Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35481 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35481)

Ciąża po stosunku bez zabezpieczenia

Przez 2 miesiące brałam tabletki Microgylon, niestety gdzieś zgubiłam opakowanie na 3 miesiąc, dodatkowo nie miałam kiedy pójść po receptę. Postanowiłam jeden miesiąc już przeżyć bez pigułek. Teraz okres mi się spóźnia. Jednak nie tylko to mnie martwi, bowiem...

Przez 2 miesiące brałam tabletki Microgylon, niestety gdzieś zgubiłam opakowanie na 3 miesiąc, dodatkowo nie miałam kiedy pójść po receptę. Postanowiłam jeden miesiąc już przeżyć bez pigułek. Teraz okres mi się spóźnia. Jednak nie tylko to mnie martwi, bowiem podczas tego miesiąca, miałam jakiś stan zapalny bądź coś w tym stylu. Przez kilka dni wydzielała mi się biała wydzielina z pochwy ( nie była konystencji twarożka) a wejście do pochwy, nie zaprzeczę, bo dosyć mnie bolało.Trwało to jakieś 3 dni, więc nie zdążyłam nawet wybrać się na wizyte. Teraz niby wszystko jest w porządku, gdyż nie czuje żadnego bólu lecz wydzielina nadal się wydobywa.Taki biały śluz. Strasznie się martwię, czy nie zaszłam w ciążę, wizytę mam dopiero we wtorek, a jutro z rana będę robić test ciążowy (podobno poranki to najlepsza pora). Dodam, że współżyję tylko z jednym mężczyzną, więc od żadnego innego nie mogłam się wtedy czymś zarazić. Wspomnię dodatkowo, iż niedawno na wizycie miałam robioną cytologię i żadnej nadżerki lekarz nie dostrzegł.

Redakcja abcZdrowie
Po ostawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl owulacyjny może się opóźnic o około 8 dni, a nawet więcej. Dlatego właśnie Pani okres może się spóźniać i nie musi to oznaczać ciąży. Jeśli sie Pani tak bardzo niepokoi, proszę zrobić test ciążowy...

Po ostawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl owulacyjny może się opóźnic o około 8 dni, a nawet więcej. Dlatego właśnie Pani okres może się spóźniać i nie musi to oznaczać ciąży. Jeśli sie Pani tak bardzo niepokoi, proszę zrobić test ciążowy już dziś - jest on skuteczny już pierwszego dnia, w którym powinien nastapić okres.

Biała bezwonna wydzielina z dróg rodnych może być stanem fizjologicznym. Patologię podejrzewa się wtedy, gdy obecne są białe upławy o konsystencji twarożku (grzybica) lub upławy w innym kolorze (szare, żółte...), którym towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Giętki penis

Mam 21 lat, pierwszy raz chciałem to zrobić z partnerką, z którą jestem 2 miesiące. Słaby wzwód, a jak zakładam gumkę, to już flak i nic z tym nie mogę zrobić. Jest to dla mnie straszny cios, bo już trzeci... Mam 21 lat, pierwszy raz chciałem to zrobić z partnerką, z którą jestem 2 miesiące. Słaby wzwód, a jak zakładam gumkę, to już flak i nic z tym nie mogę zrobić. Jest to dla mnie straszny cios, bo już trzeci raz podchodzę do tego i za każdym razem to samo. Zaczynam się martwić, że coś jest ze mną nie tak, zaczynam na tym punkcie strasznie ubolewać moja psychika. Proszę o pomoc, mam 21 lat, powinienem być w najlepszym stanie, a czuję się pod tym względem jak 70-letni dziadek.
Redakcja abcZdrowie
Z tego, co zrozumiałam, rozpoczął Pan współżycie. Na początku wszystko wydaje się trudne i czasami nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu. Powodem jest brak wprawy, ale przede wszystkim nerwy. Każda kolejna nieudana próba powoduje u Pana coraz większy stres i...

Z tego, co zrozumiałam, rozpoczął Pan współżycie. Na początku wszystko wydaje się trudne i czasami nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu. Powodem jest brak wprawy, ale przede wszystkim nerwy. Każda kolejna nieudana próba powoduje u Pana coraz większy stres i załamanie, a to przyczynia się do kolejnej "porażki". Wzięłam to słowo w cudzysłów, gdyż nie należy tak bardzo serio traktować niepowodzeń w łóżku. Wiem, że trudno jest się Panu "wyluzować', ale dopóki pan tego nie zrobi - nic nie pomoże. Takie rzeczy się zdarzają (i to wcale nie tak rzadko) - nie należy robić z tego tragedii.

Co do spraw technicznych - proponuję przedłużenie fazy pieszczot. Nie tylko kobiety potrzebują gry wstepnej. Niech Pan spróbuje pieścić się z partnerką naprawdę długo (poprzez petting lub seks oralny, np. w pozycji 69, abyście byli oboje zadowoleni). Dopiero kiedy będzie już Pan gdzieś w połowie drogi do orgazmu, proszę spróbować założyć prezerwatywę i zacząć stosunek. Tylko bez stresu - jeśli się nie uda, możecie przecież wrócić do seksu oralnego i spróbować innym razem.

Może być tak, że wskutek długiej gry wstępnej osiągnie Pan orgazm dość szybko i Pana partnerka nie zazna satysfakcji - proszę pamiętać także o jej potrzebach. Sposobów na doprowadzenie kobiety do orgazmu jest dużo.

Co oznacza niski poziom Transaminozy -ALT (wynik 0,6 - norma 4 -41)

Jakieś 2 miesiące temu wystąpił stan zapalny całego organizmu. Podejrzewano różne choroby. Były bardzo złe wyniki szczególnie OB nawet 60 (norma do 10). Pozostałe badania były ok. Nawet było usg Wątroby i nerek (bez zmian). Był tylko niski cholesterol całkowity...

Jakieś 2 miesiące temu wystąpił stan zapalny całego organizmu. Podejrzewano różne choroby. Były bardzo złe wyniki szczególnie OB nawet 60 (norma do 10). Pozostałe badania były ok. Nawet było usg Wątroby i nerek (bez zmian). Był tylko niski cholesterol całkowity 113,5 (norma 150 -200) Dostałem silne antybiotyki i wszystko przeszło. Po miesiącu poproszono żebym zrobił dodatkowe badania (tak dla sprawdzenia. Wszytkie wyniki były ok. OB - 8, CRP - 0,8, Kwas moczowy - 5,6, Transaminozy AST 12,7 , wyniki moczy i osadu ok. tylko ten ALT - 0,6. Co ciekawe 28 maja 2009 wynik ALT był 19,9 i AST 17,9 . Czyli były prawidłowe. Dodatkowo dodam że od 3 lat nie jem mięsa i uprawiam sport. Jem tylko zdrowe produkty. Od trzech lat utrzymuje stałą wagę ok. 80 kg przy 180 cm wzrostu. Od jakiś 10 lat mam silna alergie na sierści kota i psa która przeszła w lekką astmę oskrzelową. Dzięki sportowi i obecnej wadze praktycznie jej nie odczuwam. Dzisiaj wykonałem jeszcze raz badania na AST i ALT . Pozdrawiam Bogdan.

Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie, ALT - transaminaza alaninowa, bardziej swoista dla komórek wątroby niz AST, jest enzymem znajdującym sie wewnątrz tych komórek. Kiedy dochodzi do ich rozpadu bądź znacznego uszkodzenia, enzym ten pojawia sie we krwi.Tak więc niepokoi nas wzrost...

Szanowny Panie,

ALT - transaminaza alaninowa, bardziej swoista dla komórek wątroby niz AST, jest enzymem znajdującym sie wewnątrz tych komórek. Kiedy dochodzi do ich rozpadu bądź znacznego uszkodzenia, enzym ten pojawia sie we krwi.Tak więc niepokoi nas wzrost, a nie niska wartość ALT. Zresztą w wielu podręcznikach medycyny norma dla tego enzymu podawana jest jako <40j.m./l, a więc bez dolnej granicy normy. Niska wartość świadczy o nieuszkodzeniu komórek wątroby. Czyli nie ma powodów do niepokoju.

Pisze Pan też o niskim cholesterolu całkowitym. Niewiem, dlaczego laboratorium podało takie normy, ale , jeżeli mówimy o tych samych jednostkach, to norma wyglada następująco: 114-200 mg/dl, ewentualnie 3,0-5,2 mmol/l.

Pozdrawiam serdecznie

Czy 12,4 - wynik leukocytów w 6-tym miesiącu ciąży jest normalny?

Witam, tydzień temu robiłam badania, ponieważ przez półtora tygodnia miałam 37,5-6 stopnia C, zaniepokoiło mnie to. Lekarz powiedział, że mam brać paracetamol, ale ile można? Półtora tygodnia temu mialam 10,9 leukocytów, tydzień później, czyli dziś, z morfologii wyszło mi, że... Witam, tydzień temu robiłam badania, ponieważ przez półtora tygodnia miałam 37,5-6 stopnia C, zaniepokoiło mnie to. Lekarz powiedział, że mam brać paracetamol, ale ile można? Półtora tygodnia temu mialam 10,9 leukocytów, tydzień później, czyli dziś, z morfologii wyszło mi, że mam już 12,4 leukocytów, podczas gdy norma jest określana do 10. Czy mam się czym denerwować, czy to może w jakikolwiek sposób zaszkodzić mojemu dzieciątku, o czym taki wynik i moja lekka temperatura, która występuje zarówno rano, jak i wieczorem mogą świadczyć? (może panikuję, ale gdy byłam w 6-tym tygodniu ciąży, stwierdzono, że mam bliźniaki i że jednego poroniłam, dlatego krwawiłam). Bardzo proszę o opinię. Z poważaniem. Joanna Martyńska.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani Podwyższona liczba leukocytów oraz stan podgorączkowy mogą świadczyć o procesie zapalnym, np. niewielkiej infekcji bądź innym stanie zapalnym. Warto byłoby oznaczyć OB i CRP. Nie ma powodów, by panikować, ale trzeba zachować czujność, zwłaszcza w świetle dotychczasowego...

Szanowna Pani

Podwyższona liczba leukocytów oraz stan podgorączkowy mogą świadczyć o procesie zapalnym, np. niewielkiej infekcji bądź innym stanie zapalnym. Warto byłoby oznaczyć OB i CRP.

Nie ma powodów, by panikować, ale trzeba zachować czujność, zwłaszcza w świetle dotychczasowego przebiegu ciąży.

Rozumiem, że ciąża jest pod kontrolą ginekologa-położnika, który monitoruje na bieżąco stan Pani i dziecka oraz kieruje na stosowne do okresu ciąży badania.

Pozdrawiam serdecznie

Leukocyty w moczu

Witam. Jestem po badaniach okresowych w pracy. Odebrałam wyniki. Wszystko jest w normie poza wynikami moczu. Leukocyty w moczu 125Leu/ul i następne leukocyty 3-6-8. Co to może oznaczać?
Redakcja abcZdrowie
Prawdopodobnie oznacza to zakażenie układu moczowego, ale może się także okazać, że podczas pobierania moczu doszło do zanieczyszczenia próbki - na przykład okolica cewki moczowej nie została dokładnie umyta.

Menopauza. Kiedy kobieta staje się bezpłodna?

Minęło 20 miesięcy od ostatniej miesiączki. Czy jestm już bezpłodna? Mam 53,5 roku. Ostatnią miesiączkę ( a właściwie plamienie, bo te ostatnie miesiączki były bardzo skąpe) miałam w listopadzie 2007r. Ostatnio miałam robione usg dopochwowe i lekarz ginekolog powiedział mi...

Minęło 20 miesięcy od ostatniej miesiączki. Czy jestm już bezpłodna? Mam 53,5 roku. Ostatnią miesiączkę ( a właściwie plamienie, bo te ostatnie miesiączki były bardzo skąpe) miałam w listopadzie 2007r. Ostatnio miałam robione usg dopochwowe i lekarz ginekolog powiedział mi że jednego jajnika już prawie nie widac ( chyba miał na myśli że jest taki malutki ) a drugi jest mały.W maju miałam abrazję jamy macicy z powodu przerostu błony śluzowej ale wynik patomorfologiczny jest dobry i mam przyjśc do kontroli za pół roku.Czy jestem już bezpłodna i mogę uprawiać seks bez zabezpieczenia. Dziękuję za odpowiedż.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Sądząc z podanego opisu, jest Pani już bezpłodna. Ostatecznej odpowiedzi powinien jednak udzielić Pani lekarz, który Panią badał (łącznie z USG). Pozdrawiam serdecznie! 

Nuvaring a skutki uboczne - kiedy usunąć krążek?

Witam. Chciałam zapytać kiedy mogę usunąć bezpiecznie krążek. Mam skutki uboczne - uczucie duszności. Nowy Nuvaring włożyłam 8 sierpnia ( w trakcie przerwy dwa stosunki) i 10 sierpnia czyli dziś w nocy kolejny stosunek. Kiedy mogę usunąć Nuvaring tak aby... Witam. Chciałam zapytać kiedy mogę usunąć bezpiecznie krążek. Mam skutki uboczne - uczucie duszności. Nowy Nuvaring włożyłam 8 sierpnia ( w trakcie przerwy dwa stosunki) i 10 sierpnia czyli dziś w nocy kolejny stosunek. Kiedy mogę usunąć Nuvaring tak aby nie zajść w ciąże? I czy takie skutki uboczne jak uczucie duszności są normalne przy stosowaniu krążka Nuvaring czy jednak jest to wskazanie, żeby go nie używać? Zastanawiam się w takim układzie jaka metoda antykoncepcji byłaby dla mnie najlepsza, bo to chyba by oznaczało, że antykoncepcja hormonalna, a do takiej zapewne zalicza się krążek Nuvaring, jest u mnie problemem. W jaki sposób teraz mogę usunąć Nuvaring tak, żeby nie było ryzyka zajścia w ciążę? Czy mogę to zrobić w każdej chwili czy jednak powinnam odczekać dłużej? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Po pierwsze, radziłabym Pani niezwłoczne udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, przedstawienie mu sytuacji i ewentualne wykonanie badań, np. poziom D-dimerów. Wystąpienie skutków ubocznych w postaci duszności rzeczywiście powinno skłonić usunięcia krążka i może być przeciwwskazaniem do stosowania w przyszłości...

Po pierwsze, radziłabym Pani niezwłoczne udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, przedstawienie mu sytuacji i ewentualne wykonanie badań, np. poziom D-dimerów. Wystąpienie skutków ubocznych w postaci duszności rzeczywiście powinno skłonić usunięcia krążka i może być przeciwwskazaniem do stosowania w przyszłości hormonalnej antykoncepcji, czy to pod postacią plastrów, krążka, czy zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Czy pali Pani papierosy? Tytoń nasila skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Producent NuvaRing stanowczo odradza palenie podczas stosowania swojego produktu.
Wracając do Pani wątpliwości – producenci preparatów hormonalnej antykoncepcji podają, że według badań klinicznych owulacja występuje zazwyczaj pomiędzy 13 a 28 dniem od odstawienia preparatu. Trzeba pamiętać, że potrzeba trochę czasu po zaprzestaniu przyjmowania hormonów (czy to w postaci tabletek, plastrów, czy krążka), aby jajeczko dojrzało, aby wystąpiła owulacja i mogło dojść do zapłodnienia. Bardzo mało prawdopodobne, aby stało się to od razu następnego dnia po wyjęciu krążka! Potrzeba na to kilku dni (około 9-16 dni, jest to sprawa indywidualna), a przecież plemniki są zdolne do zapłodnienia tylko przez 72 godziny (czyli 3dni) po stosunku.
Po prostu trzeba pamiętać, aby po wyjęciu krążka zacząć stosować inną formę antykoncepcji – w Pani przypadku najwygodniejsza pewnie będzie prezerwatywa.

HTZ przezskórna

Witam. Mam 42 lata. Nie mam jeszcze menopauzy,chciałabym się dowiedzieć jakie zwykle przepisuje ginekolog plastry na menopauzę,jakie mają działania uboczne,czy tyje się po nich,czy są drogie.Przeszłam wirusowe zapalenie wątroby typu C i wiem, że nie będę mogła brać tabletek na menopauzę, tylko plastry.Pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Na polskim rynku dostępnych jest wiele preparatów przezskórnej HTZ, np. Fem 7 Combi, Estalis, Systen Conti, Systen Sequi, w różnych cenach (30-60 zł za opakowanie). Preparat dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjentki. Jednak nie wszystkie kobiety w okresie przekwitania...

Witam! Na polskim rynku dostępnych jest wiele preparatów przezskórnej HTZ, np. Fem 7 Combi, Estalis, Systen Conti, Systen Sequi, w różnych cenach (30-60 zł za opakowanie). Preparat dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjentki. Jednak nie wszystkie kobiety w okresie przekwitania muszą przyjmować hormonalną terapię- klimakterium samo w sobie nie jest chorobą, nie trzeba go leczyć. Hormony podaje się tym paniom, które mają nasilone objawy wypadowe (szczególnie uderzenia gorąca i zaburzenia nastroju) lub zwiększone ryzyko osteoporozy. Być może w Pani przypadku HTZ nie będzie konieczna? Najczęstsze działania niepożądane plastrów to podrażnienie skóry, tkliwość piersi, bóle głowy i krwawienia z dróg rodnych lub plamienia. Tycie natomiast nie jest częstym skutkiem ubocznym HTZ. Przyjmowanie hormonów może spowodować zwiększone zatrzymywanie płynu w organizmie i zmianę apetytu, ale kobiety w okresie około- i pomenopauzalnym tyją zwykle z powodu zmiany trybu życia na siedzący, przy takich samych jak wcześniej nawykach żywieniowych lub nawet większym niż dotąd spożyciu słodyczy. Racjonalne odżywianie się i zadbanie o regularny wysiłek fizyczny zapobiega przybieraniu na wadze. Pozdrawiam serdecznie!

Wysoki estradiol i progesteron

ESTRADIOL Wynik z surowicy: 220,20 pg/ml Faza folikularna 12,5-165,0 Faza owulacyjna 85,0-498,0 Faza lutealna 43,0-211,0 po menopauzie <5,0-54,7 Ciąża: I trymestr 786,0-4584,0 II trymestr 801,0-5763,0 III trymestr 1810,0-13890,0 PROGESTERON Wynik w surowicy: 26,90 ng/ml Faza folikularna 0,2-1,5 środek cyklu 0,8-3,0... ESTRADIOL Wynik z surowicy: 220,20 pg/ml Faza folikularna 12,5-165,0 Faza owulacyjna 85,0-498,0 Faza lutealna 43,0-211,0 po menopauzie <5,0-54,7 Ciąża: I trymestr 786,0-4584,0 II trymestr 801,0-5763,0 III trymestr 1810,0-13890,0 PROGESTERON Wynik w surowicy: 26,90 ng/ml Faza folikularna 0,2-1,5 środek cyklu 0,8-3,0 faza lutealna 1,7-27,0 po menopauzie 0,1-0,8 był to 21 dzień cyklu pierwszy dzień okresu miałam 10.07.2009 a badanie robiłam 30.07.2009 Dziękuję za uściślenie. 21 dzień cyklu, czyli faza lutealna, oczywiście, o ile w tym cyklu nie zaszła Pani w ciążę. Jeśli nie, to poziom estradiolu jest nieco podwyższony, progesteronu - na górnej granicy normy. Pozdrawiam serdecznie Dziękuję za odpowiedź! Proszę jeszcze o wyjaśnienie co to znaczy, że estradiol jest podwyższony a progesteron na górnej granicy normy. Czy mam ku temu powody do niepokoju? Można to jakoś obniżyć, czy wyleczyć?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Z jakiego powodu robiła Pani te badania? Czy coś się działo? Czy kiedykolwiek stwierdzano zaburzenia hormonalne? Estradiol wprawdzie przekracza normy, jednak nieznacznie, a progesteron , choć na górnej granicy, ale mieści się w normie. Wszystko zależy jednak od...

Szanowna Pani,

Z jakiego powodu robiła Pani te badania?

Czy coś się działo? Czy kiedykolwiek stwierdzano zaburzenia hormonalne?

Estradiol wprawdzie przekracza normy, jednak nieznacznie, a progesteron , choć na górnej granicy, ale mieści się w normie. Wszystko zależy jednak od tego, czy teraz bądź w przeszłości miała Pani jakieś zaburzenia hormonalne, ginekologiczne, położnicze.

Napewno dobrze byłoby powtórzyć za jakiś czas te oznaczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Hormony Leki

Jak obniżyć poziom triglicerydów?

Witam, W załączeniu całość korespondencji Pozdrowienia Lekarz Magdalena Parys Szanowny Panie, Bardzo proszę o przypomnienie, czego dotyczyło poprzednie pytanie, gdyż jak pewnie się Pan zorientował, pytań jest sporo. Podpisując się pod wypowiedzią, muszę dokładnie wiedzieć do czego się odnoszę. Tylko... Witam, W załączeniu całość korespondencji Pozdrowienia Lekarz Magdalena Parys Szanowny Panie, Bardzo proszę o przypomnienie, czego dotyczyło poprzednie pytanie, gdyż jak pewnie się Pan zorientował, pytań jest sporo. Podpisując się pod wypowiedzią, muszę dokładnie wiedzieć do czego się odnoszę. Tylko wtedy oboje będziemy pewni, że moja odpowiedź dotyczy właśnie pańskiego pytania. Pozdrawiam serdecznie użytkownik anonimowy Bardzo dziękuję Pani za szybką odpowiedź na moje poprzednie pytanie z dnia 05 sierpnia. Czy takie wyniki mogą sugerować jakieś objawy chorobowe. Jeżeli tak, to jakie i czy jest wymagana wizyta u lekarza? Pozdrowienia Lekarz Magdalena Parys Większośc parametrów mieści się w normie. Pozwoli Pan, że odniosę się do tych, które wykraczają poza granice norm. Leukocyty-są nieco podwyższone (N do 10tys./mm3), można by też przyczepić się do stosunku neutrofili i limfocytów, ale tu już w zależności od normy, można zaakceptować takie proporcje. Również nieco powyżej normy jest liczba i odsetek monocytów-N 4-8%, 30-800/mikrolitr Nieco podwyższony jest również Odczyn Biernackiego - OB-N u mężczyzn do 8mm/h Glukoza-na czczo nie powinna przekraczać 100 mg/dl Triglicerydy-N <150 mg/dl HDL-cholesterol-N u mężczyzn > 40 mg/dl Pozdrawiam serdecznie użytkownik anonimowy Moje ( M, 56 lat, nadciśnienie /rano:1x hygroton 50mg, 1x kalipoz 391mg, 1x bisocard 5mg, wieczór 1x tritace 5 mg) wyniki są następujące: MORFOLOGIA KRWI (K) Leukocyty: 14,28 Erytrocyty: 5,32 Hemoglobina: 16,7 Hematokryt: 47,9 MCV: 90 MCH: 31,4 MCHC: 34,9 RDW: 13,3 Płytki krwi: 238 MPV: 12 Neutrocyty: 6,71 Limfocyty: 5,8 Monocyty: 1,48 Eozynocyty: 0,24 Bazocyty: 0,05 % neutrocytów: 46,9 % limfocytów: 40,6 % monocytów: 10,4 % eozynocytów: 1,7 % bazocytów: 0,4 Odczyn Biernackiego (K): 11 Glukoza w osoczu: 163 Choresterol całk. 163 Triglicerydy: 202 HDL-CHOL.: 37 Profil lipidowy (S) - LDL chol.: 86 - Cholesterol całk.: 163 - Triglicerydy: 202 - LDL- met. bezp.: 99 - HDL chol.: 37 - LDL met bezpośred.: 99 Potas (S): 3,9 PSA (S): 2,44 Z góry dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Witam, Dziękuję za przypomnienie pytania. Zdecydowanie radziłabym wizytę u lekarza rodzinnego. Przede wszystkim należy powtórzyć oznaczenie glukozy na czczo. Ponadto należałoby obniżyć poziom triglicerydów oraz podwyższyć HDL. Można spróbować metodami niefarmakologicznymi, a jeśli się nie powiodą, włączyć leki. Po ok....

Witam,

Dziękuję za przypomnienie pytania.

Zdecydowanie radziłabym wizytę u lekarza rodzinnego.

Przede wszystkim należy powtórzyć oznaczenie glukozy na czczo.

Ponadto należałoby obniżyć poziom triglicerydów oraz podwyższyć HDL. Można spróbować metodami niefarmakologicznymi, a jeśli się nie powiodą, włączyć leki.

Po ok. miesiącu od ostatniej powtórzyłabym morfologię i OB, żeby ocenić tendencje leukocytów oraz stosunku granulocyty/limfocyty, a także liczbę monocytów.

Najważniejsze jednak, to udać się z powyższymi wynikami do swojego lekarza rodzinnego i posłuchać jego sugestii. Jeśli korzysta Pan z jego porad od dłuższego czasu, to może mieć informacje, stanowiące podstawę do modyfikacji przedstawionych przeze mnie propozycji.

Zaznaczam, że moje informacje o ogólnym stanie pańskiego zdrowia są znikome, dlatego przede wszystkim należy posłuchać opinii lekarza, który będzie miał możliwość z Panem porozmawiać i osobiście zbadać.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi Leki
Patronaty