Czy mam wykonać drugi test ciążowy?

Dzień dobry mam pytanie wykonałam test ciążowy rano pierwszy mocz itp. Wykonałam i stąd moje pytanie bo wynik jest bardzo dziwny.. nie mam pojęcia czy pojawiły się dwie kreski na polu c czy tak musi być ... Ale również dół testu jest jak by rozlany zaznaczam dół nie bok.. nie wiem co mam sadzić czy wykonać drugi test czy może stwierdzić że jest negatywny..

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli cokolwiek w wyglądzie okienka testowego budzi Pani wątpliwość, a wynik nie jest do końca jasny – jest to oczywiste wskazanie do powtórzenia testu. Jakiekolwiek plamy w okienku testowym mogą świadczyć albo o tym, że egzemplarz był wadliwy, albo, że nieprawidłowo został przeprowadzony test. Na wszelki wypadek może Pani kupić test innej firmy lub wybrać test ciążowy innego rodzaju. Na rynku dostępne są m.in. testy ciążowe paskowe, strumieniowe czy płytkowe. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, może pomóc przy wyborze odpowiedniego dla Pani: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow. Warto wiedzieć, że często kobiety zastanawiają się nad wynikiem testu, gdy w polu testowym pojawia się np. cień drugiej kreski – wówczas może być to sygnał, że poziom gonadotropiny kosmówkowej jest jeszcze za niski, ale już wykonany po kilku dniach test – pokaże wynik dodatni, nie pozostawiając cienia wątpliwości. Częstą przyczyną problemów z odczytem prawidłowego wyniku jest bowiem test wykonany za wcześnie (przed upływem 14 dniu od zapłodnienia). Co jeszcze może mieć wpływ na wynik testu ciążowego? Tego może się Pani dowiedzieć z artykułu: https://parenting.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego. Sugeruję również zapoznanie się z ulotką informacyjną dołączaną przez producenta do każdego testu ciążowego – tam powinna odnaleźć Pani wskazówki dotyczące prawidłowego wykonania oraz odczytania testu. Jeśli natomiast ma Pani obawy co do wiarygodności takich produktów, warto wykonać test z krwi na oznaczenie poziomu hormonu beta hCG – może go Pani zrobić w każdym laboratorium za kilkadziesiąt złotych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.