Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Jaką należy stosować dietę, aby poprawić gospodarkę hormonalną organizmu?

Witam, co trzeba jeść, aby gospodarka hormonalna organizmu była odpowiednia. Czy wpływ na nią mają warzywa w diecie, a może jakieś inne pokarmy? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Szanowna/y Pani/e, Na tak postawione pytanie bardzo trudno odpowiedzieć. Proszę o doprecyzowanie. Pozdrawiam serdecznie

Jak pomóć mężowi w pozbyciu się nadwagi?

Witam, Potrzebuje kilku odp na moje pytania, chodzi o mojego meza ma 33lata waga 105kg i 178cm .Oczywiscie chciałaby schudnac ,starma sie go motywowac gotuje zdrowiej,ale nie ma jakies korzysci.chudnie 4-5kg i znowu wraca.pije duzo wody.ale mysle ze problem polega... Witam, Potrzebuje kilku odp na moje pytania, chodzi o mojego meza ma 33lata waga 105kg i 178cm .Oczywiscie chciałaby schudnac ,starma sie go motywowac gotuje zdrowiej,ale nie ma jakies korzysci.chudnie 4-5kg i znowu wraca.pije duzo wody.ale mysle ze problem polega ze moj maz wraca o 18 do domku i chce zjesc ciepły obiad.ja gotuje tradycyjnie,staram sie zdrowiej. chodz nie zawsze mi to wychodz.dzis wymysliłam ze bedziemy chodzic na spacery rano i wieczorem zeby było razniej.nie moge znim cwiczyc wszytskiego jestem w ciazy:) jak moge pomoc mezowi zrzucic kilka kg.widze ze zle mu jest z ta waga ale sam sobie nie poradzi z gory b dziekuje odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, Bardzo dobrze, że Pani mąż jest świadomy że musi schudnąć. W jego przypadku nie mówimy o nadwadze, ale już o otyłości. Należy pamiętać, że otyłość jest czynikiem predysponującym do takich chorób : - cukrzyca typu II - nadciśnienie...

Witam serdecznie, Bardzo dobrze, że Pani mąż jest świadomy że musi schudnąć. W jego przypadku nie mówimy o nadwadze, ale już o otyłości. Należy pamiętać, że otyłość jest czynikiem predysponującym do takich chorób :

- cukrzyca typu II
- nadciśnienie tetnicze
- podwyższenie poziomu cholesterolu
 - udar mózgu
- choroby stawów, w wyniku nadmiernej wagi stawy podlegają większemu obciążeniu.

Mało niestety Pani napisała o sposobie żywienia męża.
Prawidłow dieta powinna być złożona z 5 posiłków, gdzie odstępy międy nimi nie powinny być większe niż 3 godziny. 3 posiłki powinn być o wiekszej kaloryczności: śniadanie, obiad i kolacja. Zaś II śniadanie i podwieczorek proszę traktowac jako przekąski. W Ciągu dnia powinien pojawić się ciepły posiłek. Może to być np ciepła kolacja w postaci np zupy warzywnej lub np leczo samych warzyw.
Dieta powinna byc bogata w błonnik. Błonnik daje uczucie sytości a także wpływa na wzrost tempa przemiany materii. Produktami takimi będą:

-grube kasze
-ciemny ryż
-warzywa głownie korzeniowe ( marchewka, seler, pietruszka itp.)
-produkty zbożowe ( ciemne pieczywo, graham)

Kaloryczność diety dla Pani męża powinna poczatkowo wynosić 1700kcal.
Z diety należy wykluczyć, wszelkie potrawy gotowe ( pierogi, pyzy, pizza itp) oraz smażone. Dopuszcalne techniki kulinarne to gotowanie, duszenie, pieczenie w folii lub  pergaminie.
Z diety należy wykluczyć także słodycze, słone przekąski oraz alkohol.
Produkty mleczne powinny nie przekraczac 1,5 % tłuszczu.Należy pamiętac o odpowiedniej podaz płynów conajmniej 1,5-2l dziennie, a w czasie upałów zwiększać ich ilość. Polecam picie wody niegazowanej, heraty zielone i czerwone oraz owocowe. Unikac należy wszelkie napoje dosładzane (soki, napoje kolorowe), mocną kawę i tłuste napoje mleczne.
Nie należy także zapomnać o aktywności fizycznej.

Życzę powodzenia
Katarzyna Ring

Proszę o wyjaśnienie słów -amylaza,fosforaza ilości i czego dotyczą?

Chciałabym wiedzieć jakie są normy i czego -jakiej choroby to dotyczy.Proszę również o wyjaśnienie symbolu choroby,który mam wpisany na wypisie ze szpitala wg.ICD-nerwica F48.Dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Amylaza- to enzym uczestniczący w trawieniu węglowodanów. W surowicy wykrywa się 8 izoenzymów amylazy, pochodzących z trzustki, gruczołów ślinowych, błony śluzowej jelita cienkiego, gruczołów mlecznych, jajników i jąder. Amylaza krwi jest wydalana z moczem. Duże...

Szanowna Pani,

Amylaza- to enzym uczestniczący w trawieniu węglowodanów. W surowicy wykrywa się 8 izoenzymów amylazy, pochodzących z trzustki, gruczołów ślinowych, błony śluzowej jelita cienkiego, gruczołów mlecznych, jajników i jąder. Amylaza krwi jest wydalana z moczem. Duże ilości amylazy znajdują się także w wysiękach powstających w przebiegu ostrego zapalenia tzrustki w jamach opłucnej i otrzewnej. Na potrzeby diagnostyczne oznacza się całkowitą aktywność bądź aktywność izoenzymu trzustkowego. 

Najczęściej oznaczana w ostrym oraz zaostrzeniu przewlekłego zapalenia trzustki.

Normy zależą od metody oznaczania. Różnią się w zależności od laboratorium.

Nie ma parametru "fosforaza". Proszę sprawdzić i napisać o co chodziło.

F48 wg ICD10-Inne zaburzenia nerwicowe

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Amylaza we krwi

Jak zinterpretować wynik LYM 49,9 %L.

Mąż ma 50 lat, od maja zaczął kaszleć. Lekarz stwierdził zapalenie tchawicy, dostał antybiotyk. Kaszel nieco zmalał. Potem przez 10 dni zażywał biseptol. Kaszel nadal się utrzymuje- kilka razy w ciągu dnia. Podczas kaszlu słychać zaciąganie powietrza, potem następują... Mąż ma 50 lat, od maja zaczął kaszleć. Lekarz stwierdził zapalenie tchawicy, dostał antybiotyk. Kaszel nieco zmalał. Potem przez 10 dni zażywał biseptol. Kaszel nadal się utrzymuje- kilka razy w ciągu dnia. Podczas kaszlu słychać zaciąganie powietrza, potem następują 3-4 kichnięcia. Podczas badań okresowych ( bez badania krwi i prześwietlenia płuc, otrzymał zdolność do pracy. Zmusiłam męża jednak do zrobienia badania krwi. Niepokoi mnie wynik limfocytów. Proszę o interpretację wyników. WBC 6,7 K/uL LYM 3,3 49,9 % L MID 0,4 6,4%M GRAN 2,9 43,7%G RBC 4,99 M/uL HGB 15,2 g/dL HCT 44,6% MCV 89,3 fL MCH 30,5 pg MCHC 34,1 g/dL RDW 13,7% PLT 200 K/uL MPV 10,4 fL OB 6mm/h Zażywa detralex z powodu bólów nóg (pracuje fizycznie )
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Jeśli koniecznie chciałoby się wskazać odchylenia wśród powyższych wyników, mogłyby być to nieco za wysoki odsetek limfocytów ( N 20-45%) oraz zbyt niski odsetek granulocytów obojętnochłonnych (N 60-70%). Jednak ważniejsze są liczby bezwzględne tych komórek, a one mieszczą...

Szanowna Pani,

Jeśli koniecznie chciałoby się wskazać odchylenia wśród powyższych wyników, mogłyby być to nieco za wysoki odsetek limfocytów ( N 20-45%) oraz zbyt niski odsetek granulocytów obojętnochłonnych (N 60-70%).
Jednak ważniejsze są liczby bezwzględne tych komórek, a one mieszczą się w normach.

W związku z przebytą infekcją oraz utrzymującymi się dolegliwościami doradzałabym wizytę u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie

Meżczyzna 24lata, 175cm/94kg - jak schudnąć?

Witam, mam 24 lata, mam 175cm wzrostu i moja waga to 94kg. Moim problemem jest tzw. "brzuszek". Nie mam problemu z grubością nóg, ud, pośladków. Największym moim problemem jest właśnie ten brzuch i związana z nim oponka :(. Próbowałem niegdyś... Witam, mam 24 lata, mam 175cm wzrostu i moja waga to 94kg. Moim problemem jest tzw. "brzuszek". Nie mam problemu z grubością nóg, ud, pośladków. Największym moim problemem jest właśnie ten brzuch i związana z nim oponka :(. Próbowałem niegdyś ThermLine OLIMPu - ale nie dało to chyba żadnych skutków. Jeżdże kilka razy w tygodniu rowerem - dystans dzienny 25km. Jeśli chodzi o jedzenie: z rana jem 2-3 kanapki, obiad nie codziennie, no i na kolacje też kanapka. Wydaje mi się że nie jem takich ogromnych ilości, a mimo to ciągle walcze z wagą :(. Zastanawiam sie teraz nad zakupem L-karnityny i łykanie jej przed rowerem, jednak mam watpliwosci czy te tabletki wszelkiego rodzaju pomagają. Z góry dziękuje za jakąkolwiek poradę.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, Pana BMI ( wskaźnik masy ciała) wynosi 30,7,co wskazuje na otyłość I stopnia. Powinien Pan jak najszybciej podjąć decyzję i rozpocząć proces odchudzania. Im wyższy wskaźnik BMI - tym większe ryzyko wystąpienia następujących schorzeń: Cukrzyca typu II...

Witam serdecznie,
Pana BMI ( wskaźnik masy ciała) wynosi 30,7,co wskazuje na otyłość I stopnia. Powinien Pan jak najszybciej podjąć decyzję i rozpocząć proces odchudzania.
Im wyższy wskaźnik BMI - tym większe ryzyko wystąpienia następujących schorzeń:

Jeżeli chodzi o Pana sposób żywienia to sugerowałabym zwiększyć liczbę posiłków do 5, a nie je zmniejszać. Większa ilość posiłków w odstępach nie większych niż 3 godziny pozwoli organizmowi na bierząco rozdysponować otrzymaną energia, a nie będzie ją odkłądał w postaci tkanki tłuszczowej. Posiłki powinny być bardziej urozmaicone, aniżeli kanapki. Dieta powinna być bogata w błonnik. Produktami takimi będą:

  • grube kasze
  • produkty zbożowe  (ciemne pieczywo, graham)
  • ciemny ryż
  • a także warzywa, najwięcej błonnika mają warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, seler) spożywane głownie w postaci surowej. 

Z diety należy wykluczyć, wszelkie potrawy gotowe ( pierogi, pyzy, pizza itp) oraz smażone. Dopuszcalne techniki kulinarne to gotowanie, duszenie, pieczenie w folii lub  pergaminie.
Z diety należy wykluczyć także słodycze, słone przekąski oraz alkohol.
Produkty mleczne powinny nie przekraczać 1,5 % tłuszczu. Należy pamiętać o odpowiedniej podazy płynów conajmniej 1,5-2l dziennie, a w czasie upałów zwiększać ich ilość. Polecam picie wody niegazowanej, heraty zielone i czerwone oraz owocowe. Unikac należy wszelkie napoje dosładzane (soki, napoje kolorowe), mocną kawę i tłuste napoje mleczne.

OL- karnitynie było już wcześniej wspomniane:
http://portal.abczdrowie.pl/l-karnityna-nie-pomaga-w-odchudzaniu.
Nalezy pamiętać, że żaden suplement nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety.
Powodzenia
Katarzyna Ring

Ciągłe osłabienie- przyczyny?

Zrobiłem sobie morfologie (mężczyzna 30lat), ale niektóre wartości przekraczają norme - w wiekszości to te %: WBC 6,7 ok NEUT 2,7 ok NEUT% 40,2% obnizony [45-75] LYMPH 3,4 ok LYMPH% 51,4% podwyzszony [20-48] MXD 0,6 ok MXD% 8,4% podwyzszony [2-8]... Zrobiłem sobie morfologie (mężczyzna 30lat), ale niektóre wartości przekraczają norme - w wiekszości to te %: WBC 6,7 ok NEUT 2,7 ok NEUT% 40,2% obnizony [45-75] LYMPH 3,4 ok LYMPH% 51,4% podwyzszony [20-48] MXD 0,6 ok MXD% 8,4% podwyzszony [2-8] RBC 5,24 ok HGB 16 ok HCT 43,4 ok MCV 82,8 ok MCH 30,5 ok MCHC 36,9 podwyższony [32-36] RDW-SD 34,5 obnizony [34,6-45,6] PLT 250 ok PDW 12,3 obnizony [12,3-19,5] MPV 9,9 ok P-LCR 25,5 oraz rozmaz: SEG 51 LYMP 41 MONO 8 Jestem osłabiony, senny czasami miewałem lekkie zawroty głowy. Miałem niskie żelazo parę miesięcy temu i teraz się ustabilizowało FE 20,3 (potas 4,2 sod 144, glukoza 5,5 cholesterol 4,5). Byłem już i u rodzinnego (za mało ruchu powiedział) u specjalisty (nerwy) i u neurologa, który kazał zrobić tomografie, a z mózgiem wszystko ok (5 lat temu miałem zapalenie nerwu wzrokowego i teraz kontrolnie kazali zrobić czy nie ma zmian demielnizacyjnych i na szczeście nie ma). A moje samopoczucie jest średnie, osłabiony senny i słaby.
Redakcja abcZdrowie
Niski poziom żelaza i niedokrwistość z tego powodu jest czymś częstym i niegroźnym u kobiet. Natomiast jeśli niedobór żelaza pojawia się u mężczyzny (nie ma Pan niedokrwistości) może to oznaczać problem dalece bardziej poważny. Takie choroby jak: choroba wrzodowa żołądka...

Niski poziom żelaza i niedokrwistość z tego powodu jest czymś częstym i niegroźnym u kobiet. Natomiast jeśli niedobór żelaza pojawia się u mężczyzny (nie ma Pan niedokrwistości) może to oznaczać problem dalece bardziej poważny. Takie choroby jak: choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, żylaki przełyku czy nawet nowotwór jelita grubego (również inne nowotwory) mogą dawać i spadek poziomu żelaza i osłabienie. 

Przesunięcie populacji białych krwinek w kierunku limfocytów ale bez limfocytozy czy leukocytozy może świadczyć o przewlekłej infekcji bakteryjnej lub wirusowej, która również może powodować uczucie osłabienia. Czekają Pana długie i często nieprzyjemne badania w celu znalezienia przyczyny ale warto się podjąć szukania. Zwłaszcza, że może to być schorzenie bardzo poważne. Zacząłbym od kolonoskopii i gastroskopii

Dotyczy: Badanie krwi

Jak wyleczyć ukąszenie przez muchę końską?

Kilka dni temu ugryzła mnie mucha końska w nogę. Na początku było tylko lekko zaczerwienione i swędziało. Ale teraz noga strasznie mi spuchła i nie mogę chodzić. Jak to wyleczyć?
Redakcja abcZdrowie
Proszę Pana. Prawdopodobnie ma Pan ciężką reakcję alergiczną lub doszło do infekcji. W obu przypadkach musi się Pan czym prędzej zgłosić do lekarza w celu podjęcia natychmiastowego leczenia. 

Czy ginekolog może się pomylić?

Czy ginekolog podczas badania wziernikiem może nie zauważyć 2,5 miesięcznej ciąży?
Redakcja abcZdrowie
Przy badaniu wziernikiem ciąża nie musi być zauważona. Potwierdzeniem ciąży będzie badanie ultrasonograficzne i uwidocznienie rozwijającego się płodu.

Pierwsze badanie ginekologiczne u kobiety niebędącej dziewicą

Postanowiłam wybrać się do ginekologa, będzie to moja pierwsza wizyta. Mam 19 lat. Rok temu kochałam się z moim chłopakiem, lecz była to jednorazowa przygoda. Czy w związku z tym badanie będzie odbywać się przez pochwę czy przez odbyt?
Redakcja abcZdrowie
Błona dziewicza nie stanowi już przeszkody w badaniu przez pochwę, więc taka metoda jest zalecana. Na Pani życzenie badanie może być przeprowadzone przez odbyt.

Wyniki badań, CRP

Mój mąż od niedzieli gorączkuje w przedziale 37-39.Lekarz skierował go na badania.,niepokojące są wyniki CRP 11 podwyższone i PLT 86 .Co to może oznaczać?
Redakcja abcZdrowie
Wyniki wskazują na infekcję. Może to być dowolna infekcja przebiegająca z wysoką gorączką od grypy po zapalenie płuc. Koniecznie należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki i leczenia. 
Dotyczy: Badanie krwi
Patronaty