Jak pomóć mężowi w pozbyciu się nadwagi?

Witam, Potrzebuje kilku odp na moje pytania, chodzi o mojego meza ma 33lata waga 105kg i 178cm .Oczywiscie chciałaby schudnac ,starma sie go motywowac gotuje zdrowiej,ale nie ma jakies korzysci.chudnie 4-5kg i znowu wraca.pije duzo wody.ale mysle ze problem polega ze moj maz wraca o 18 do domku i chce zjesc ciepły obiad.ja gotuje tradycyjnie,staram sie zdrowiej. chodz nie zawsze mi to wychodz.dzis wymysliłam ze bedziemy chodzic na spacery rano i wieczorem zeby było razniej.nie moge znim cwiczyc wszytskiego jestem w ciazy:) jak moge pomoc mezowi zrzucic kilka kg.widze ze zle mu jest z ta waga ale sam sobie nie poradzi z gory b dziekuje odpowiedz.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie, Bardzo dobrze, że Pani mąż jest świadomy że musi schudnąć. W jego przypadku nie mówimy o nadwadze, ale już o otyłości. Należy pamiętać, że otyłość jest czynikiem predysponującym do takich chorób :

- cukrzyca typu II
- nadciśnienie tetnicze
- podwyższenie poziomu cholesterolu
 - udar mózgu
- choroby stawów, w wyniku nadmiernej wagi stawy podlegają większemu obciążeniu.

Mało niestety Pani napisała o sposobie żywienia męża.
Prawidłow dieta powinna być złożona z 5 posiłków, gdzie odstępy międy nimi nie powinny być większe niż 3 godziny. 3 posiłki powinn być o wiekszej kaloryczności: śniadanie, obiad i kolacja. Zaś II śniadanie i podwieczorek proszę traktowac jako przekąski. W Ciągu dnia powinien pojawić się ciepły posiłek. Może to być np ciepła kolacja w postaci np zupy warzywnej lub np leczo samych warzyw.
Dieta powinna byc bogata w błonnik. Błonnik daje uczucie sytości a także wpływa na wzrost tempa przemiany materii. Produktami takimi będą:

-grube kasze
-ciemny ryż
-warzywa głownie korzeniowe ( marchewka, seler, pietruszka itp.)
-produkty zbożowe ( ciemne pieczywo, graham)

Kaloryczność diety dla Pani męża powinna poczatkowo wynosić 1700kcal.
Z diety należy wykluczyć, wszelkie potrawy gotowe ( pierogi, pyzy, pizza itp) oraz smażone. Dopuszcalne techniki kulinarne to gotowanie, duszenie, pieczenie w folii lub  pergaminie.
Z diety należy wykluczyć także słodycze, słone przekąski oraz alkohol.
Produkty mleczne powinny nie przekraczac 1,5 % tłuszczu.Należy pamiętac o odpowiedniej podaz płynów conajmniej 1,5-2l dziennie, a w czasie upałów zwiększać ich ilość. Polecam picie wody niegazowanej, heraty zielone i czerwone oraz owocowe. Unikac należy wszelkie napoje dosładzane (soki, napoje kolorowe), mocną kawę i tłuste napoje mleczne.
Nie należy także zapomnać o aktywności fizycznej.

Życzę powodzenia
Katarzyna Ring