Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35499 odpowiedzi

59112 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35499)

Proszę o wyjaśnienie - hormony tarczycy

Mam 37 lat, zrobiłam badanie hormonów tarczycy to są wyniki TSH - 0,695 , FT3 - 0,27- 4,2 czy mam powody do niepokoju? Niepokoi mnie ft3 - znalazłam normę 2,63-5,7.
Redakcja abcZdrowie
Normy poszczególnych badań zależą od konkretnego laboratorium. Wskazany przez Panią wynik TSH mieści się prawdopodobnie w normie (zakładając, że wynosi ona 0,4 - 4,0). "FT3 - 0,27- 4,2" - to nie jest wynik, a zakres, który Pani przepisała z karty...

Normy poszczególnych badań zależą od konkretnego laboratorium. Wskazany przez Panią wynik TSH mieści się prawdopodobnie w normie (zakładając, że wynosi ona 0,4 - 4,0). "FT3 - 0,27- 4,2" - to nie jest wynik, a zakres, który Pani przepisała z karty z wynikiem.
To czy choruje Pani na nadczynność lub niedoczynność tarczycy zależy w tym przypadku od wyniku FT3, a nie umieściła go Pani w pytaniu.

Prostata - leczenie operacyjne

Jestem mężczyzną - mam 66 lat. Mam PSA na poziomie 12. Miałem pobieraną biopsję igłową i wynik jest: adenocarcinoma prostate. Gleason 2+2. Płat lewy: 456 (1)(1c), 457 (2)(4)(5)(3c), 458 (3)(1c). Płat prwy: 459(1)(1c) +s, 460(2)(1c), 461 (3)(1c), 462 (4)(1c), 463... Jestem mężczyzną - mam 66 lat. Mam PSA na poziomie 12. Miałem pobieraną biopsję igłową i wynik jest: adenocarcinoma prostate. Gleason 2+2. Płat lewy: 456 (1)(1c), 457 (2)(4)(5)(3c), 458 (3)(1c). Płat prwy: 459(1)(1c) +s, 460(2)(1c), 461 (3)(1c), 462 (4)(1c), 463 (5)(2c). Lekarz urolog zdecydował, żeby usunąć chirurgicznie ten gruczoł. Czy to może być dobra decyzja, czy jest możliwość jeszcze leczenia farmakologicznego?
Redakcja abcZdrowie
Pana lekarz wybrał optymalną dla Pana terapię, dokładnie zna Pana przebieg choroby. Jednym z ważniejszych aspektów terapii jest zaufanie do lekarza. Postępuje on zgodnie z obecnie ustalonymi standardami. 

Posiew ilościowy moczu

Moje roczne dziecko od kwietnia miało bardzo duże stężenie Escherichia coli w moczu o ilości 10 do 7. Po zastosowaniu antybiotyków wynik wyszedł następująco: liczba bakterii nieznamienna. Wyhodowano Escherichia coli w ilości 3000 CFU/ml. Proszę o interpretację tego wyniku. Czy...

Moje roczne dziecko od kwietnia miało bardzo duże stężenie Escherichia coli w moczu o ilości 10 do 7. Po zastosowaniu antybiotyków wynik wyszedł następująco: liczba bakterii nieznamienna. Wyhodowano Escherichia coli w ilości 3000 CFU/ml. Proszę o interpretację tego wyniku. Czy są dobre, czy też nie i czy można zaszczepić dziecko, bo ma ogromne braki w szczepieniach.

Redakcja abcZdrowie
Dziecko należy koniecznie zaszczepić. Jedynie infekcja przechodząca z wysoką gorączką (powyżej 38 stopni) jest wskazaniem do odłożenia szczepień. Wynik jaki Pani uzyskała świadczy o tym, że leczenie było skuteczne. Jeśli jednak bakterie w moczu będą się znów pojawiać należy dziecku wykonać USG brzucha w celu wykluczenia wad układu moczowego. 
Dotyczy: USG

Dlaczego jestem wiecznie głodny

Dwa lata temu po kuracji leki-dieta schudlem 30 kilo. Wszystko wrocilo z powrotem.
Redakcja abcZdrowie
Niestety efekt jojo, przy zaniedbaniach żywieniowych jest zjawiskiem powszechnym. Po diecie, nie wolno uciekać do starych nawyków. Dieta oraz ruch to podstawa. Nie podał Pan żadnych szczegółów dotyczących Pana wagi, wzrostu, stosowanych leków, więc ciężko podać przyczynę problemu.

Analiza wyniku badania na boreliozę u młodego mężczyzny

Mam pytanie dotyczace koinfekcji. Chcialbym prosić o krótką informacje o każdej z nich ponieważ cieżko cokolwiek znaleźć oraz o interpretację wyników i co należy z nimi zrobić. Z góry dziękuję. Mikoplazmoza IgM Dodatni 19 NTU/ml IgG Dodatni 47 NTU/ml bartoneloza...

Mam pytanie dotyczace koinfekcji. Chcialbym prosić o krótką informacje o każdej z nich ponieważ cieżko cokolwiek znaleźć oraz o interpretację wyników i co należy z nimi zrobić. Z góry dziękuję. Mikoplazmoza IgM Dodatni 19 NTU/ml IgG Dodatni 47 NTU/ml bartoneloza henselae IgM ujemny henselae IgG dodatni 64 quintana IgM ujemny quintana IgG dodatni 64 jersinioza IgM ujemny IgG dodatni 46

Redakcja abcZdrowie
Na aktualne zakażenie wskazuje wynik w kierunku mikoplazmozy. Badanie należy powtórzyć i wtedy lekarz, który badanie zlecił podejmie decyzję o leczeniu.

Bezpłodność po masturbacji?

Mam pytanie, czy po regularnej masturbacji (np. co jeden dzień) może dojść do bezpłodności? Pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Nie ma dowodów na to, aby masturbacja prowadziła do niepłodności, jednakże zbyt częste "pozbawianie się" plemników może osłabić jakość nasienia - organizm nie nadąży z produkcją plemników. Jest to stan przejściowy, po kilku dniach ilość plemników wraca do normy.

Menopauza u palaczki

Palę papierosy od ok 15 lat ( średnio paczkę dziennie). I chciałam sie dowiedzieć czy to prawda, że u palaczek szybciej może się ujawnić menopauza? (Mam nadzieję że nie :) ) Pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Niestety to prawda, że u kobiet palących papierosy jest zwiększone ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy. Niektóre badania wykazują, że ryzyko to jest większe nawet o ok. 50% w porównaniu z kobietami niepalącymi. Dlatego naprawdę warto rzucić palenie! Pozdrawiam
Dotyczy: Menopauza

O czym świadczy guzek w piersi?

Dzień dobry. Kilka dni temu w jednej piersi wyczułam na samej górze, coś twardego, nie przemieszcza się to i wydaje mi się jakby było przyrośnięte. Myślałam początkowo, że to jakieś zwyrodnienie kości/żebra. Niestety mam bóle, boli pierś,...

Dzień dobry. Kilka dni temu w jednej piersi wyczułam na samej górze, coś twardego, nie przemieszcza się to i wydaje mi się jakby było przyrośnięte. Myślałam początkowo, że to jakieś zwyrodnienie kości/żebra. Niestety mam bóle, boli pierś, ale raczej coś tam głęboko, czasem aż do kości, czasem czuje aż ból w płucu. Nie wiem co to może być. Mieszkam w Irlandii u ginekologa mam wizytę dopiero 18 lipca, u lekarza ogólnego za 2 tyg, takie były wolne terminy. Jakie badania zrobić? Co to w ogóle może być? Może USG, badanie krwi? Mam dwoje malutkich dzieci... Ból w tych okolicach trwał już ok miesiąc, ale myślałam, że to mięsień sercowy, niestety wyczułam ten guzek... Dodam jeszcze, że babcia ze strony mamy miała raka piersi i wycięto jej pierś. Czy włókniak/naczyniak boli? Czy tylko guzki? Wydaje mi się, że jest wielkości ok 2 cm, ale nie jest okrągły a raczej płaski i długi. Proszę o poradę...

Redakcja abcZdrowie
Powinna Pani udać się do lekarza wcześniej. Może Pani wcześniej wykonać mammografię, ale ocenę wyniku dokona lekarz, może Pani z wynikiem badania udać się do umówionego specjalisty. Nie musi to być nowotwór, ale weryfikacji dokona lekarz po badaniu usg lub po ocenie mammografii.

HPV i prezerwatywa

 Mam 33 lata, a od 6 lat również wirusa HPV. W ciągu roku mam zazwyczaj 1, 2 nawroty. Stosuje wtedy Condiline i na pewien czas mam spokój.  Do tej pory miałam jednego partnera, z którym zawsze uprawialiśmy seks z...

 Mam 33 lata, a od 6 lat również wirusa HPV. W ciągu roku mam zazwyczaj 1, 2 nawroty. Stosuje wtedy Condiline i na pewien czas mam spokój.  Do tej pory miałam jednego partnera, z którym zawsze uprawialiśmy seks z prezerwatywą, ja zachorowałam on nie. Brzmi nieprawdopodobnie ,zwłaszcza jak czytam, że zarażeniu ulegają zazwyczaj osoby, które mialy wielu partnerów...Od niedawna mam szansę na nowy związek i tu pojawia się pytanie, jak się zabezpieczać i kiedy o tym powiedzieć. Co roku robię sobie regularnie badania i ostatnie w kwietniu wypadło wyśmienicie.  Moje pytanie brzmi kiedy właściwie nosiciel może zarażać i jakie inne drogi oprócz seksu, np ślina i wydzieliny mogą rozprzestrzeniać wirusa?

Redakcja abcZdrowie
Do zakażenia wirusem HPV dochodzi w wyniku kontaktu zakażonego organu (dłoń, penis, srom) z dotychczas zdrową skórą lub błonami śluzowymi. Najczęściej drogą płciową zarówno podczas stosunku pochwowego, analnego jak i oralnego. Wszelkie czynności mechaniczne takie jak dotyk, drapanie, pocieranie i inne...

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi w wyniku kontaktu zakażonego organu (dłoń, penis, srom) z dotychczas zdrową skórą lub błonami śluzowymi. Najczęściej drogą płciową zarówno podczas stosunku pochwowego, analnego jak i oralnego.
Wszelkie czynności mechaniczne takie jak dotyk, drapanie, pocieranie i inne mogą przyczynić się do przeniesienia zakażenia.
 Istnieje niewielkie ryzyko zakażenia przy używaniu np tego samego ręcznika itp.

Niekiedy możliwe jest także przeniesienie wirusa z matki na dziecko podczas porodu, zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Prawidłowo stosowana prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia ale nie chroni przed nim całkowicie. Dzieje sie tak dlatego, że zakrywa tylko część potencjalnie zakażonego obszaru skóry. Niezasłonięte pozostają moszna, odbyt, krocze.

Jeśli w ciągu roku nie pojawiły się kłykciny ani inne zmiany to ryzyko tzw „nosicielstwa” jest minimalne i można prawie całkowicie wykluczyć możliwość zarażenia.
 



 


 

Pierwsza miesiączka a menopauza

Zastanawia mnie czy czas wystąpienia pierwszej miesiączki, jest jakoś związany z pojawieniem sie menopauzy. Konkretnie chodzi mi o to, czy jeżeli wcześnie dostałam okres to czy wcześniej też będę miała menopauzę? Maria.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Czas wystapienia pierwszej miesiączki nie wpływa na czas pojawienia się menopauzy. Wpływ ma za to nasz styl życia. Wśród czynników przyspieszających wystąpienie menopauzy wymienia się między innymi palenie papierosów (nikotyna powoduje zmniejszenie stężenia estrogenów).
Dotyczy: Menopauza
portal.abczdrowie.pl
Patronaty