Wynik testu a kamica nerkowa

Robiłam dzisiaj test ciążowy płytkowy lecz zalało mi się okienko w którym miał być wynik i wykazało dwie kreski czy może sie mylić. I czy kamica nerkowa ma wpływ na wynik testu.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Testy ciążowe polegają na wykazaniu obecności w moczu hormonu HCG, który jest wytwarzany przez zarodek i wydalany przez nerki matki już kilka dni po zagnieżdżeniu.
Według producentów testów ciążowych, ich skuteczność jest bliska 100%. Oczywiście trzeba pamiętać, że rolą producenta jest zachwalanie swojego produktu, jednak rzeczywiście skuteczność tych testów jest duża. Test ciążowy może dać fałszywie dodatni test ( czyli kobieta nie jest w ciąży, choć test jest dodatni) w przypadku zażywania leków antydepresyjnych, leków zawierających hormon gonadotropinę łożyskową, w okresie okołomenopauzalnym, w przypadku występowania nadczynności tarczycy, torbieli jajnika i chorób nerek. Kamica nerkowa jest chorobą nerek, więc jest pewne prawdopodobieństwo, że w pani sytuacji doszło do powstania wyniku fałszywie dodatniego. Radziłabym po prostu powtórzyć test (nawet dwukrotnie, można teraz znaleźć na rynku niedrogie testy) i jeśli wynik jest pozytywny udać się do lekarza ginekologa, który ostatecznie zweryfikuje wynik.