Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Jak obniżyć poziom triglicerydów?

Witam, W załączeniu całość korespondencji Pozdrowienia Lekarz Magdalena Parys Szanowny Panie, Bardzo proszę o przypomnienie, czego dotyczyło poprzednie pytanie, gdyż jak pewnie się Pan zorientował, pytań jest sporo. Podpisując się pod wypowiedzią, muszę dokładnie wiedzieć do czego się odnoszę. Tylko... Witam, W załączeniu całość korespondencji Pozdrowienia Lekarz Magdalena Parys Szanowny Panie, Bardzo proszę o przypomnienie, czego dotyczyło poprzednie pytanie, gdyż jak pewnie się Pan zorientował, pytań jest sporo. Podpisując się pod wypowiedzią, muszę dokładnie wiedzieć do czego się odnoszę. Tylko wtedy oboje będziemy pewni, że moja odpowiedź dotyczy właśnie pańskiego pytania. Pozdrawiam serdecznie użytkownik anonimowy Bardzo dziękuję Pani za szybką odpowiedź na moje poprzednie pytanie z dnia 05 sierpnia. Czy takie wyniki mogą sugerować jakieś objawy chorobowe. Jeżeli tak, to jakie i czy jest wymagana wizyta u lekarza? Pozdrowienia Lekarz Magdalena Parys Większośc parametrów mieści się w normie. Pozwoli Pan, że odniosę się do tych, które wykraczają poza granice norm. Leukocyty-są nieco podwyższone (N do 10tys./mm3), można by też przyczepić się do stosunku neutrofili i limfocytów, ale tu już w zależności od normy, można zaakceptować takie proporcje. Również nieco powyżej normy jest liczba i odsetek monocytów-N 4-8%, 30-800/mikrolitr Nieco podwyższony jest również Odczyn Biernackiego - OB-N u mężczyzn do 8mm/h Glukoza-na czczo nie powinna przekraczać 100 mg/dl Triglicerydy-N <150 mg/dl HDL-cholesterol-N u mężczyzn > 40 mg/dl Pozdrawiam serdecznie użytkownik anonimowy Moje ( M, 56 lat, nadciśnienie /rano:1x hygroton 50mg, 1x kalipoz 391mg, 1x bisocard 5mg, wieczór 1x tritace 5 mg) wyniki są następujące: MORFOLOGIA KRWI (K) Leukocyty: 14,28 Erytrocyty: 5,32 Hemoglobina: 16,7 Hematokryt: 47,9 MCV: 90 MCH: 31,4 MCHC: 34,9 RDW: 13,3 Płytki krwi: 238 MPV: 12 Neutrocyty: 6,71 Limfocyty: 5,8 Monocyty: 1,48 Eozynocyty: 0,24 Bazocyty: 0,05 % neutrocytów: 46,9 % limfocytów: 40,6 % monocytów: 10,4 % eozynocytów: 1,7 % bazocytów: 0,4 Odczyn Biernackiego (K): 11 Glukoza w osoczu: 163 Choresterol całk. 163 Triglicerydy: 202 HDL-CHOL.: 37 Profil lipidowy (S) - LDL chol.: 86 - Cholesterol całk.: 163 - Triglicerydy: 202 - LDL- met. bezp.: 99 - HDL chol.: 37 - LDL met bezpośred.: 99 Potas (S): 3,9 PSA (S): 2,44 Z góry dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Witam, Dziękuję za przypomnienie pytania. Zdecydowanie radziłabym wizytę u lekarza rodzinnego. Przede wszystkim należy powtórzyć oznaczenie glukozy na czczo. Ponadto należałoby obniżyć poziom triglicerydów oraz podwyższyć HDL. Można spróbować metodami niefarmakologicznymi, a jeśli się nie powiodą, włączyć leki. Po ok....

Witam,

Dziękuję za przypomnienie pytania.

Zdecydowanie radziłabym wizytę u lekarza rodzinnego.

Przede wszystkim należy powtórzyć oznaczenie glukozy na czczo.

Ponadto należałoby obniżyć poziom triglicerydów oraz podwyższyć HDL. Można spróbować metodami niefarmakologicznymi, a jeśli się nie powiodą, włączyć leki.

Po ok. miesiącu od ostatniej powtórzyłabym morfologię i OB, żeby ocenić tendencje leukocytów oraz stosunku granulocyty/limfocyty, a także liczbę monocytów.

Najważniejsze jednak, to udać się z powyższymi wynikami do swojego lekarza rodzinnego i posłuchać jego sugestii. Jeśli korzysta Pan z jego porad od dłuższego czasu, to może mieć informacje, stanowiące podstawę do modyfikacji przedstawionych przeze mnie propozycji.

Zaznaczam, że moje informacje o ogólnym stanie pańskiego zdrowia są znikome, dlatego przede wszystkim należy posłuchać opinii lekarza, który będzie miał możliwość z Panem porozmawiać i osobiście zbadać.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi Leki

Czy to jedno z powikłań grypy?

Witam, mam 23 lata, niedawno wróciłam z Anglii, gdzie jak wiadomo szeroko rozprzestrzenił się wirus AH1N1. Kilka dni po powrocie zauważyłam u siebie jego typowe objawy grypy: 40 stopniowa gorączka trwająca 3 dni, dreszcze, ból głowy,ból mięśni...

Witam, mam 23 lata, niedawno wróciłam z Anglii, gdzie jak wiadomo szeroko rozprzestrzenił się wirus AH1N1. Kilka dni po powrocie zauważyłam u siebie jego typowe objawy grypy: 40 stopniowa gorączka trwająca 3 dni, dreszcze, ból głowy,ból mięśni, ból gardła, w nocy suchy kaszel natomiast w ciągu dnia duszność i ucisk w kl. piersiowej, sztywność karku, zmęczenie oraz "dziwne" samopoczucie- dezorientacja. Brałam PARACETAMOL, POLOPIRYNĘ S, WIT. C i p/kaszlowo SUPREMIN (dawkowanie zgodne z zamieszczonymi ulotkami). Wcześniejsze objawy trochę zelżały, pozostał dokuczający ból głowy, karku i nudności natomiast pojawił się ból zatok, uczucie wypierania gałek ocznych i co najgorsze - krwawo zabarwiona gałka oczna znacznie bardziej niż przy zapaleniu spojówek! (nie było żadnego urazu) Nurtuje mnie czy to powikłania pogrypowe, a może następna infekcja? Czy można wyleczyć to w domu i uniknąć wizyty u lekarza?

Redakcja abcZdrowie
Prawdopodobnie jest to kolejna infekcja. Podbiegnięcie krwawe twardówki powinno być skonsultowane u okulisty. Ból zatok oraz łzawienie oczu najcześciej jest wynikiem infekcji wirusowej, ale przy przedłużających się objawach niezbędę okazać się może leczenie antybiotykiem (możliwe nadkażenie bakteryjne).

Podwyższony estradiol i progesteron w fazie lutealnej

Zrobiłam badania estradiolu z surowicy: 220,20 pg/ml Faza folikularna 12,5-165,0 Faza owulacyjna 85,0-498,0 Faza lutealna 43,0-211,0 po menopauzie <5,0-54,7 Ciąża: I trymestr 786,0-4584,0 II trymestr 801,0-5763,0 III trymestr 1810,0-13890,0 oraz badania progesteronu w surowicy: : 26,90 ng/ml Faza folikularna 0,2-1,5 środek cyklu 0,8-3,0 faza lutealna 1,7-27,0 po menopauzie 0,1-0,8 w 21. dniu cyklu.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Dziękuję za uściślenie. 21 dzień cyklu, czyli faza lutealna, oczywiście, o ile w tym cyklu nie zaszła Pani w ciążę. Jeśli nie, to poziom estradiolu jest nieco podwyższony, progesteronu - na górnej granicy normy. Pozdrawiam serdecznie
Dotyczy: Hormony Leki

Co oznacza choroba - hemochromatoza?

Witam, postawiono mi diagnozę choroby o nazwie hemochromatoza. Pierwszy raz słyszę o takiej chorobie. Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób przebiega i jak ją leczyć. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Nie istnieje w medycynie termin, którego dotyczy pytanie. Prawdopodobnie chodzi o hemochromatozę. Zakładając,że tak właśnie jest opiszę krótko tę chorobę. Hemochromatoza to ogólnoustrojowa choroba spowodowana nadmiernym gromadzeniem żelaza. Wyróżnia się hemochromatozę pierwotną i syderozy wtórne. Hemochromatoza...

Szanowna Pani,

Nie istnieje w medycynie termin, którego dotyczy pytanie. Prawdopodobnie chodzi o hemochromatozę.

Zakładając,że tak właśnie jest opiszę krótko tę chorobę.

Hemochromatoza to ogólnoustrojowa choroba spowodowana nadmiernym gromadzeniem żelaza. Wyróżnia się hemochromatozę pierwotną i syderozy wtórne.

Hemochromatoza pierwotna jest chorobą wrodzoną. Występuje 5-10 x częściej u mężczyzn . Objawy pojawiają się zwykle >20rż u mężczyzn i >40rż u kobiet.

Wczesne objawy to: osłabienie, zmniejszenie libido i ból stawów ( najczęściej rąk i nadgarstka ).
Późniejsze objawy są wynikiem przewlekłego zapalenia lub marskości wątroby, kardiomiopatii, uszkodzenia trzustki ( cukrzyca u ok.70% ), gromadzenia się żelaza i melanny w skórze ( wzmożona pigmentacja) oraz zaburzeń hormonalnych ( niedoczynność przysadki, gł. gonadotropowa, rzadko niedoczynność tarczycy).

Nieleczona choroba ma charakter postępujący.
U ok. 1/3 chorych z marskością wątroby rozwija się rak wątrobowokomórkowy.

Syderozy wtórne są powikłaniem stanów patologicznych, mi.in. niedokrwistości z nadmiarem żelaza (przewlekła niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość syderoblastyczna, etc.), nadmiaru żelaza w diecie, przewlekłych chorób wątroby, niedoboru ceruloplazminy, niedoboru transferyny.

Objawy: jak w hemochromatozie pierwotnej.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Żelazo we krwi

Wynik testu a kamica nerkowa

Robiłam dzisiaj test ciążowy płytkowy lecz zalało mi się okienko w którym miał być wynik i wykazało dwie kreski czy może sie mylić. I czy kamica nerkowa ma wpływ na wynik testu.
Redakcja abcZdrowie
Testy ciążowe polegają na wykazaniu obecności w moczu hormonu HCG, który jest wytwarzany przez zarodek i wydalany przez nerki matki już kilka dni po zagnieżdżeniu. Według producentów testów ciążowych, ich skuteczność jest bliska 100%. Oczywiście trzeba pamiętać, że...

Testy ciążowe polegają na wykazaniu obecności w moczu hormonu HCG, który jest wytwarzany przez zarodek i wydalany przez nerki matki już kilka dni po zagnieżdżeniu.
Według producentów testów ciążowych, ich skuteczność jest bliska 100%. Oczywiście trzeba pamiętać, że rolą producenta jest zachwalanie swojego produktu, jednak rzeczywiście skuteczność tych testów jest duża. Test ciążowy może dać fałszywie dodatni test ( czyli kobieta nie jest w ciąży, choć test jest dodatni) w przypadku zażywania leków antydepresyjnych, leków zawierających hormon gonadotropinę łożyskową, w okresie okołomenopauzalnym, w przypadku występowania nadczynności tarczycy, torbieli jajnika i chorób nerek. Kamica nerkowa jest chorobą nerek, więc jest pewne prawdopodobieństwo, że w pani sytuacji doszło do powstania wyniku fałszywie dodatniego. Radziłabym po prostu powtórzyć test (nawet dwukrotnie, można teraz znaleźć na rynku niedrogie testy) i jeśli wynik jest pozytywny udać się do lekarza ginekologa, który ostatecznie zweryfikuje wynik.

Jaką należy stosować dietę, by poprawić gospodarkę hormonalną organizmu?

Mam nieznacznie przekroczony poziom testosteronu, a dość niski poziom hormonów żeńskich, w czym lekarze dopatrują się przyczyny owłosienia na twarzy (choroby powodujące hirsutyzm m.in.zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy wykluczono). Z uwagi na nadżerki żołądka i dwunastnicy po tabletkach... Mam nieznacznie przekroczony poziom testosteronu, a dość niski poziom hormonów żeńskich, w czym lekarze dopatrują się przyczyny owłosienia na twarzy (choroby powodujące hirsutyzm m.in.zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy wykluczono). Z uwagi na nadżerki żołądka i dwunastnicy po tabletkach hormonalnych czuje się nienajlepiej. Jeden z lekarzy powiedział mi, że powinnam zwracać uwage na to co jem. Jakie produkty powinnam wykluczyć ze swojej diety a jakich powinnam spożywac najwięcej? Czy picie ziół np. mięty może wspomóc moją gospodarkę hormonalną?Czy dietą rzeczywiście można wyregulować pracę hormonów?
Redakcja abcZdrowie
Picie ziół nie jest najlepszym pomysłem zawierają one bardzo dużo różnych substancji aktywnych a ich działania nie da się przewidzieć. Znam wiele osób, które straciły nerki i są dializowane przez 4h co 3 dni z powodu ziół chińskich pitych z...

Picie ziół nie jest najlepszym pomysłem zawierają one bardzo dużo różnych substancji aktywnych a ich działania nie da się przewidzieć. Znam wiele osób, które straciły nerki i są dializowane przez 4h co 3 dni z powodu ziół chińskich pitych z błahych powodów... na wzmocnienie etc. 

Co do diety to ważne jest by była zbilansowana pełna warzyw i owoców. Dodatkowo może Pani wprowadzić produkty sojowe, które zawierają dużo fitoestrogenów jako uzupełnienie naturalnych niedoborów w Pani organizmie. Na rynku są kotlety, makarony, sosy, kasze i cała gama innych produktów sojowych. Nie należy rezygnować całkiem z czerwonego mięsa gdyż jako młoda kobieta będzie Pani mieć problem z niedoborem żelaza. 

Poziom estradiolu w fazie owulacyjnej

ESTRADIOL Wynik z surowicy: 220,20 pg/ml Faza folikularna 12,5-165,0 Faza owulacyjna 85,0-498,0 Faza lutealna 43,0-211,0 po menopauzie <5,0-54,7 Ciąża: I trymestr 786,0-4584,0 II trymestr 801,0-5763,0 III trymestr 1810,0-13890,0 PROGESTERON Wynik w surowicy: 26,90 ng/ml Faza folikularna 0,2-1,5 środek cyklu 0,8-3,0 faza lutealna 1,7-27,0 po menopauzie 0,1-0,8
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Żeby zinterpretować powyższe wyniki, konieczna jest informacja w jakiej fazie cyklu, bądź w jakim stanie zostały wykonane. Inaczej łatwo popełnić błąd w interpretacji. Np. poziom estradiolu byłby prawidłowy, gdyby oznaczono go w fazie owulacyjnej, natomiast nieprawidłowy dla fazy...

Szanowna Pani,

Żeby zinterpretować powyższe wyniki, konieczna jest informacja w jakiej fazie cyklu, bądź w jakim stanie zostały wykonane. Inaczej łatwo popełnić błąd w interpretacji.

Np. poziom estradiolu byłby prawidłowy, gdyby oznaczono go w fazie owulacyjnej, natomiast nieprawidłowy dla fazy folikularnej.

Wiedząc w jakim momencie badania były robione, może je Pani sama zinterpretować wg przedstawionych szczegółowo norm.

Jeśli woli Pani interpretację przez lekarza, proszę tylko o tę dodatkową informację.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Hormony Leki

Podwyższone leukocyty i monocyty

Moje ( M, 56 lat, nadciśnienie /rano:1x hygroton 50mg, 1x kalipoz 391mg, 1x bisocard 5mg, wieczór 1x tritace 5 mg) wyniki są następujące: MORFOLOGIA KRWI (K) Leukocyty: 14,28 Erytrocyty: 5,32 Hemoglobina: 16,7 Hematokryt: 47,9 MCV: 90... Moje ( M, 56 lat, nadciśnienie /rano:1x hygroton 50mg, 1x kalipoz 391mg, 1x bisocard 5mg, wieczór 1x tritace 5 mg) wyniki są następujące: MORFOLOGIA KRWI (K) Leukocyty: 14,28 Erytrocyty: 5,32 Hemoglobina: 16,7 Hematokryt: 47,9 MCV: 90 MCH: 31,4 MCHC: 34,9 RDW: 13,3 Płytki krwi: 238 MPV: 12 Neutrocyty: 6,71 Limfocyty: 5,8 Monocyty: 1,48 Eozynocyty: 0,24 Bazocyty: 0,05 % neutrocytów: 46,9 % limfocytów: 40,6 % monocytów: 10,4 % eozynocytów: 1,7 % bazocytów: 0,4 Odczyn Biernackiego (K): 11 Glukoza w osoczu: 163 Choresterol całk. 163 Triglicerydy: 202 HDL-CHOL.: 37 Profil lipidowy (S) - LDL chol.: 86 - Cholesterol całk.: 163 - Triglicerydy: 202 - LDL- met. bezp.: 99 - HDL chol.: 37 - LDL met bezpośred.: 99 Potas (S): 3,9 PSA (S): 2,44 Z góry dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie, Większośc parametrów mieści się w normie. Pozwoli Pan, że odniosę się do tych, które wykraczają poza granice norm. Leukocyty-są nieco podwyższone (N do 10tys./mm3), można by też przyczepić się do stosunku neutrofili i limfocytów, ale...

Szanowny Panie,

Większośc parametrów mieści się w normie.
Pozwoli Pan, że odniosę się do tych, które wykraczają poza granice norm.

Leukocyty-są nieco podwyższone (N do 10tys./mm3), można by też przyczepić się do stosunku neutrofili i limfocytów, ale tu już w zależności od normy, można zaakceptować takie proporcje.

Również nieco powyżej normy jest liczba i odsetek monocytów-N 4-8%, 30-800/mikrolitr

Nieco podwyższony jest również Odczyn Biernackiego - OB-N u mężczyzn do 8mm/h

Glukoza-na czczo nie powinna przekraczać 100 mg/dl

Triglicerydy-N <150 mg/dl

HDL-cholesterol-N u mężczyzn > 40 mg/dl

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi Leki

Jak odczytać wyniki morfologii 16-tygodniowego dziecka?

Odebrałam wyniki mojej 16-tygodniowej córki i jestem zaniepokojona . Pediatra za dużo nie powiedział. Proszę o anolizę . RBC-3.78 HCT-31.8 MCV-84 RDW-13.0 HGB-10.4 MCH-28 MCHC-32.7 PLT-485 MPV-6.5 WBC-14.6 LYM-10.1 LYM%-70 MID-1.1 MID%-07 GRA-3.4 GRA%-23 Na rozmazie krwi limfocyty 82,granulocyty podzielone 12, kwasochłonne 6.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Wyniki przedstawione przez Panią mieszczą się w normie dla wieku dziecka. Warto za jakiś czas powtórzyć morfologię i zwrócić uwagę na poziom hemoglobiny-HGB oraz erytrocytów - RBC, czy się nie obniżają. Ponadto na płytki krwi-PLT, czy...

Szanowna Pani,

Wyniki przedstawione przez Panią mieszczą się w normie dla wieku dziecka.

Warto za jakiś czas powtórzyć morfologię i zwrócić uwagę na poziom hemoglobiny-HGB oraz erytrocytów - RBC, czy się nie obniżają.

Ponadto na płytki krwi-PLT, czy ich poziom nie rośnie.

W rozmazie obserwować stosunek granulocytów obojętnochłonnych podzielonych do limfocytów. Limfocyty nie powinny narastać, a granulocyty obniżać się.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Za dużo płytek ?

Podczas badań przed ostatnim oddaniem krwi pełnej lekarz powiedział, że zbliżam się do górnej granicy ilości płytek co może dyskwalifikować mnie jako dawcę krwi, jednak ich oddanie troszkę by obniżyło ich ilość, jednak moje żyły nie nadają się do oddania... Podczas badań przed ostatnim oddaniem krwi pełnej lekarz powiedział, że zbliżam się do górnej granicy ilości płytek co może dyskwalifikować mnie jako dawcę krwi, jednak ich oddanie troszkę by obniżyło ich ilość, jednak moje żyły nie nadają się do oddania płytek co akurat mi odpowiada. Po kilku dniach zaczęłam się nad tym zastanawiać i troszkę tego nie rozumiem.
Redakcja abcZdrowie
W stacjach krwiodawstwa mają bardzo ścisłe normy odnośnie morfologii krwi. Należy Pamiętać, że ich przekroczenie nie musi oznaczać choroby np. nowotworowej nadpłytkowości samoistnej czy wtórnej. Natomiast jest jedynie próbą zagwarantowania, że oddana krew pochodzi od człowieka w pełni zdrowego. Jednak...

W stacjach krwiodawstwa mają bardzo ścisłe normy odnośnie morfologii krwi. Należy Pamiętać, że ich przekroczenie nie musi oznaczać choroby np. nowotworowej nadpłytkowości samoistnej czy wtórnej. Natomiast jest jedynie próbą zagwarantowania, że oddana krew pochodzi od człowieka w pełni zdrowego. Jednak stan nadpłytkowości wymaga weryfikacji czy rzeczywiście nie jest spowodowany jakąś chorobą. Na pewno oddawanie płytek w celu obniżenia ich poziomu bez przeprowadzenia diagnostyki dlaczego są wysokie jest błędnym postępowaniem. 

Dotyczy: Płytki krwi
Patronaty