Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59091 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Hormonalna terapia zastępcza a żylaki

Mam 53 lata, terapię hormonalną stosuję ponad pięć lat.Obecnie biorę klimonorm. Czuję się świetnie, wybuchy gorąca mam tylko w przerwie między przyjmowaniem tabletek i to nie zawsze. Niepokoi mnie temat zakrzepicy. Na początku, lekarz zapisał mi Cykloprogynowa dla wyregulowania cyklu, bo... Mam 53 lata, terapię hormonalną stosuję ponad pięć lat.Obecnie biorę klimonorm. Czuję się świetnie, wybuchy gorąca mam tylko w przerwie między przyjmowaniem tabletek i to nie zawsze. Niepokoi mnie temat zakrzepicy. Na początku, lekarz zapisał mi Cykloprogynowa dla wyregulowania cyklu, bo zaczynałam miesiączkować nieregularnie. Po półrocznym stosowaniu Cykloprogynowa zaczęły mnie boleć żyły w nogach (paliłam wtedy papierosy) i lekarz kazał odstawić lek. Kuracja pomogła na niecały rok. Mam niskie ciśnienie. Zmieniłam lekarza, przed zastosowaniem kuracji hormonalnej lekarka skierowała mnie do "naczyniowca", który wzrokowo stwierdził, że nie mam żylaków (sama to widziałam) i mogę brać tabletki. Chodzi o to, że mam ledwo widoczne żyły i często zimne nogi (dopiero po wypiciu lampki wina szybko się rozgrzewają (!)). Czasami też, co kilka miesięcy mam nieznośne swędzenie podudzi i w okolicy pupy, szczególnie w nocy. Czy to jest coś niepokojącego? Jak długo wogóle można brać tabletki? Słyszałam, że nie powinno się przekraczać 6 lat. Czytałam też, że kobiety stosujące terapię hormonalną częściej mogą zapadać na demencję starczą. Mój tata ma demencję.
Redakcja abcZdrowie
Witam! HTZ raczej nie powinno się stosować dłużej niż ok. 5 lat, jednak jest to kwestia do indywidualnego przedyskutowania z lekarzem. Zakrzepica żył głębokich to poważny skutek uboczny przyjmowania leków hormonalnych. Pojawia się ona częśćiej u osób, które wykazują także...

Witam! HTZ raczej nie powinno się stosować dłużej niż ok. 5 lat, jednak jest to kwestia do indywidualnego przedyskutowania z lekarzem. Zakrzepica żył głębokich to poważny skutek uboczny przyjmowania leków hormonalnych. Pojawia się ona częśćiej u osób, które wykazują także jakieś zaburzenia predysponujące, np. wrodzone trombofilie (nadkrzepliwość związana z nieprawidłwym poziomem białek uczestniczących w procesie krzepnięcia) lub mają inne dodatkowe czynniki ryzyka, jak palenie papierosów, długotrwałe unieruchomienie, otyłość, żylaki, operacje, nowotwory złośliwe czy niewydolność serca. Świąd, na który się Pani skarży, może być objawem niewydolności żylnej, która za jakiś czas objawi się żylakami, jednak równie dobrze może to być np. objaw zastoju w drogach żółciowych (spowodowanego np. kamicą), cukrzycy (należy zbadać poziom glukozy we krwi!), lub nadwrażliwości na składniki środków piorących (czy są jakieś zmiany na skórze?). Zimne nogi to efekt zaburzenia regulacji kurczliwości ścian tętniczek (nie żył). Problem ten jest częsty wśród kobiet i na szczęście nie grozi poważnymi konsekwencjami. HTZ po menopauzie poprawia zdolności poznawcze i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Wykazano jednak, że kobiety, które rozpoczynają terapię po 65 roku życia, wykazują wyraźnie większe ryzyko wystąpienia otępienia. Potwierdza to powszechnie znany fakt, że HTZ należy rozpoczynać wcześnie, ponieważ wdrożona dopiero po kilkunastu latach od ostatniej miesiączki nie tylko nie pomaga, ale może bardzo zaszkodzić.
Pozdrawiam serdecznie!

Wczesna menopauza.

Mam 32 lata - dwa razy poroniłam, około 6 tc. w obu przypadkach miałam wykonany zabieg łyżeczkowania. Przeszłam szerg badań, również hormonalnych, wszystko było w porządku, za wyjątkiem niskiej inhibiny B - lekarz orzekł, że to oznacza starzejące się... Mam 32 lata - dwa razy poroniłam, około 6 tc. w obu przypadkach miałam wykonany zabieg łyżeczkowania. Przeszłam szerg badań, również hormonalnych, wszystko było w porządku, za wyjątkiem niskiej inhibiny B - lekarz orzekł, że to oznacza starzejące się jajniki, mimo to zaszłam w ciążę, jednak nie udało mi się jej utrzymać. Moje miesiączki ostatnio są bardzo krótkie i mało obfite - Czy grozi mi wczesna menopauza. Czy mogę coś zrobić? Co odpowiada za taki stan rzeczy? Bradzo pragnę zostać mamą.
Redakcja abcZdrowie
Przedwczesna menopauza występuje u 1 na 100 kobiet w wieku 30-40 lat. W celu postawienia pewnej diagnozy, konieczne są badania stężeń hormonów we krwi- FSH, LH (podwyższone) i estradiolu (obniżony, ale dopiero na 6-12 miesięcy przed ostatnią miesiączką)....

Przedwczesna menopauza występuje u 1 na 100 kobiet w wieku 30-40 lat. W celu postawienia pewnej diagnozy, konieczne są badania stężeń hormonów we krwi- FSH, LH (podwyższone) i estradiolu (obniżony, ale dopiero na 6-12 miesięcy przed ostatnią miesiączką). Jeśli wyniki tych badań były u Pani prawidłowe, a jedynie poziom inhibiny B okazał się zbyt niski, to nie należy się jeszcze bardzo niepokoić. Skąpe miesiączki mogą być u Pani wywołane zrostami w jamie macicy, powstałymi po wyłyżeczkowaniu (zespół Ashermana). Jednak rozpoznanie tego stanu wymaga specjalistycznej diagnostyki. Gdy zbliża się menopauza, również przedwczesna, pojawiają się różne charakterystyczne objawy, tj. wahania nastroju, drażliwość, uderzenia gorąca, bezsenność, spadek libido, a także nieregularne miesiączki ( pierwszym objawem jest często wypadanie miesiączek- miesiączka pojawia się np. co 2- 3 miesiące). Przyczyn przedwczesnej menopauzy jest bardzo wiele: czynniki genetyczne (większe prawdopodobieństwo jeśli u kogoś w rodzinie wystąpiło przedwczesne przekwitanie), zakażenia (np. wirusem świnki w dorosłym wieku), choroby autoimmunologiczne- mogą być przyczyną przedwczesnej menopauzy także jeśli wystąpiły tylko u kogoś z rodziny (np. miastenia, choroby tarczycy, cukrzyca typu 1, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, anemia złośliwa, bielactwo, choroba Addisona, choroba Leśniowskiego-Crohna), anoreksja, palenie papierosów. Jeśli niedomoga jajników spowodowana jest chorobą tarczycy, cukrzycą lub anoreksją, można się spodziewać że płodność powróci przy prawidłowym leczeniu tych schorzeń.

Dotyczy: Menopauza

Co oznacza marker CA 125: 10,4 U/ml?

Proszę o  zinterpretowanie wyniku badania laboratoryjnego:marker CA 125 : 10,4U/ml
Redakcja abcZdrowie
Taka wartość stężenia markera CA125 jest w normie. Jednak nie wyklucza to całkowicie raka jajnika. Aby uzyskać pewność bliską 90% trzeba by wykonać oznaczenia markerów OVX1 oraz M-CSF. 

Interpretacja wyników toksoplazmozy w 33 tygodniu ciąży

 W marcu moje wyniki to igm0,27 igg<0,5 a po ostatnich badaniach w lipcu to Igm0,053 a igg<5,0 czy nadal jest wszystko w porządku mimo zmian? Dodam że jestem w 33 tygodniu.
Redakcja abcZdrowie
Oba badania są poniżej normy jednak dynamika wzrostu IgG nie jest bez znaczenia. Możliwe, że przeszła Pani zakażenie przed ciążą. Aby uściślić wynik należy wykonać dodatkowo pomiar awidności przeciwciał. Niska awidność sugeruje świeże zakażenie. 

Jak poprowadzić swoje odchudzanie żeby przy okazji zmniejszyć ciśnienie?

Na imię mi Ewa mam 23 lata. Mam 178 cm wzrostu i teraz ważę 82 kg. Miesiąc temu dowiedziałąm się że choruję na nadciśnienie ma ono wartości ok 160/100. Lekarka ogólna mi powiedziała czego mam unikać w diecie i że muszę troszkę... Na imię mi Ewa mam 23 lata. Mam 178 cm wzrostu i teraz ważę 82 kg. Miesiąc temu dowiedziałąm się że choruję na nadciśnienie ma ono wartości ok 160/100. Lekarka ogólna mi powiedziała czego mam unikać w diecie i że muszę troszkę schudnąć a wtedy ważyłam 85 kg. Po tym miesiącu schudłam 3 kg, przestałąm jeść potrawy bardzo solone, nie jem smażonego, sosów, fast foodów, słodyczy, sporo sie ruszam, gram w tenisa i pływam. Jednak tydzień temu ważyłąm prawie 80 kg i zaczynam pomału tyć, a to dlatego, że mój organizm zaczął domagać się słodyczy. Nie powiem żeby to były straszne ilości jakie pochłaniam ale czasami zdarza mi się zjeść pół tabliczki czekolady itp. Wiem że muszę o siebie zadbać i nie wypuszczę tej wagi już na pewno, ale boję się że mogę już nie schudnąć więcej, bo skoro prawie nic kalorycznego nie jem to coś jest nie tak....Proszę powiedzieć mi kilka rad odnośnie odżywiania się w moim przypadku, jakie robię błedy...jak sobie ze słodyczami poradzić czym je zastapić. Serdecznie pozdrawiam Ewka.
Redakcja abcZdrowie
Witam, Jeżeli w ciągu miesiąca schudła Pani 3kg to jest to dobry winik, ponieważ fizjologiczna utrata masy ciała to 0,5kg tygodniowo- 4kg w miesiącu. Nie pisze Pani natomiast ile posiłków w ciągu dnia Pani spożywa. Nieodpowidnia ich ilość ( zbyt...

Witam,
Jeżeli w ciągu miesiąca schudła Pani 3kg to jest to dobry winik, ponieważ fizjologiczna utrata masy ciała to 0,5kg tygodniowo- 4kg w miesiącu.
Nie pisze Pani natomiast ile posiłków w ciągu dnia Pani spożywa. Nieodpowidnia ich ilość ( zbyt mała) może powodować spadek cukru we krwi. Optymalnie byłoby gdyby Pani spożywała 5 posiłków w ciągu dnia, aby nie dopuszczac do zbyt dużych spadków glikemii. Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny byc dłuższe niż 3 godziny!!
Niepohamowanym napadom głodu (także na słodycze) zapobiegną węglowodany złożone - gruboziarniste kasze, ryż brązowy, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo.
Słodycze najlepiej zastąpić zdrowe przekąskami np.: sałatki, surówki (bez majonezu i tłustych sosów oraz kalorycznych dodatków), batony zbożowe (muesli), musy owocowe, koktajle mleczne, sorbety owocowe.

Podstawowe zalecenia przy nadciśnieniu tętniczym:

  • Przede wszytkim należy ograniczyć ilośc sodu- do 3g soli kuchennej w ciągu dnia!!!! ( Przeciętny Polak spożywa 15-20g w ciągu dnia). Potraw już przygotowanych nie wolno dosalać. Sól kuchenną można zastąpić stosując np sól potasową, jednak najlepiej będzie stosować przyprawy- np. czosnek ( wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia)., majeranek, bazylię, estragon, zielona pietruszka, koperek.

W badniu przeprowadzonym w 2008 roku w USA w grupie dzieci i młodzieży rstwierdzono, iż wzrost spożycia soli kuchennej o 1g wpływał na wzrost ciśnienia skurczowego krwi o 0,4 mmHg.

  • Z diety powinno się wykluczyć napoje podnoszące ciśnienie: kawa, mocna czarna herbata, alkohol.
  • Należy też wyeliminować produkty słone takie jak słone paluszki, chipsy, chrupki, krakersy, wędzone mięso, wędzone ryby, produkty marynowane, kiszone, konserwy, produkty typu Fast Food
  • Zaleca się potrawy łatwostrawne: gotowane, duszone bez tłuszczu, pieczone w folii, pergaminie,
  • Należy jednka zwiększyć spożycie owoców i warzyw w postaci surowej. Bogate w potas są brzoskwinie, czarne porzeczki, brukselka, pomidory, ziemniaki, nasiona roslin strączkowych oraz otreby pszenne

pozdrawiam

Pytanie o trądzik

Od kilku lat na mojej skórze pojawił się trądzik na plecach i na twarzy. Co stosować żeby się go pozbyć? Stosowałam wiele kremów ia efektów nie było. Nie wiem co mam robić czy iść do dermatologa czy lepiej nie....

Od kilku lat na mojej skórze pojawił się trądzik na plecach i na twarzy. Co stosować żeby się go pozbyć? Stosowałam wiele kremów ia efektów nie było. Nie wiem co mam robić czy iść do dermatologa czy lepiej nie. Moja mama mi mówi że trądzik po pewnym czasie zginie. Czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie
W leczeniu zmian trądzikowych niezwykle ważna jest cierpliwość‡... Obecnie odchodzi się™ od nadmiernie wysuszających produktów na bazie alkoholu- zwł‚aszcza w przypadku cer wrażliwych. Proszę zwrócić‡ uwagę™ na pielę™gnację™ cery- waźne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do cery z trądzikiem -...

W leczeniu zmian trądzikowych niezwykle ważna jest cierpliwość‡...
Obecnie odchodzi się™ od nadmiernie wysuszających produktów na bazie alkoholu- zwł‚aszcza w przypadku cer wrażliwych.
Proszę zwrócić‡ uwagę™ na pielę™gnację™ cery- waźne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do cery z trądzikiem - np. seria Effaclar, Purritin. Proszę™ pamię™tać‡ o regularnym zł‚uszczaniu naskórka przy pomocy peelingów enzymatycznych. W aptekach dostę™pne są  wygodne preparaty typu 2w1 (np. Bioderma żel zł‚uszczający do mycia twarzy).

Nie jest wskazane samodzielne usuwanie wykwitów- jeże›li nie ma Pani obecnie zmian zapalnych na twarzy, to proszę™ skorzystać‡ z pomocy kosmetyczki, która pomoże w oczyszczeniu skóry twarzy.

Witam oto mój wynik usg:

tarczyca wielkości granicznej,echogrom miąższu niejednorodny.W prawym płacie niejednorodny lito-płynowy guzek o wymiarach 2,4cm x1,4cm x1,6cm z drobnymi zwapnieniami (do BAC) W płacie lewym przestrzeń płynowa o średnicy ok.9mm. Czy to może świadczyć o jednym? jestem zdenerwowana i troszeczkę się obawiam...

tarczyca wielkości granicznej,echogrom miąższu niejednorodny.W prawym płacie niejednorodny lito-płynowy guzek o wymiarach 2,4cm x1,4cm x1,6cm z drobnymi zwapnieniami (do BAC) W płacie lewym przestrzeń płynowa o średnicy ok.9mm. Czy to może świadczyć o jednym? jestem zdenerwowana i troszeczkę się obawiam a termin do endokrynologa dopiero mam za 3 tygodnie.Robiłam wcześniej badanie krwi TSH i wyszło dobrze. Słyszałam że jeszcze mnie czeka biopsja ile to jeszcze wszystko potrwa żebym się uspokoiła i przekonała że to nie jest rak??? Bardzo proszę o odpowiedz i dziękuję

Redakcja abcZdrowie
Obraz usg ma cechy niepokojące oznacza to, że nie da się powiedzieć czy to jest rak ale też nie sposób go wykluczyć. Dlatego właśnie musi Pani się zgłosić na biopsję. Dopiero obraz mikroskopowy pozwala na całkowitą pewność. Niestety w...

Obraz usg ma cechy niepokojące oznacza to, że nie da się powiedzieć czy to jest rak ale też nie sposób go wykluczyć. Dlatego właśnie musi Pani się zgłosić na biopsję. Dopiero obraz mikroskopowy pozwala na całkowitą pewność. Niestety w naszym kraju dostęp do służby zdrowia jest bardzo utrudniony. Dlatego jeśli chce Pani mieć pewność w szybkim terminie warto rozważyć wykonanie biopsji w ośrodku prywatnym - wtedy będzie Pani pewna.  

Dotyczy: USG

Jak interpretować wyniki z toxoplazmozy?

Moje wyniki to: IgG 15,4 IU/ml (dodatni) IgM 0,105 Index (ujemny) Martwię się bo jestem w 11 tygodniu ciąży a wizytę u lekarza mam dopiero za parę dni, więc bardzo proszę o interpretację. Moje wyniki to: IgG 15,4 IU/ml (dodatni) IgM 0,105 Index (ujemny) Martwię się bo jestem w 11 tygodniu ciąży a wizytę u lekarza mam dopiero za parę dni, więc bardzo proszę o interpretację.
Redakcja abcZdrowie
Wyniki świadczą o tym, że z dużym prawdopodobieństwem przebyła Pani infekcję toksoplasma gondi jeszcze przed ciążą. Wtedy nie ma ryzyka dla płodu.  Jednak nie daje to 100% pewności. 

PROSZĘ O PRZEANALIZOWANIE WYNIKÓW MOJEJ CÓRKI STRASZNIE SIĘ O NIĄ MARTWIĘ

Witam, proszę o analizę wyników mojej córki, która ma 4,5 roku i jest cały czas blada, nadmienię iż córka nie zabardzo chce jeść, często choruje łapie takie normalne infekcje przedszkolne ale miała również już cztery razy rota wirusa i raz... Witam, proszę o analizę wyników mojej córki, która ma 4,5 roku i jest cały czas blada, nadmienię iż córka nie zabardzo chce jeść, często choruje łapie takie normalne infekcje przedszkolne ale miała również już cztery razy rota wirusa i raz zapalenie układu moczowego a ostatnio rota + podejrzenie przymiedniczkowe zapalenia nerek, ma astmę oskrzelową i jest alergiczką mam najnowsze badania morfologii nie ma naszej lekarki i nie mam kogo poradzić się w sprawie ich analizy dziękuję i proszę o jak naszybszą odpowiedź strasznie się martwie. Podaję wyniki: Krwiniki białe Leukocyty we krwi 3,830 K/uL Granulocyty 28,0% Limfocyty 57,7% Monocyty 10,4% Granulocyty kwasochłonne 2,6% Granulocyty zasadochłonne 1,3% Krwiniki czerwone Erytrocyty we krwi 4,94% Hemoglobina we krwi 13,7% Hematokryt 37,8% Średnia objętość erytrocytów 76,5 fL Średnia masa Hgb 27,7 pg Średnie stężenie Hgb 36,2 g/dl Wskaźnik anizocytozy erytrocytów 15,9% Płytki krwi 221 K/uL Średnia objętość płytek krwi 10,2 fL Płytkokryt 0,23% Wskaźnik anizocytozy płytek 11,6% Wskaźnik dużych płytek 25,9% OB 12 mm Antystreptolizyna O 5 IU/ml Białko C-reaktywne 1,4 mg/l Aminotransferaza alaninowa 15 IU/l Proszę o jak najszybszą odpowidż. z góry dziękuję
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Zaznaczę odchylenia: Leukocyty-obniżone dośc znacznie Zaburzony stosunek granulocytów obojętnochłonnych ( za mało) do limfocytów (zbyt duzo), nieco podwyższony poziom monocytów oraz granulocytów zasadochłonnych.. Ponadto nieco podwyższone OB. Proszę nie wpadać w panikę. Czasem obniżenie leukocytów występuje...

Szanowna Pani,

Zaznaczę odchylenia:

Leukocyty-obniżone dośc znacznie

Zaburzony stosunek granulocytów obojętnochłonnych ( za mało) do limfocytów (zbyt duzo), nieco podwyższony poziom monocytów oraz granulocytów zasadochłonnych..

Ponadto nieco podwyższone OB.

Proszę nie wpadać w panikę. Czasem obniżenie leukocytów występuje podczas infekcji. To samo dotyczy zmienionego stosunku granulocytów do limfocytów.Niestety nie podała Pani wartości bezwzględnych dwóch ostatnich parametrów. To ważne, bo na nich się opieramy, a są często prawidłowe mimo zaburzonych odsetków.

Biorąc pod uwagę informacje o  ogólnym zdrowiu i objawach córki, może warto pomyśleć o diagnostyce zaburzeń odporności?

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Co to może być? Krwiak w jamie macicy

Chciałam się zapytać! Jestem w ciąży w 11 tygodniu i miałam robione usg i wyszło że :w jamie macicy oprócz pęcherzyka ciążowego widoczny jest obszar płynowy o wym.27x8mm sugerujący krwiaka.I co to jest i czy mam się obawiać czy nie? Proszę o odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Krwiak oznacza, że jamie macicy doszło do krwawienia, jednakże nie powinna się Pani obawiać, gdyż krwiaki najczęściej ulegają samoistnemu wchłonięciu. Przy kolejnym USG lekarz oceni czy krwiak się powiększa czy wręcz przeciwnie - zmniejsza rozmiar.
Patronaty