem kobietą. Leczę się w Poradni Chorób Tarczycy od 6 miesięcy. Przyjmuję Euthyrox N25. Robiłam USG i badanie wykazało, że tarczycę mam bardzo małą, za małą dla dorosłej osoby. TSH wynosiło 6,68, ale po zaaplikowaniu tabletek poprawiło się i wynosi 4,53. Moje pytanie dotyczy ft4 i anty TPO - jaki poziom jest dobry, a jaki niepokonujący?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Zakresy norm są zwykle zależne od laboratorium. Na wydruku wyników podawane są zakresy normy. Powszechnie przyjmuje się, iż poziom fT4 powiniem wynosić 9,0-20,0 pmol/l , a TPO 0-30.

Przyczyny zakażenia i odwodnienia

Witam! Co oznaczają moje wyniki? Proszę o szybką opowiedź. WBC +21.5 x 10 do 3, RBC 5.49 x 10 do 6, HGB +17.6 g, HCT +51.7%, MCV 94.2, MCH 32.1, MCHC 34.0, PLT AG 264 x 10 do 3. Proszę... Witam! Co oznaczają moje wyniki? Proszę o szybką opowiedź. WBC +21.5 x 10 do 3, RBC 5.49 x 10 do 6, HGB +17.6 g, HCT +51.7%, MCV 94.2, MCH 32.1, MCHC 34.0, PLT AG 264 x 10 do 3. Proszę o szybką odpowiedź, co może być tego przyczyną i jakie są skutki wynikające z badań i co powinienem teraz zrobić?
Redakcja abcZdrowie
Witam! Prawdopodobnie pacjent, którego wyniki zostały przedstawione ma zakażenie oraz jest odwodniony. Bez zbadania pacjenta nie można wnioskować o przyczynie oraz skutkach takiego stanu.
Dotyczy: Badanie krwi

Dlaczego mam tak mało żelaza i co z tym zrobić?

Witam! Od łuższego czasu mam niski poziom żelaza 16-21. Zastanawiam się, co może być tego przyczyną oraz co powinnam jeść i czego nie jeść, by poprawić swoje wyniki, ewentualnie jakie badania powinnam wykonać? Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Niski poziom żelaza może być spowodowany przez wiele czynników. Bezpośrednią przyczyną jest np. duża lub długotrwała utrata krwi, zwiększone zapotrzebowanie na żelazo w ciąży oraz u dziewcząt w okresie wzrostu, stosowanie niektórych diet eliminacyjnych. Niedobór...

Szanowna Pani!

Niski poziom żelaza może być spowodowany przez wiele czynników. Bezpośrednią przyczyną jest np. duża lub długotrwała utrata krwi, zwiększone zapotrzebowanie na żelazo w ciąży oraz u dziewcząt w okresie wzrostu, stosowanie niektórych diet eliminacyjnych. Niedobór żelaza jest również częsty u osób cierpiących na choroby żołądka lub jelit, u których żelazo jest źle przyswajane. Zalecałabym udanie się do lekarza internisty, który zleci Pani szereg dodatkowych badań w celu postawienia ostatecznej diagnozy.

Dotyczy: Żelazo we krwi

Kiedy zacząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w przypadku zmiany z jednych na drugie?

Od jakiegoś czasu przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, jednak postanowiłam je zmienić ze względu na wahania nastrojów. Lekarz przepisał mi inne tabletki i zasugerował, aby tabletki w ogóle odstawić na jeden cykl i zacząć brać dopiero przy następnej miesiączce. W ulotce...

Od jakiegoś czasu przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, jednak postanowiłam je zmienić ze względu na wahania nastrojów. Lekarz przepisał mi inne tabletki i zasugerował, aby tabletki w ogóle odstawić na jeden cykl i zacząć brać dopiero przy następnej miesiączce. W ulotce przeczytałam jednak, że tabletki należy zacząć przyjmować zaraz po skończeniu przyjmowania poprzednich, tj następnego dnia. Czy jeśli postąpię wg ulotki, to wszystko będzie w porządku?

Redakcja abcZdrowie
Witam! Myślę, że powinna się Pani zastosować do zaleceń swojego lekarza. Pozdrawiam!
Patronaty